Ovce pátrají po vrahovi. A detektivní tým vede slečna Maplová. Bestseller Leonie Swannové na Dvojce

24. leden 2022

Jednoho rána leží pastýř George Glenn mrtvý v trávě a z těla mu trčí zabodnutý rýč. Nejchytřejší ovce z jeho stáda, slečna Maplová, se rozhodne vypátrat, kdo ho zabil...

S ovcemi si většinou spojujeme negativní vlastnosti – hloupost, tupost, stádnost, bezradnost. Žádný z těchto atributů ovšem neplatí pro hrdiny románu Glenkill – ovce vyšetřují od Leonie Swannové. Německá autorka, jejíž debut se stal v roce 2005 bestsellerem a byl přeložen do 32 jazyků, obdařila své ovce velkým odhodláním a touhou zjistit pravdu: rozhodnou se totiž vypátrat, kdo zavraždil jejich milovaného pastýře George Glenna.

Leonie Swannová (1975) vystudovala filozofii, psychologii a anglickou literaturu v Mnichově, nyní žije v Berlíně. Po studiích pracovala v žurnalistice a PR. Se spisovatelskou kariérou vůbec nepočítala, neměla literární zkušenosti ani ambice. K úspěchu jí pomohl především originální nápad proměnit ovce v detektivy, zároveň jim ale ponechat jejich zvířecí pohled na svět. 

Herečka Marie Štípková

„Moji detektivové nemohou vyslechnout žádného podezřelého. Neznají lidské pojmy, jako jsou ‚žárlivost‘ nebo ‚peníze‘. Právě to mě však na tomto nápadu přitahovalo. Chtěla jsem zjistit, co dokáže stádo ovcí, aby našlo vraha – a co dokáže spisovatel, který jejich příběh vypráví. Ovce mají citlivý čich, který jim dokáže říct, kdo lže, kdo se bojí, kdo je s kým příbuzný,“ líčí autorka, co všechno v jejím příběhu pomáhá ovcím rozplétat vztahy a chování lidí. Na rozdíl od jiných, běžných stád mají Georgovy ovce výhodu v tom, že jim jejich pastýř ještě za života předčítal milostné romány a detektivky, díky nimž si dokážou dát leccos dohromady. I když jejich dedukce občas pokulhávají, nakonec se pravdy přece jen doberou.

Kterákoli odrbaná ovce může strhnout ostatní, pokud jako první objeví cestu skrz plot.
Leonie Swannová

Jak Swannová v jednom rozhovoru přiznala, ovce má odjakživa ráda. „Patří mezi nejstarší domácí zvířata a sdílejí s námi život už tisíce let. Jsou to stádní zvířata s bohatým sociálním chováním; v mnoha ohledech jsou odrazem lidí. Překvapilo mě, že ovce žijí ve společenství, které oceňuje osobní iniciativu. Pravda, rády někoho následují – ale ne vždy stejného jedince, ani nejsilnějšího nebo nejstaršího berana. Následují ty, kteří mají dobré nápady. Kterákoli odrbaná ovce může strhnout ostatní, pokud jako první objeví cestu skrz plot,“ říká autorka, která si pro svoji uměleckou dráhu zvolila pseudonym, aby oddělila svůj soukromý život od toho spisovatelského.

Obálka knihy Glennkill – ovce vyšetřují

I některé její ovce mají „literární“ jména. Jistě nepřekvapivý, že nejchytřejší ovcí stáda, která vede vyšetřování, je slečna Maplová, jenž nezapře odkaz na slavnou detektivní kolegyni Marplovou. V hledání vraha jí pomáhá také černý beran Othello nebo tlustý beran Moby Dick, který co si jednou zapamatuje, to už nikdy nezapomene. Každá z ovcí má jiné vlastnosti i charakter, všechny dohromady se navzájem doplňují a dokážou tak společnými silami dovést pátrání až do úspěšného konce. Ostatně posuďte sami: četbu z románu Glenkill – ovce vyšetřují v podání Marie Štípkové vysílá od neděle 5. února Dvojka Českého rozhlasu.

Spustit audio

Více o tématu