Když za oknem krouží vlci. Povídková sbírka inspirovaná covidem-19 podpoří boj proti nemoci
Sbírka povídek Za oknem zahrnuje devatenáct textů inspirovaných covidem-19, přičemž na boj proti nemoci poputuje – jak jinak – devatenáct procent prodejní ceny svazku.
Možná by se zdálo, že časy pandemie nemusí být pro spisovatele nutně dobou frustrace a nouze jako například pro filmaře či divadelníky, ale i literáty koronavirus odzbrojil: zůstali bez besed, autorských čtení a zavřená knihkupectví jim na náladě jistě taky nepřidala. Výzva editora Aleše Palána, aby napsali povídku či esej o tom, jak epidemie ovlivňuje jednotlivce a společnost, se tudíž setkala s nadšenou odezvou.
Aleš Palán pro účast v charitativním projektu získal pestrou literární společnost vesměs hvězdných jmen. Převládají padesátníci (Miloš Urban, Jiří Padevět, Alena Mornštajnová), ale nechybějí ani zástupci mladší generace (Jan Němec) a literární matadoři (Jiří Kratochvil). Vedle domácích tvůrců přispěli taky newyorský rodák, syn českého emigranta Mark Slouka, a další Američan Paul Auster, scenárista a spolurežisér nezávislých filmů Vztek a Smoke s Harveyem Keitelem. Právě Austerův brilantní text Stanislavští vlci o neuvěřitelných osudech ukrajinského města Ivano-Frankivsk, odkud pocházel autorův dědeček, celou sbírku o životě v izolaci skvěle rozbíhá.
Někteří autoři v povídkách jako by navazují na příběhy protagonistů svých starších knížek. Alena Mornštajnová se v textu Ošklivá sobota vrací k tyfové epidemii ve Valašském Meziříčí v roce 1954, která tak zasáhla do života titulní hrdinky jejího bestselleru Hana, Petr Stančík v bizarně zábavném textu Kar v karanténě opět sleduje svérázné počínání svého dekadentního detektiva Durmana z románu Mlýn na mumie. Taky Markéta Pilátová zasadila svůj příběh do prostředí, které z jejích knih již dobře známe: osudy kovboje Josého a jeho milé se odehrávají v Jižní Americe, konkrétně v chilském Chaiténu evakuovaném po ničivém výbuchu sopky.
Přes tíživost tématu, s nímž se devatenáctka prozaiků musela popasovat, nenabízí sbírka Za oknem jen pochmurné čtení. Většina shromážděných prací přináší vedle jistého zneklidnění i naději, kterou dnes tolik potřebujeme. A v neposlední řadě může kniha čtenáře nasměrovat k autorům, s jejichž tvorbou se třeba dosud míjeli.
Související
-
Hledám lidi, u kterých není pravděpodobné, že by existovali, říká autor samotářských knih Aleš Palán
Z jeho knihy Raději zešílet v divočině se stal bestseller a vloni na podzim vydal novinku Jako v nebi, ve které odhaluje životní příběhy solitérů žijících mimo civilizaci.
-
Knihu jsem opřel o své slabosti a selhání. Aleš Palán představuje Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět
V loňském roce se spisovatel Aleš Palá rozhodl, že víc než ven se chce nově dívat do sebe. A tak vznikla kniha Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět.
-
Fascinuje mě svět společenského okraje, říká Aleš Palán
Po bestselleru Raději zešílet v divočině přichází Aleš Palán s další knihou rozhovorů se samotáři. Jako v nebi, jenže jinak mapuje příběhy a názory osmi svébytných...