Ve škole i v domově seniorů. Kde všude pomáhá umělá inteligence?

Pelíšky podle Wese Andersona s hlasem Miroslava Donutila? Umělá inteligence vtrhla i do kultury

Jak by vypadal film Vrchní prchni v režii Quentina Tarantina nebo Pulp Fiction v režii Zdeňka Trošky. Kreativec v oblasti umělé inteligence David Spáčil tvoří podobná videa, teď například na internetu slaví velký úspěch s upoutávkou na Hvězdné války v režii Karla Zemana.

David Spáčil alias Havran podobně zpracoval také Pelíšky v podání Wese Andersona, kde by Michala hrál populární Timothée Chalamet a otce Šebka Bill Murray.

Letos v zimě Wes Anderson uvádí rozmarnou adaptaci oblíbené české klasiky Pelíšky. Tato osvěžující a jedinečná komedie o dospívání vypráví příběh dvou rodin v malém činžáku... zní v traileru, který je namluvený hlasem Miroslava Donutila. Ten Spáčil, stejně jako všechno ostatní, vytvořil pomocí nástrojů umělé inteligence.

„ElevenLabs je funkce Speech Synthesis, pomocí které si můžete natrénovat libovolný hlas v jakémkoli jazyce. On si pak drží barvu, přízvuk a dikci toho člověka. Takže když si zvolím například japonštinu a v češtině namluvím tu minutu, ze které se to má naučit, budu pak mluvit perfektně japonsky a bude to znít jako já,“ popisuje.

„Ďábel se skrývá v detailu“

Přibližně minutu a půl dlouhý trailer David Spáčil tvoří několik desítek hodin. Říká, že nejdůležitější je nápad, který „nechá postupně vykvasit“. „Několik dní to vypadá, že jsem vůbec nic neudělal, ale v hlavě mi to šrotuje. Přemýšlím o charakterech, jaké mají vztahy, hlášky, do toho si generuju inspiraci v Midjourney a rovnou to rozhýbávám v Runway a pak najednou voilà, všechno se to složí dohromady.“

Příběh ale zároveň musí držet pohromadě. A zvláště tady podle Spáčila, který je mimochodem prasynovcem spisovatele Zdeňka Jirotky, platí, že ďábel se skrývá v detailu.

Čtěte také

„U těch krátkých forem to musí i odkazovat na archetypy, aby si diváci poskládali celý příběh na základě zkratek. Mám pocit, že tohle se s automatizací kultury bude trochu vytrácet. Například to, že pomocí „áíčka“ bude možné každému generovat jeho vlastní seriál na míru, může být na jednu stranu fajn, ale na druhou stranu, když se pár takových lidí sejde potom na pivo, tak nebudou mít to společné téma, že viděli všichni včera ten stejný seriál,“ uvažuje David Spáčil.

Když tvoří hudbu AI

Důležitá je při tvorbě fiktivních trailerů samozřejmě také hudba. I na tu existuje řada nástrojů. Během chvíle tak Havran dokáže vygenerovat třeba několik verzí Jožina z bažin nebo hitu Láska je láska Lucie Bílé.

Je jen otázkou času, kdy bude možné třeba hlasem Karla Gotta nazpívat hity od Rolling Stones a naopak. Zatím si AI pomáhá generickými hlasy. Na závěr David Spáčil, který před lety vytvořil také slavné virální video s cyklistou na D1, posluchačům vzkazuje:

„Jako každá převratná technologie i využití AI s sebou nese jistá rizika. Ale záleží jen na nás lidech, jak to využijí. A když už zmiňuju rizika použití umělé inteligence, dávejte si velký pozor, jestli od teď věřit všemu, co vidíte nebo slyšíte. Například celý tenhle rozhovor nenamluvil Havran, ale jeho hlasový klon. Zatím je to ještě trochu poznat...“ přiznává hlasový klon Davida Spáčila.

autoři: Alžběta Havlová , vma
Spustit audio

Související