Návrat českého Jamese Bonda

2. únor 2020

Američané mají Phila Marlowa, Francouzi Maigreta, Britové Sherlocka Holmese, Norové Harryho Holea, Češi Michala Exnera. Kapitán Exner, fiktivní postava detektiva, kterou stvořil spisovatel Václav Erben, se poprvé objevuje v detektivce Poklad byzantského kupce. A právě z ní se bude od neděle 16. února číst na Dvojce Českého rozhlasu.

Kniha vychází poprvé v roce 1964, tedy v době, kdy po československých cestách začíná jezdit legendární embéčko, na návštěvu přilétá Nikita Chruščov, prezidentem se stává Antonín Novotný a Státní bezpečnost rozjíždí svou akci Neptun. Zároveň ale dochází i k jistému uvolnění na kulturní scéně, v témže roce jde například do kin komedie Miloše Formana Černý Petr.
I Václav Erben si troufá obdařit svého kapitána zcela nesoudružskými rysy vnitřními i vnějšími. Michal Exner má něco málo přes třicet let, bydlí sám v garsonce, jezdí v mercedesu kabrioletu, je to duchaplný elegán se slabostí pro ženy. Má právnické vzdělání, je velmi zvídavý, vysoce inteligentní, se smyslem pro humor a zálibou v ironii. Je výborným psychologem a bystrým pozorovatelem. Zkratku SNB, tedy Sbor národní bezpečnosti, či slovo esenbák v celém textu nenajdeme. Pro mladší čtenáře - Sbor národní bezpečnosti byl ozbrojený, jednotný, vojensky organizovaný sbor, fungující v Československu let 1945–1991 jako represivní složka výkonné moci. V civilu chodili tajní, v uniformě veřejní policajti.

poklad_byzantského_kupce.jpg


Čtenář nemusí být ani příliš pozorný, aby pochopil, že komunistické kádry Michal Exner opravdu v lásce nemá. „V té době byly v české detektivce jenom strejcové, Vachkem počínaje a Škvoreckým konče. Tak jsem si říkal, že zkusím proutníka, co se jen tak lehce pohybuje světem,“ popsal zrod svého hrdiny Václav Erben, který kapitána Exnera obsadil do hlavní role dvanácti detektivních románů.
V Pokladu byzantského kupce se dokonalá tvář Michala Exnera teprve rodí, v tomto příběhu může Exner sám spíš nechat oči na módním bonvivánství archeologické komunity. Zatímco tady obdivuje elegantní pyžamo doktora Soudka, později si ho sám dopřeje i s vykukujícím kapesníčkem v pyžamové kapsičce. V Pokladu byzantského kupce jde samozřejmě především o vraždu a o pátrání po pachateli. Ale přesto se mezi řádky dovíme, že soudruhům se do národního hospodářství někde vloudila chyba nebo že dobře postavený úředník na národním výboru není právě prototypem kladného hrdiny. Jsou to jen drobné ostny, které Václav Erben rozsypal na více než třech stovkách stran, kdyby jich bylo více, těžko by mohl svého detektiva posílat do luxusních restaurací nebo ho nechat používat aerotaxi.
Kapitán Exner je zkrátka tak trochu český Bond, a pokud jej autor svede dohromady se stejně silným protihráčem, užije si čtenář, potažmo posluchač s rozkoší vtipně vypointované dialogy. V našem příběhu je mu v tomto smyslu partnerem doktor Soudek, kterého mimochodem ve známé filmové verzi s Jiřím Valou v hlavní roli skvěle sehrál Jiří Sovák. Ostatně Václav Erben vystudoval divadelní dramaturgii a rozhlasovou režii na pražské DAMU a jako dramaturg a režisér také v televizi a rozhlase pracoval. Není proto divu, že v jeho knížkách najdeme takovou spoustu výborně napsaných dialogů. Mimochodem na filmových adaptacích je nádherně vidět, jak se doba změnila. Charakter a schopnosti třicetiletého Exnera v roce 1964 museli v 21. století ztvárnit mnohem starší herci, dnešním třicátníkům by to nejspíš nikdo nevěřil...
Zveme vás tedy k poslechu příjemné desetidílné rozhlasové retrodetektivky, která se odehrává v prostředí archeologických vykopávek.
Ale vrahem může být opravdu kdokoliv. V režii Tomáše Soldána nás pátráním provede ostravský herec Tomáš Jirman. Technicky na celé sérii spolupracoval Aleš Huber.

autor: ele
Spustit audio

Více o tématu