O cestě za tvůrčí svobodou

Miloš Forman v přátelském objetí s Dannym DeVitem a Jackem Nicholsonem.

Na dokument Forman vs. Forman možná půjde leckdo s nedůvěrou - co nového je ještě možné říct o slavném oscarovém režisérovi, jehož život i tvorbu zachytila řada knih, filmových portrétů či reportáží?

A pak odcházíte z kina spokojeni, snad obohaceni a mírně rozjařeni z příjemné podívané. Helena Třeštíková a Jakub Hejna vytvořili poutavý, dynamický film, jenž v necelých osmdesáti minutách shrnuje hlavní životní i tvůrčí momenty Formanova života. Autorka správně přizvala k režijní spolupráci Jakuba Hejnu, který kromě kreativního přístupu k střihu už osvědčil i režijní talent.

Střihový snímek se připravoval sice zčásti ještě za Formanova života, ale ten v posledních letech už nechtěl před kameru. Závěrečná léta života tak v dokumentu chybějí. Což kupodivu platí i pro poslední filmy (Goyovy přízraky). Je to škoda. Ale taky je to jediná významnější připomínka, kterou lze k pojetí a kvalitám filmu mít.

Tvůrci se museli probrat velkým množstvím archivů i filmů. Jistě to neměli snadné, proto musíme ocenit kreativitu výběru, střihu i skladby. Vyhnuli se zdlouhavým monologům i velkým slovům, vybrané záběry jsou živé a pestré. Celkový dojem z Formanovy životní mozaiky je přesvědčivý, k přispívá k tomu i nenucená samozřejmost, s níž autoři střídají Formanovu češtinu s angličtinou a citlivé, sympaticky uměřené, přitom emocionálně zabarvené průvodní slovo syna Petra.

Snímek vznikl na zakázku francouzsko-německé televize Arte a zahraničnímu diváku určitě přispěje k obohacení znalostí o českém umělci a k vnímání jeho hodnot. Ale také domácí publikum si přijde na své - k drobným objevům patří například interview s režisérem v plavkách na pláži v Cannes. Autoři taky neotřele akcentují některé charakterové kvality Formanovy osobnosti, například osamělost houževnatého bojovníka, který se od dětství musel o sebe starat sám. Nebo odvahu, cílevědomou úpornost cesty za tvůrčí svobodou. V těchto momentech snímek přesahuje své téma.