Gregoriánský chorál po česku. Tiburtina Ensemble rozezněl unikátní Jistebnický kancionál

21. červen 2021

Mezinárodně renomovaný ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble pod vedením umělecké vedoucí Barbory Kabátkové vydal nahrávku Jistebnického kancionálu, unikátního českého rukopisu z počátku 15. století. Rukopis obsahuje jak latinský chorál převedený do češtiny, tak původní hudební tvorbu na české texty.

Před téměř sto padesáti lety našel jistý student gymnázia na půdě fary v jižních Čechách polorozpadlou starou knihu. A protože Leopold Katz, jak se student z obce Jistebnice jmenoval, se s nálezem pochlubil svému profesorovi a ten zas historikovi Palackému, svět se tak dozvěděl o Jistebnickém kancionálu, vzácné sbírce staročesky psaných duchovních písní a liturgického chorálu české reformace z počátku 15. století.

Tiburtina Ensemble

Jednalo se vlastně o zčásti z latiny do češtiny převedené bohoslužebné zpěvy a modlitby hodinkového officia, zároveň mezi nimi bylo množství původní hudební tvorby v češtině. Obsahoval i husitský hit Ktož jsú boží bojovníci, jenž podle historiků složil spisovatel a husitský kněz Jan Čapek z Tábora. Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble, který se pod vedením sopranistky Barbory Kabátkové specializuje na interpretaci gregoriánského chorálu a středověkého vícehlasu, nyní jednadvacet položek z tohoto zpěvníku natočil a vydal v Supraphonu.

Na albu se tak posluchači dostává chorál sice latinský, avšak zpívaný v naší mateřštině. Výpravný booklet obsahuje texty všech zpěvů v staročeštině a angličtině. Doplňuje jej průvodní slovo muzikoložky Hany Vlhové-Wörnerové a krátké vyznání umělecké vedoucí a dramaturgyně souboru. Z něho se dozvíme, že na albu nenajdeme výše zmíněné Boží bojovníky ani jiné známější kousky motivující k revolučnímu boji. Poslech výboru Tiburtiny Ensemble působí naopak uklidňujícím dojmem, jako by se posluchač účastnil křesťanské bohoslužby pod obojí způsobou: „Potom také kalich vzal a Bohu Otci jest chválu vzdal, řekl jest: Píte všichni z něho, tož krev zákona nového.“ Mistr Jan Hus by měl  radost.

autor: Viktor Pípal
Spustit audio

Související