Spisovatelé zatím nad stroji vedou. O projektu Digitální spisovatel

11. leden 2022

Na portále a v aplikaci mujRozhlas je od prosince k poslechu už druhá série Digitálního spisovatele. Podcast, na němž se spolu se spisovateli podílela umělá inteligence (AI), představuje šéfproducentka portálu mujRozhlas Anna Vošalíková.

Kdo přišel s nápadem vytvořit pro rozhlas podcast Digitální spisovatel?

O autorství se trochu dělíme. Filozofka Dita Malečková a analytik Jan Tyl přišli s nápadem na digitálního filozofa, což byl způsob, jak generovat filozofické texty. Nám se v rozhlase nápad vytvářet texty pomocí umělé inteligence moc líbil. V rámci projektu mujRozhlas používáme umělou inteligenci v celé řadě technologických řešení a chtěli jsme zjistit, co by se stalo, kdyby dostala tvůrčí volnost. V první sérii Digitálního spisovatele nás zajímalo, co se stane, když AI řekneme, aby něco napsala sama. Jsem v obou sériích autorkou rozhlasového zpracování včetně castingu, režie a sound designu a Dita Malečková a Jan Tyl ovládají umělou inteligenci.

V druhé sérii Digitálního spisovatele, která se na portále a v aplikaci mujRozhlas objevila vloni v prosinci, už ale s umělou inteligencí pracují na textech spisovatelé. Podle čeho jste je vybírala?

Přáli jsme si mít různorodé autory a žánry. Vybrala jsem Pavla Bareše, protože mám ráda jeho texty a byla jsem zvědavá, jak se s naší AI popere, totéž můžu říct o Petru Stančíkovi. Zajímalo nás, jak to pojmou spisovatelé Ondřej Neff, Bianca Bellová či Hana Lehečková, která je zkušenou autorkou nejen rozhlasových pohádek. A pak jsem si vybrala Františka Kotletu, protože jsem tam chtěla mít nějaký pořádný cyber punk.

Anna Vošálíková

Spisovatelka Bianca Bellová prohlásila, že umělá inteligence na spisovatele nemá. Co si myslíte vy?

Souhlasím, že na spisovatele zatím AI nemá. Z první série vzešla obava, zda spisovatelé díky tomu nepřijdou o práci. A my jsme na to chtěli ve druhé sérii odpovědět. Rozhodně ne. Nejde o to spisovatele nahradit, ale přijít na to, zda a jak jim může být umělá inteligence prospěšná. Myslím, že spolupráce má budoucnost, protože AI umí nabídnout spoustu divokých nápadů, které mohou autory inspirovat.

Mohla byste přiblížit, jak software funguje a jaké jste mu zadali parametry?

Na druhé sérii jsme spolupracovali s GPT-3, což je obrovská neuronová síť, která pracuje s velkým množstvím literárních a online textů a na jejich základě generuje texty nové. Jedním z parametrů, se kterými jsme pracovali, je heat neboli teplota, která odkazuje k tomu, s jakou pravděpodobností umělá inteligence skládá slova. Když je to nastaveno na nízkou teplotu, tak jsou věty a nápady velmi pravděpodobné, až fádní. Když se však nastaví vyšší teplota, je to trochu divočejší.

Čtěte také

Jak probíhala spolupráce spisovatelů s algoritmem?

Různě. Například Hana Lehečková se na začátku rozhodla nechat si předpřipravit celý příběh, který potom přepracovala. Naopak Petr Stančík napsal první část textu, předal ji našemu digitálnímu spisovateli a na jeho další nápady pak navázal. Pavel Bareš se rozhodl generovat postavy i příběh v reálném čase, takže první část je jeho, ale postava detektiva Magnuse Revolvera je zcela vytvořená softwarem.

Jste šéfproducentka portálu a aplikace mujRozhlas. Co to všechno obnáší?

Zodpovídám za obsah, takže hlídám, jak je prezentován a zda tam posluchači nacházejí to, co potřebují a chtějí. Mám na starosti také projekty exkluzivní pro mujRozhlas, jako je výběr archivních kusů do pořadů Tip mujRozhlas či Archiv dětem, nebo technologicky inovativní projekty, jako je právě Digitální spisovatel. A tady prozradím jednu novinku. Už 17. ledna spouštíme na mujRozhlas.cz projekt Slow Radio, což je experimentální projekt, v němž posluchačům  nabízíme jedinečné zvukové momenty, třeba odpoledne v Kersku, východ slunce na půdě nedostavěného domu, táborák nebo ticho v divadelním sále.

Spustit audio

Související

Více o tématu