Miroslav Bulhar ze Studence, osmipromillový řidič v nové hře Petra Pýchy

26. říjen 2020

Premiéra černé komedie o moci peněz, nástrahách šoubyznysu a kouzlu formule 1 s Davidem Novotným v hlavní roli otevře listopadové Večerní drama na Vltavě.

Šťastná země Richmond. Adrenalin i relax po celý rok. Rodinné i firemní pobyty, golf, koncerty, únikovky ve stylu LARP i living history… To chceš zažít! Majitel tohoto pohádkového resortu, inženýr Luděk Horálek, zkrátka umí lidem nabídnout, po čem touží – a protože není žádný troškař, uspořádá ve Šťastné zemi prázdninový festival Happycamp. Spousta jídla, točená Happy jedenáctka a o muziku se stará agentura Mercury, která spolupracuje s těmi největšími hvězdami českého šoubyznysu.

Petr Čtvrtníček ve hře Bulhar

Ovšem jejím největším esem a zlatým hřebem Happycampu není žádný zpěvák ani kapela. Je jím Bulhar. Opakovaně byl usvědčen z řízení pod vlivem a naposledy dostal vedle náhrady škod roční podmínku. Miroslav Bulhar ze Studence, osmipromilový řidič. A taky fanda formule 1. Po třech promile se mění v Nigela Mansella a musí na startovní rošt. Je to jeho prokletí. Anebo jeho klíč ke štěstí, jak tvrdí Freddie, majitel agentury Mercury, který z Bulhara udělal krále stand up comedy a miláčka davu. Bulharův suchý projev a neuvěřitelné historky přivedou publikum spolehlivě do varu. Zájmem nešetří ani média a s návrhem na vyznamenání Za zásluhy o kulturu se ozvala i prezidentská kancelář.

Tenhle večer bude zásadní. Tenhle večer to Bulhar chce skončit. Štve ho dělat lidem dokola kašpara, pít, když mu řeknou, jezdit pod vlivem na golfových vozítkách „Velkou cenu“. A hlavně by chtěl komentovat závody F1. Jenže tenhle večer chce taky Freddie svoji agenturu Mercury – s Bulharem, Ewou Farnou, Žlutým psem, Ivanem Mládkem i všemi ostatními – prodat Horálkovi. A samozřejmě i ten má dnes večer svůj plán. Porazit Bulhara ve „Velké ceně“ a oznámit svůj vstup do politiky s tím, že se bude opírat o novou uměleckou stáj. A všechno to sleduje zblízka redaktor Rádia Lurdy Vojtěch Passer – akorát že šoubyznys vlastně nemá rád a na akci je víceméně omylem. Kdo odejde po půlnoci jako vítěz a kdo zůstane poražený?

Petr Pýcha

Autorem černé komedie o moci peněz, nástrahách šoubyznysu a kouzlu formule 1 je scenárista Petr Pýcha. V rozhlase se již dříve dočkaly ohlasu Lidojedi či Strange Love, které napsal společně se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, ale i samostatné autorské tituly Benzína Dehtov nebo Malá ryba. Všechny jmenované hry natočil režisér Aleš Vrzák. Nejinak je tomu u Bulhara, kde se pod jeho vedením představí David Novotný jako Bulhar, Ondřej Vetchý jako Freddie nebo Igor Bareš jako podnikatel Luděk Horálek. O zvukovou realizaci nahrávky se postarali Jan Trojan a Tomáš Pernický.

Spustit audio

Související