Staří mistři ve Schwarzenberském paláci II. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

Odpočinutí za morové rány. Jusepe de Ribera: Sv. Jeroným, 1646

V první části 2. série cyklu o mistrovských dílech Marius Winzeler, autor a kurátor expozice Staří mistři Národní galerie v Praze, vypráví o mistrovském díle španělského barokního malíře. Spolupráce na textu Ivan Hartmann.

Na pražském obraze patřičně vyniká smyslnost. Malířským zpracováním a zvýrazněním povrchu různých tkanin i kůže upoutává „tremendo impaste del color“, živé modelování barevné hmoty. Jusepe de Ribera dobře rozuměl svému řemeslu a byl si jistý svými schopnostmi. Jako jeden z nejvlivnějších nástupců Caravaggia ovládal dramatickým šerosvitem svých děl značnou část neapolské umělecké scény ve druhé třetině 17. století…

Ribera na obraze zachytil stav rozjímání, přesto však kompozici propůjčil obrovské napětí. Jeronýmův souputník - lev v naprosté nehybnosti upírá svůj pohled na lebku. Pero v kalamáři odkazuje na psaní, kterému se světec v danou chvíli nevěnuje, neboť čte a přemítá nad textem.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.