Komisař Adam Dalgliesh bude pátrat na Dvojce

V kostele jsou nalezena dvě mužská těla s proříznutým hrdlem. Komisař Adam Dalgliesh a jeho tým pátrají po tom, zda smrt bývalého ministra a bezdomovce má nějakou souvislost, kdo byl vrahem a jaký měl motiv... Zaposlouchejte se do četby z detektivního románu Pachuť smrti. Dvojka Českého rozhlasu ji u uvádí od 4. června u příležitosti stého výročí narození velké dámy anglické detektivní tvorby P. D. Jamesové.

Phyllis Dorothy Jamesová, známější pod zkratkou P. D. Jamesová, která by stovku oslavila letošního 3. srpna, patří právem do síně slávy anglických detektivních autorů. Narodila se v Oxfordu do úřednické rodiny, jako dcera berního úředníka. Dostalo se jí velmi kvalitního středoškolského vzdělání v dívčí škole v Cambridgi a pracovat začala po vzoru svého otce v různých úřednických profesích – v nemocnici, v divadle, na daňové správě a také na kriminalistickém oddělení ministerstva vnitra.

Tato různorodá praxe jí byla velmi užitečná v její literární tvorbě, které se věnovala od konce padesátých let. Její osobní život se nevyvíjel zdaleka tak úspěšně jako její spisovatelská kariéra. Těsně před válkou se provdala za Connora Bantryho Whitea, který se – jako většina mladých Angličanů – aktivně účastnil bojů ve druhé světové válce. Válka zanechala na jeho psychice nevratné škody. Jeho duševní stav vyžadoval trvalou hospitalizaci a vedl k jeho předčasné smrti v roce 1964. Měli spolu dvě dcery, které spisovatelka vychovala víceméně sama.

P_D-James.jpg

Atmosféra minulosti

V roce 1962 vydala svůj první detektivní román nazvaný Zahalte jí tvář, kde poprvé čtenářům představila charismatického detektiva Adama Dalglieshe, policistu a zároveň básníka. Tento gentleman se stal hrdinou většiny jejích knih, které vycházely téměř půl století. Přestože do literatury vstoupila v polovině 20. století a psala až do své smrti roku 2014, inspirovala se především anglickou klasickou detektivní tvorbou a anglickou klasickou literaturou.

Snad právě proto na nás její knihy, byť se odehrávaly v současnosti, dýchají atmosférou minulosti. Vyhledávají je čtenáři a čtenářky, kteří neočekávají akční děj, ale chtějí nahlížet do nitra postav – a zároveň mají trpělivost vstupovat do autorčina světa prostřednictvím velmi detailních popisů postav, prostředí, přírody a architektury. Mezi její nejznámější knihy patří například Z příčin nikoli přirozených, Rubáš pro slavíka, Černá věž, Smrt v sutaně či Soukromá pacientka. V detektivních románech Povolání nevhodné pro ženu a Přicházím tě zabít se objevila místo Dalglieshe mladá majitelka detektivní kanceláře Cordelia Greyová. Zvláštní místo pak zaujímá výborná historická detektivka Smrt přichází do Pemberley, kde velmi nápaditě zasazuje detektivní příběh do světa románu nesmírně populární Jane Austenové Pýcha a předsudek.

V románu z roku 1962 Zahalte jí tvář čtenářům poprvé představila charismatického detektiva Adama Dalglieshe. Tento gentleman se stal hrdinou většiny jejích knih.

Stejně jako tato, byla i většina dalších knih P. D. Jamesové zfilmována. Nejpopulárnějším představitelem Adama Dalglieshe se stal herec Roy Marsden, této role se zhostilo i několik dalších herců, například Martin Shaw, představitel Doylea v sérii Profesionálové. (V rozhlasové četbě z románu Pachuť smrti, kterou následně vydá na CD Radioservis, Dalglieshe ztvárnil herec Jan Vondráček.) V hollywoodské produkci byla natočena i filmová verze jediného autorčina sci-fi románu Potomci lidí. Za svou tvorbu dostala P. D. Jamesová celou řadu ocenění a byla povýšena do šlechtického stavu.

Anebo je vše jinak?

Detektivka Pachuť smrti vyšla v roce 1986, proto v ní nenajdeme výdobytky moderních technologií, jako jsou mobilní telefony, počítače či nejnovější poznatky forenzních věd, a postupy kriminalistů nám mohou připadat poněkud naivní. Jsou ovšem věci, které se v čase nemění. Lidské vášně, touhy, sobecká přání i ochota prosadit je za jakoukoli cenu zůstávají motivací strašných činů bez ohledu na dobu. P. D. Jamesová nás v této knize zavádí do vysoké politiky. Jako doživotní členka Sněmovny lordů znala toto prostředí dobře. Proč se úspěšný ministr a možný kandidát na premiéra ze dne na den vzdá politické kariéry? Je něco pravdy na bulvárních klepech o záhadných úmrtích dvou mladých žen, které se vyskytovaly v jeho blízkosti? A kdo by měl prospěch z jeho pádu a smrti? Nevěrná manželka a její milenec, či příživnický švagr? Dcera a její levicová buňka? Podivná hospodyně jeho neméně podivínské matky? Političtí spolupracovníci, či rivalové? Anebo je vše jinak?       

Tuto spleť otázek musí rozmotat detektiv Dalgliesh spolu se svou novou podřízenou Kate. Vyšetřování je vede z chudé paddingtonské farnosti až do nejvyšších kruhů. Je třeba našlapovat opatrně, protože média číhají na každou chybu. A nejen média. Člověk, který už nejméně jednou zabil, se nebude rozpakovat udeřit podruhé. A v nebezpečí se mohou ocitnout sami vyšetřovatelé...

Spustit audio
autor: Věra Mašková

Související