Zdeněk Fierlinger byl prvorepublikovým diplomatem i komunistickým funkcionářem

Klikatá životní cesta Zdeňka Fierlingera kopírovala směřování československých dějin 20. století. Byl legionářem i komunistickým politikem.

Zdeněk Fierlinger bojoval v československých legiích za první světové války, vojenskou kariéru skončil v hodnosti podplukovníka. Poté se stal prvorepublikovým diplomatem v několika zemích. Po válce přispěl ke sblížení a následnému sloučení Československé sociální demokracie s Komunistickou stranou Československa a k vítězství komunistické strany v únoru 1948. Poté byl místopředsedou vlády i předseda Národního shromáždění.

Připomeňme si tuto osobnost československých dějin k 70. výročí únorových událostí roku 1948. Jeho hrob najdeme na ústředním hřbitově v Olomouci.

autoři: Aleš Spurný , Ján Kadlec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.