Život v utrpení, či dobrovolně zvolená smrt? Před dvaceti lety Nizozemsko legalizovalo eutanazii
Jednu z nejzávažnějších etických otázek lidstva prolomilo 1. dubna 2002 jako první na světě Nizozemsko, když legalizovalo ve své zemi eutanazii a asistovanou sebevraždu.
Uzákonění předcházely od šedesátých let filozofické, náboženské a etické diskuse, především nad tématem, kdy s umělým prodlužováním života, které jedinci nepřináší úlevu, ale jen další utrpení, přestat a život ukončit.
Nicméně ve většině zemí světa, vyjma Lucemburska, Belgie, Kanady, Kolumbie a Nového Zélandu, zůstává eutanazie nezákonná. V České republice se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná a asistujícímu hrozí několik let vězení. V právní vědě se o otázce přípustnosti či nepřípustnosti eutanazie a její legalizaci diskutuje nejméně od počátku 18. století. Vždy vyvolává mnoho pochybností, které vycházejí především z obav o jejím možném zneužití.
Historie potvrdila, že postoj – život nehodný života – týkající se zpočátku pouze těžce nemocných se postupně rozšiřoval. V úvahu přicházely i osoby neproduktivní, ideologicky a rasově nežádoucí. Legální praxi zabíjení nemocných a handicapovaných praktikovali ve starověkém Řecku a v Římě, zakázalo ji až křesťanství. K opětné legalizaci přistoupilo ve 20. století nacistické Německo.
Můžeme dobrovolnou smrt vnímat jako protiklad umění žít?
Eutanazie měla a má své zastánce a své odpůrce, každá strana předkládala pádné argumenty. Když vyjdeme z Aristotela, který říká, že etika je uměním žít, můžeme chápat nepřirozenou, ale dobrovolnou smrt jako dovršení umění žít a umění být? Můžeme ale také dobrovolnou smrt vnímat jako protiklad umění žít? Od první legalizace eutanazie v demokratickém státě uplynulo dvacet let, ale diskuse o ní nekončí, naopak vyvstávají otázky nové, týkající se autonomie jedince: Je absolutní autonomie možná, když její hranice končí tam, kde by jedinec svým jednáním narušil autonomii druhého člověka?
Související
-
Moci tak pokojně zemřít. Královna hor Daniela Wissera je nevšedním románem o eutanazii
Neobyčejným románem Královna hor, odvážným co do volby tématu i formy, se českým čtenářům poprvé představuje rakouský spisovatel a hudebník Daniel Wisser.
-
Iva Pekárková: Co je to eutanázie
Už mnoho let se v Česku hádáme, jestli uzákonit eutanázii, anebo radši ne. Většina z nás na to má nějaký názor.
-
Lékaři mohou provádět eutanazii u pacientů s těžkou demencí, rozhodl nizozemský nejvyšší soud
Nizozemští doktoři mohou provést eutanazii u pacientů s těžkou demencí bez strachu z postihu, a to i v případě, že pacient už nebude jasně projevovat svou vůli zemřít.