Devadesátky, klimatické dezinformace a filozofka Matějčková. Jaké knihy jsou nominované na Magnesii Literu?

Bůh je mrtev, nic není dovoleno. Eseje Terezy Matějčkové o tématech, na kterých se společnost neshodne

Za mimořádnou a mimo jiné i velmi favorizovanou je považována kniha filozofky Terezy Matějčkové Bůh je mrtev, nic není dovoleno. Jako veřejná intelektuálka se ve svých esejích nenásilnou formou věnuje tématům, která naši společnost v mnohém brzdí a nepanuje nad nimi obecná shoda.

V čem vidí prolínání své disciplíny filozofie právě s publicistikou a každodenním životem?

„Máme dneska tendenci myslet si, že filozofie je výlučně akademická disciplína. Ale když se podíváme na 60. a ještě 70. léta, tak filozofové žili ve veřejném prostoru a přinášeli do něj témata. A myslím, že toto vymezení může nějakým způsobem obohatit diskusi,“ říká.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.