První módní audio dokument u nás

13. říjen 2019

Radio Wave připravilo na letošní podzim tři podcastové série. Jednou z nich je osmidílný audio dokument Svatebky o tom, jakou hodnotu mohou mít svatební šaty v době devalvace módy i instituce manželství. Sérii natočila jako svůj debut moderátorka Radia Wave Veronika Ruppert.

Proč jste se rozhodla svůj první audio dokument věnovat právě tématu svatebních šatů?

Pokud se podíváte na čísla nejen českého, ale i světového módního průmyslu, hodnota módy stále klesá. Vyrábí se čím dál tím více za čím dál tím méně, padá kvalita a trvanlivost, stoupá množství odpadu. Radio Wave bylo jedním z prvních českých médií, ve kterém se před pěti lety začalo mluvit o pomalé módě a udržitelnosti. O tom, že současný globální „fast fashion“ systém je problematický a neudržitelný. Od prvních rozhovorů a článků na toto téma jsem přemýšlela nad tím, jak široké veřejnosti připomenout, že oděv může mít kulturní i emocionální hodnotu. Pravidelně ve svém pořadu Modeschau představuji malé lokální fabriky, úspěšné i začínající designéry, lidi, kteří šijí pro radost, nebo ty, kteří chtějí módou a řemeslem pomáhat dobré věci. Šlo mi ale o to, zasáhnout opravdu širokou veřejnost, která se běžně o módu nezajímá. Před dvěma roky jsem došla k tomu, že možná poslední šaty, které zajímají i ty, kteří módu běžně neřeší, jsou šaty svatební. Jsou dnes snad jediné, do kterých se investuje tolik času, energie, emocí a peněz. Nevěsty chtějí ve svých šatech vyjádrit svou osobnost, své představy o kráse i své hodnoty a vztah k tradicím. Proto mi svatební šaty přišly jako skvělé téma na nějaký větší a hlubší rozhlasový formát, který připomene, že i dnes má ještě móda hodnotu.

Většina mileniálů dnes svatbu považuje za přežitek. Nebylo riskantní zvolit si téma svateb vzhledem k tomu, že Radio Wave cílí především na mladé posluchače?

Svatebky ale nejsou návodem na svatbu nebo reklamou na to, aby se lidé brali. V podstatě je to první módní audio dokument v Česku. Sledujeme pět mladých žen, které se snaží vyjádřit oděvem tak, aby je pochopili lidé, na kterých jim záleží. K zásadním linkám patří také téma přijetí vlastního těla a vyrovnávání se se společenskými a estetickými normami a očekáváními.

V dokumentu máte pět rozdílných hrdinek, které plánují pět odlišných svateb. Podle čeho jste je na castingu vybírala?

Bylo pro mě důležité, aby pocházely z různých prostředí, měly odlišné přístupy ke svatbě a byly to výrazné osobnosti se silným příběhem. Zásadní bylo i to, aby se jejich termíny svateb nekřižily a spadaly do období mezi dubnem a začátkem června. Potřebovala jsem natáčet na všech pěti místech a mít ještě prostor na setkání po svatbě a na střih série přes prázdniny. Vážných zájemkyň, ze kterých jsme vybírali na castingu, bylo třicet. Ráda bych jim všem osobně poděkovala. Doufám, že k tomu bude příležitost na setkání Svatebek v pražském klubu Swim 16. října, kde se chceme u příležitosti veřejné premiéry sedmého dílu setkat s těmi, kdo Svatebky poslouchají. Cestu do Prahy plánují i některé z protagonistek seriálu.

Neměla jste zábrany se svých protagonistek ptát na příliš osobní témata spojená s jejich svatbou?

Byla jsem napnutá, jak blízko mě k sobě hrdinky pustí. Za půl roku pravidelného natáčení jsme se více sblížily. Z natáčení rozhovorů se naše setkávání změnilo na společné prožívání situací. Moc si toho vážím. Zásadní roli hraje určitě i to, že jde o audio dokument a že jsou v něm hrdinky anonymně. Prozrazujeme jen věk a křestní jméno, tvář a příjmení zůstávají skryté.

Jste známá hlavně jako moderátorka. Co vás vedlo k tomu, zkusit si natočit vlastní dokument?

Audio dokument jako forma mě zaujal díky sérii Zhasni!. Líbilo se mi, že je v něm prostor pro věci, které musím běžně v reportážích a rozhovorech pro proudové vysílání nebo svůj pořad vyhazovat. Ze nemají prostor jen fakta a pokud možno stručné, jasné a krátké výpovědi, ale i atmosféra, emoce, prostředí. Ze se mohu dostat blíž k lidskému příběhu a běžnému životu, navázat hlubší a intimnější vztah a dozvědět se často i nečekané. Bavil mě artový sound design Zhasni!, ale osobně jsem chtěla něco civilnějšího, co vtáhne do děje a posouvá a prokresluje situace. Doufám, že se mi to díky spolupráci s dramaturgem Danem Moravcem povedlo najít.

Překvapil vás během natáčení nějaký názor na svatbu či na svatební šaty?

Překvapila mě řada věcí. Díky tomu, že hrdinky byly z různých prostředí a sociálních bublin a běžně bych se s jejich pohledem a příběhem nesetkala. Nemám ráda generalizace, a i proto mě nesmírně těšilo natáčet s pěti rozdílnými osobnostmi. Jedna je konzervativní, druhá nezávislá, další to chce mít hlavně rychle a levně. Každá vidí svou svatbu jinak. Všem však záleží na tom, jak v den D zapůsobí. Jde ale i o to, na koho. Možná vás to překvapí, ale jen jedna z nich myslí hlavně na ženicha. Všechny mají také společné to, že je ovlivňují současné estetické normy, spojené s ženským tělem. Všechny si myslí, že neodpovídají očekávanému ideálu ženské krásy. Každá se s tím ale vyrovnává po svém.

Jaké doprovodné obsahy Svatebky kromě podcastu nabízejí?

Na portále wave.cz/svatebky se můžete dočíst například o mileniálských svatebních trendech, alternativním pojetí českých svateb, šatech na queer svatbách či českých folklorních tradicích a svatebních zvycích spojených se šaty. Přibližujeme také různá pojetí svateb a šatů v jiných kulturách a náboženstvích.

Spustit audio

Více o tématu