Jaké byly počátky Meteoru?

16. září 2018

Najstarší populárně-vědecký pořad Českého rozhlasu slaví už 55. narozeniny! Vše začalo 27. září 1963, kdy se v pátek ve 14.30 poprvé ozvala známá znělka. S nápadem na nový pořad přišel Josef Kleibl, tehdy dvaatřicetiletý vedoucí Redakce vědy a techniky pro mláděž. Meteor se měl vysílat už roku 1962, ale nepodařilo se najít vhodného autora. A pak to přišlo. Seznámení s Oldřichem Ungerem, redaktorem z Českých Budějovic.

Sázka na Ungera vyšla. Zprvu ještě půlhodinový Meteor začal mít úspěch. Ungerův zápal, obrovské nadšení, které nebylo ani v nejmenším hrané, na posluchače zabíralo. Navíc měl i moc příjemný, tak trochu tajuplný hlas, jako příroda sama. Meteor brzy začaly poslouchat miliony lidí a získal exkluzivní vysílací čas v sobotním ránu a prodloužení stopáže na necelou hodinu.

Meteoru se také povedlo zahájit spolupráci se skvělými vědci - popularizátory. V pořadu začínal například mladý, tehdy ještě neznámý astronom Jiří Grygar, ze kterého se stal v průběhu let snad nejznámější popularizátor vědy vůbec. Odborníci navíc mluvili v Meteoru moc rádi - pochvalovali si spolupráci s Oldřichem Ungerem, který bedlivě poslouchal, co mu říkali, a kladl rozumné otázky.

Dnes už se o tom málo ví, ale existovalo úžasné personální propojení mezi partou nadšenců, kteří objevili Járu Cimrmana, a Meteorem. Oldřich Unger hrál v mystifikacích Zdeňka Svěráka o Járu Cimrmanovi a naopak Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka účinkovali v Meteoru. Seznámili se tím nejprostším způsobem - byli to kolegové z práce, všichni redaktory Československého rozhlasu. Oldřich Unger pak dokonce i hrál v Divadle Járy Cimrmana (například krále v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký).

Bohužel, slibně rozjetou kariéru Oldřichu Ungerovi překazila okupace v srpnu 1968. Roku 1970 musel odejít z rozhlasu, z Meteoru pak v roce 1973. O šest let později emigroval do USA, odkud se už nikdy nevrátil. Dožil se ještě oslav padesátého výročí narození Meteoru. Zemřel roku 2015.

Po Oldřichu Ungerovi nastoupil do role hlavního redaktora Meteoru Josef Kleibl. Pomáhal mu Bohumil Kolář, který působil v Meteoru v letech 1968 až 1978 a některá vydání dělal sám. Kleibl posunul Meteor do magazínového stylu, tedy jako pestré pásmo témat podávaných různou formou rozhovorů, reportáží, medailonků či dramatizací. Velký úspěch zaznamenala například série detektivních případů Sherlocka Holmese, ve které řeší záhady díky vědě. Autorsky se dramatizací ujal Rudolf Čechura, ale sedm dílů napsal i sám Josef Kleibl. Meteor se v prvních dvaceti letech existence ustálil v podobě, kterou si lidé pamatují dodnes.

Vědí, že při sobotním ránu získají pestrou směs novinek a zajímavostí ze světa vědy a těší se na to. Mnozí vstávají, jen aby slyšeli Meteor. Poslech tohoto pořadu se dědí z generace na generaci, snad i díky tomu, že pro sobotní rodinnou snídani je Meteor ideální kulisou.

Zakladatelé Meteoru Oldřich Unger a Josef Kleibl si zaslouží velké poděkování. Druhý jmenovaný se i ve vysokém věku zúčastní oslav 55 let Meteoru 23. září v Národním technickém muzeu v Praze. Přijdte mu poděkovat osobně.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Více o tématu