Uhranutí kouzlem hraní. Daniel Majling a Vina? v Dejvickém divadle

25. říjen 2021

Romantická láska je jen ideový konstrukt byvších dob. A tahat Wertherovu sebevraždu na současnou scénu je tudíž blbost. To alespoň tvrdí jeden z herců v zákulisí po premiéře dramatizace Goethovy kultovní prózy, jež v Evropě vyvolala koncem 18. století vlnu sebevražd. „Zákulisí“ ovšem stojí na jevišti Dejvického divadla.

A nelichotivá slova na adresu klasika, „který dostal každou, která před ním nevylezla na strom“, pronáší herec Jindřich (Tomáš Jeřábek) po premiéře na mejdanu, jímž začíná nová hra Daniela Majlinga nazvaná Vina?.

Ideová pře, při níž Jindřichovi nejvíc oponuje Saša (Simona Babčáková), přejde v pitku a při ní se představitelka Lotty Ester (Martha Issová) od svého manžela Davida (Václav Neužil), hrajícího jejího manžela i ve Wertherovi, dozví, že je jí nevěrný s kolegyní Lindou (Lenka Krobotová). Linda ztělesňuje ve Wertherovi dívku, kterou Lotty předhazuje titulnímu hrdinovi, aby zachránila své manželství.

Předvádět, jak se tato kalamitní vztahová situace mezi „herci“ promítá do jejich hraní při první repríze Werthera, muselo být lahůdkou při zkoušení druhého obrazu Majlingovy hry pro všechny interprety – včetně režiséra Ivana Trojana. Hra o hraní je lahůdkou i pro dejvické diváky. Pro „režiséra“ Werthera, kterého představuje Pavel Šimčík, končí ale vše katastrofou: představitelka Lotty se o přestávce oběsí ve své šatně. Opona padá.

Představení Vina? Daniela Majlinga, Dejvické divadlo, režie Ivan Trojan

A když se po přestávce otevře, na levé straně jeviště se krčí provinilý David a na pravé se vlní jak tráva nad hrobem všichni jeho kolegové. Jenže to, co vypadá jako tragédie s chórem, se zvolna promění v hraní nového kusu – frašky o starém strýci, jenž slaví jubileum, je při něm uražen a z trucu, „aby ti druzí viděli“, se – oběsí. Gogol? Dostojevskij? Nikoli. Majling! Vždyť nedávno vydal soubor allenovských parodií Ruzká klazika. A herci hrají věru „klazicky“: pitvoří se, hrbí, šišlají, vedle nich se objevují loutky. Ester ožívá s maskou na tváři. Leká Davida a zjevuje se mu i v podobě hadrové panny. Nová inscenace imaginárního souboru, anebo hororový a zároveň směšný sen vyděšeného Davida?

Leccos napovídá závěr Vinny?. Chystá se generální zkouška Werthera. Ester-Lotty je živá stejně jako Strýc-Režisér. K Davidovi se přitočí Linda: „Ne, aby tě napadlo něco Ester říct!“ Časová smyčka? A proč je vlastně za názvem hry otazník? Zkoumá se vina těch, kteří někoho přivedou k sebevraždě? Byl Goethe vinen za smrt těch, kteří následovali Werthera? Proč nám splývají iluze, imaginární, virtuální světy s realitou?

Paleta nejrůznějších způsobů a stupňů hraní, kterou nám Dejvičtí v této inscenace předvádějí, dokáže uhranout. A zároveň s kouzlem odkrývá i nebezpečí takového uhranutí.

autor: Bronislav Pražan
Spustit audio

Související