Colours s hvězdami i novými jmény

5. srpen 2018

V letošním roce mělo publikum nejsledovanějšího českého hudebního festivalu Colours of Ostrava možnost objevovat zcela nová jména.

Nejsledovanější český hudební festival Colours of Ostrava zažil již hvězdnější ročníky, než byl ten letošní, sedmnáctý v pořadí. Vynikne to zvlášť v porovnání s loňskou přehlídkou, jíž vévodila jména jako Norah Jones, Jamiroquai, Midnight Oil, LP nebo Imagine Dragons. Zatímco však v roce 2017 pořadatelé ať zamýšleně, či shodou šťastných okolností vsadili na jistotu a divákům často plnili jejich letitá návštěvnická přání, letos mezi 18. a 21. červencem mělo publikum možná zajímavější možnost -zhusta totiž objevovalo nová jména. Dneska už mezinárodně proslulý festival se tak vlastně obloukem vrátil ke své původní přednosti a pro české posluchače opět generoval osobnosti na léta dopředu. Jen namátkou: Mura Masa, Dirtmusic, Kaleo, Future Islands - kdo je u nás znal před Colours? Po jejich ostravském triumfu už se na ně jen tak nezapomene.

Samozřejmě i letos nabídly dvě největší scény interprety zvučných jmen. Tím nejočekávanějším byl nepochybně Pharrell Williams, přední producent a autor současnosti, který do nezapomenutelného industriálního areálu v Dolních Vítkovicích přivezl svou na sedm let „odstavenou" a loni znovuvzkříšenou kapelu N. E. R. D. Nekompromisní směs hip hopu, rocku, funku a R&B se však poněkud minula s publikem, což připomnělo tři roky starý headlinerský set Bjork na stejném místě a posluchači stejně odzívnutý. Některá hudba je zkrátka na rozjařené předpůlnoční festivalové publikum málo komunikativní, což si nejspíš uvědomil i Pharrell Williams, když zcela mimo kontext vystoupení vřadil aspoň část globální „juchandy" Get Lucky, již stvořil s Daft Punk.

Na velkých pódiích a v pokročilejším čase dopadli o poznání líp než N. E. R. D. třeba kultivovaný britský hitmaker George Ezra, krásná a podmanivá Joss Stone nebo třeba Beth Ditto, jež se od svých punkerských let s divokými Gossip proměnila v seriózně vyhlížející zpěvačku popem i rockem lízlého soulového repertoáru. Co se nezměnilo ani v nejmenším, to je její neuvěřitelný hlas a showmanský dar nenechat diváka ani na vteřinu v klidu. Co se týče organizace festivalu, lze za letošní ročník pořadatele jen pochválit - na rozdíl od loňska fungoval bez problémů vstup do areálu, tradičně skvěle bylo postaráno o žaludky návštěvníků a žízniví se dočkali svého piva bez sáhodlouhých front. A že dva dny ze čtyř propršely? Co by to bylo za festival bez gumáků a pláštěnek?

autor: Milan Šefl
Spustit audio

Více o tématu