Mimořádný program č. 7 k Felliniho výročí

12. leden 2020

Hra o hře, která v rozhlasovém studiu právě vzniká. To je Mimořádný program č. 7, rozhlasová hra Federica Felliniho. Velikán italského filmu ji napsal v roce 1943, její česká inscenace s Miroslavem Donutilem v hlavní roli vznikla roku 2002 a stanice Vltava ji 21. ledna uvádí u příležitosti Felliniho stovky.

Světoznámý filmový režisér snímků Sladký život, 8 a půl či Cabiriiny noci se narodil 20. ledna 1920 v Rimini (zemřel v říjnu 1993 v Římě). Nikdy prý nepřemýšlel o budoucnosti ani o tom, jaké bude mít zaměstnání. „Uvažoval jsem o povolání jako o něčem, čemu se nelze vyhnout, asi jako nedělní mši. Nikdy jsem neříkal, až budu velký, budu dělat to a to," vzpomínal Fellini na své profesní ambice.

REŽIE? TO ASI NE

Po maturitě odešel do Florencie a odtud do Říma. Živil se zprvu jako karikaturista, následně jako žurnalista. "Viděl jsem mnoho amerických filmů, kde byli novináři líčeni jako skvělí lidé. Už si nepamatuju tituly, je to už dávno, ale jisté je, že na mě ti novináři a jejich životní styl udělali takový dojem, že jsem se rozhodl stát se novinářem. Líbily se mi jejich převlečníky, to, jak nosili klobouk dozadu," tvrdil.
V jeho žurnalistické i rozhlasové práci se projevovala povaha karikaturisty. Spolupracoval na komiksových příbězích Flashe Gordona v časopise 420. Pro dvouměsíčník Marc'Aurelio psal satirické příběhy, které byly v letech 1940-1943 použity také při jeho rozhlasové práci pro veřejnoprávní stanici EIAR. Tam se v roce 1943 seznámil se svou životní láskou Giuliettou Masinou, která se ještě téhož roku stala jeho ženou a později i dvorní herečkou jeho filmů.
Stejně jako psal scénáře pro rozhlasové seriály, skeče či hry, tak i u filmu začínal jako scenárista. Na roli režiséra si netroufal, a dokonce si myslel, že je mu zcela vzdálená. "Myslel jsem si tehdy, že nejsem pro režii stvořený. Chyběla mi záliba v tyranském ovládání druhých, pevnost, puntičkářství, vytrvalost a spousta jiných vlastností, ale hlavně autorita. Všechny vlastnosti cizí mé povaze."

REŽISÉR TYRAN

A přesně takový je režisér v jeho rozhlasové hře Mimořádný program č. 7, ztvárněný v české adaptaci z roku 2002 Miroslavem Donutilem. Svou autoritářskou, až tyranskou povahou komanduje spolupracovníky (a nejen je) a vybičovává z nich to nejlepší pro rozhlasovou práci. Je to Narcis, jehož sebestřednost nezná mezí, ale není neodůvodnitelná. Je totiž opravdu skvělým režisérem, a to se nám snaží Fellini v této čtyřicetiminutové komedii dokázat. V přímém přenosu plní šéf a jeho tým přání z dopisů posluchačů, a tak můžeme být díky režisérskému umu a rozhlasovým trikům bezprostředními svědky mnoha výjimečných situací a inscenačních postupů. Kromě Miroslava Donutila uslyšíme v režii Ivana Chrze Věru Galatíkovou v roli historie, hlasatelku Saskii Burešovou, krejčího Milana Stehlíka, rejnoka Davida Novotného, jesetera Václava Vydru, človíčka Bořivoje Navrátila, Jana Šťastného a Martinu Hudečkovou v rolích herců a mnohé další.
Pozornost Felliniho rozhlasové tvorbě zastínily pochopitelně filmové úspěchy. Přesto režisér Idalberto Fei postupně natočil pět jeho rozhlasových her, z nichž právě Mimořádný program č. 7 zvítězil v roce 1999 na prestižní Prix Italia.

autor: Alina Aubrechtová Mirakjan
Spustit audio

Více o tématu