Nekonečná písnička Boba Dylana. Kroniky hudební legendy

2. květen 2021

V exkluzivní premiéře nabídne stanice Vltava od úterý 11. května četbu ze vzpomínek Boba Dylana nazvaných lakonicky Kroniky.

Vzpomínky Boba Dylana vznikaly asi tři roky, autor je psal na starém psacím stroji a držel se zásady, že méně znamená více. Na knihu je pyšný, ale psaní ho netěšilo: „Když píšete, tak nežijete. Jak že se tomu říká? Nádherná izolace? Mně to tak nádherný nepřišlo.“ Když ovšem kniha na podzim roku 2004 vyšla, byla to literární událost, která odstartovala zvýšenou vlnu zájmu o tuto legendární postavu světové kultury. Do literatury přibyla jedna z nejsugestivnějších výpovědí člověka své doby.

Bob Dylan, Václav Havel a Dagmar Havlová

Dylanovy Kroniky (česky v překladu Jiřího Popela vydalo v roce 2005 Argo) nejsou strukturovány chronologicky, systém či faktografické údaje v knize nehledejme, to není vůbec podstatné. Text se na čtenáře ze stránek line jako nekonečná Dylanova písnička, má svůj originální, fascinující rytmus a skvělou atmosféru. Nikoliv náhodou název Kroniky odkazuje ke starozákonním Knihám letopisů. Dylanova výpověď má obsah, který může změnit náš pohled na jeho tvorbu i život a rozšiřuje a mění i náš pohled na svět: „Kroniky – nevím, co to přesně znamená, ale řekl bych, že je to něco, kde dáte minulost do správných souvislostí.“

Vzpomínky začínají rokem 1961, kdy Bob Dylan přišel do New Yorku a začínal tam od nuly po kavárnách a klubech. Vrací se pak do dob ještě starších, do času dětství a mládí ve státě Minnesota. Později pak přeskakuje do budoucnosti, do sedmdesátých a osmdesátých let, kdy nahrával v New Orleans s vynikajícím producentem Danielem Lanoisem album Oh Mercy. Některé zlomové události Dylanova života zůstávají záměrně opomenuty: „Co stojí za řeč, o tom mám snad právo rozhodovat si sám. Jako bych měl před sebou balíček karet, nějakou kartu si z něho vytáhl, a o tom jsem spustil. Jsou tam velký díry.“

Logo

Z řady ohlasů vyjímáme hudebníka Tom Waitse: „Bob Dylan je planeta, již je nutno objevit – pro mě jako autora písní je tím, čím jsou kladivo a pila pro tesaře. Je to velký učitel, nevyčerpatelný zdroj.“

Čtrnáctidílnou četbu na pokračování z knihy vzpomínek amerického písničkáře, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2016 za to, že „našel nový způsob poetického vyjádření, jímž navázal na velkou americkou písňovou tradici“, z překladu Jiřího Popela připravil Michal Plzák. Četbu Vltava vysílá k osmdesátinám Boba Dylana, který se narodil 24. května 1941 v americkém městě Duluth ve státě Minnesota.

autor: tur
Spustit audio

Související