Kapitán Exner opět na scéně. Tentokrát v případu Na dosah ruky

18. duben 2021

V příběhu nazvaném Na dosah ruky se na vlny rozhlasové Dvojky vrací neodolatelný kapitán Exner. Četbu z detektivky Václava Erbena vysílá rozhlasová Dvojka od 29. dubna.

Od první exnerovky dělí Na dosah ruky sedm let a pět knih, v nichž v hlavní roli vystupuje kapitán Exner a jeho dva pobočníci Vlček a Beránek. Jestliže se v Pokladu byzantského kupce (četbu z něj Dvojka vysílala loni) z roku 1964 detektiv nečekaně amerického střihu teprve trochu hledá, v příběhu z roku 1971 je tak říkajíc vše hotovo. Kapitánu Exnerovi už nikdo neodpáře garsonku, mercedes kabriolet, vzdělání, inteligenci, duchaplnost, smysl pro humor a ironii nebo slabost pro ženy. Rukopis autora Václava Erbena je svižnější, dialogy sevřenější, ironie štiplavější a sám Exner vyzrálejší. Ztratil jinošský pel, získal zkušenosti a zmužněl. Je čím dál lepším psychologem (čehož využívá kromě jiného ve styku se slabším a hezčím pohlavím) a vnímavým pozorovatelem.

Kniha vyšla na samém počátku normalizace. Připomeňme, že právě v roce 1971 se konal XIV. sjezd KSČ, na kterém byl generálním tajemníkem zvolen Gustáv Husák a předsedou Ústřední kontrolní a revizní komise se stal Milouš Jakeš. Ano, to byl onen sjezd komunistů, jenž měl demonstrovat stabilizaci mocenských pozic normalizačního režimu po porážce pražského jara.

Herec Národního divadla moravskoslezského Tomáš Jirman

Vzhledem k historickým okolnostem se Václavu Erbenovi podařilo do textu dostat překvapivé množství protirežimních narážek, potvrzujících nechuť ke stávajícím soudružským pořádkům a netajenou nostalgii po starých časech. Samotný zanedbaný činžovní dům, který se stává sevřenou scénou příběhu z poloviny šedesátých let, je jakousi metaforou proměňující se doby. Secesní krása kdysi honosné budovy se změnila v oprýskanou šeď volající o pomoc. Rozlehlé prvorepublikové byty jsou rozděleny provizorními lepenkovými stěnami a obydleny několika rodinami. Kdo má takzvaně nadměrný byt, ten o něj buď přijde, nebo si musí vzít podnájemníka. I proto je vyprávění zalidněno řadou postav, vždyť v každém poschodí je bytů hned několik a v nich jeden podezřelý vedle druhého.

Exner, Vlček a Beránek mají před sebou zapeklitý případ, vedoucí až do předválečné historie domu.

Ještě štěstí, že v posledním poschodí bydlí Gabriela, bývalá milá kapitána Exnera. Je přece výhodné mít zázemí téměř na místě činu, přestože z takové situace nemá zrovna radost malíř Richard, Exnerův nástupce po boku krásné zubařky. Kromě těch dvou najdeme v domě známé herce, literárního badatele, zkušeného starého právníka, protivného celníka, kartářku, požárníka, instalatéra nebo Bibinku, psíka, ze kterého se vyklube téměř policejní pes. A taky dvě staré, nejspíš dobře situované staré dámy, jež jednoho dne zmizí. Lépe řečeno odjedou do lázní, kam ovšem nedorazí. Kde jsou? Staly se snad obětí zločinu? Nebo jen zkrátka změnily plány a odjely na dovolenou jinam? Exner, Vlček a Beránek mají před sebou zapeklitý případ, vedoucí až do předválečné historie domu. Nakonec je jasné, že vrahem je přece…

autor: ele
Spustit audio

Související

  • Václav Erben: Poklad byzantského kupce

    Kapitán Exner opět na scéně. Český James Bond 60. let, obdařený zcela nesoudružskými rysy, vyšetřuje vraždu v prostředí archeologů. Kdo najde vraha, najde možná i poklad.