Gatsbyho příběh velké deziluze poprvé na Vltavě
Jednadvacátého prosince uplyne osmdesát let od úmrtí Francise Scotta Fitzgeralda (1896–1940), autora, který ve svých románech a povídkách jedinečným způsobem zvěčnil atmosféru prvního poválečného desetiletí v USA. A vysloužil si za to přídomek „autor jazzového věku“. Sváteční vysílání stanice Vltava nabídne v pátek 25. a v sobotu 26. prosince vůbec první rozhlasové zpracování Fitzgeraldova nejslavnějšího románu Velký Gatsby.
„Začal jsem počítat výdaje své doby dříve, než na ně byly vystaveny účty,“ poznamenal Fitzgerald na téma svého zájmu o zpodobení bezstarostného života americké společenské smetánky utrácející jmění zděděné po předcích na nekonečných večírcích, plných pašovaného prohibičního alkoholu. Dvacátá léta, do nichž vedla cesta přes bojiště první světové války, nastartovala zvlášť ve Spojených státech období oslnivé konjunktury, které ukončil až krach na newyorské burze v roce 1929.
Na začátku dvacátých let se taky odehrává Fitzgeraldův román Velký Gatsby, který vyšel v roce 1925. Jeho vypravěč, mladý poválečný navrátilec Nick Carraway, přijíždí ze Středozápadu do New Yorku, aby zkusil štěstí jako burzovní makléř a finanční poradce. Náhoda ho přivede do podnájmu na West Eggu, do sousedství pohádkového sídla tajemného boháče Jaye Gatsbyho. Na jeho velkolepé večírky se každý týden sjíždí půlka New Yorku, o minulosti hostitele a o původu jeho majetku však koluje množství dohadů.
Aniž zpočátku tuší proč, vzbudí Nick zájem bohatého souseda, a protože má ve zvyku ostatním naslouchat a jen zřídkakdy jim odporovat, záhy se stane Gatsbyho důvěrníkem. A pak i pomocníkem při pokusu získat zpět milovanou dívku, o kterou ho před pěti lety připravil odchod na frontu. Jenomže ani pohádkové jmění, které Gatsby po návratu z války nashromáždil, nemůže vykoupit minulost a proměnit sen ve skutečnost. Na konci se ukáže, že Gatsbyho sen o osudové lásce byla ze všeho nejvíc pouhá chiméra.
Fitzgeraldův Velký Gatsby je příběhem několikanásobného lidského míjení a hlubokého smutku nad tragickým ztroskotáním jedné iluze.
Fitzgeraldův Velký Gatsby je příběhem několikanásobného lidského míjení a hlubokého smutku nad tragickým ztroskotáním jedné iluze. Své hrdiny vylíčil autor s kritickým nadhledem a zároveň s mimořádnou empatií. Ambivalence jejich charakterů, pocit jakéhosi nevyčerpatelného tajemství, které si nesou, znovu a znovu přitahují generace čtenářů i tvůrců, kteří o nich chtějí vyprávět.
Dvoudílná dramatizace vznikla k příležitosti letošního kulatého výročí. Napsala ji scenáristka Kristina Májová za použití překladu Martina Pokorného a s přihlédnutím k překladu Lubomíra Dorůžky. Režisér Lukáš Hlavica obsadil do hlavních rolí Ondřeje Rychlého (Nick Carraway), Ondřeje Brouska (Jay Gatsby), Magdalénu Borovou (Daisy Buchananová), Petra Lněničku (Tom Buchanan), Veroniku Lazorčákovou (Jordan Bakerová)…
Související
-
F. Scott Fitzgerald: Něžná je noc. O vášnivé lásce a dramatickém manželství psychologa s pacientkou
Autobiograficky laděný příběh jednoho upadajícího milostného vztahu uvádíme k nadcházejícímu 80. výročí autorova úmrtí. V hlavních rolích Marcela Peňázová a Lukáš Hlavica.
-
Francis Scott Fitzgerald: Směnka a další povídky
Nejen ze souboru posledních dosud nevydaných povídek klasika moderní americké literatury čte Ivan Řezáč.
-
Francis Scott Fitzgerald: Berenika stříhá vlasy
V počteníčku vám tentokrát nabídneme dvoudílnou dramatizaci povídky klasika americké literatury, která se odehrává na malém městě. Hlavní hrdinka je konfrontována s...