Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

Karel Škréta: Podobizna řezače diamantů Miseroniho s rodinou

Ve druhé části cyklu o mistrovských dílech Marius Winzeler, ředitel Sbírky starého umění Národní galerie, vypráví o muži, který měl z pekla štěstí. 

Karel Škréta, krátce po své smrti označovaný po starodávném malíři jako druhý Apelles, později český Raphael, vděčí za svou slávu především svému dlouhodobému pobytu v Benátkách, Římě, Neapoli a ve Florencii. Po návratu jako Carlo Screta byl velmi ceněn pro své znalosti italského umění. K rodině Miseroni ho vázal přátelský vztah a také pro ni vícekrát pracoval, přesto jeho monumentální rodinný portrét zůstal v umělcově tvorbě jedinečným.

Spolupráce na textu Ivan Hartmann.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.