Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Šibík: Při focení demonstrace na Národní třídě jsem se nejvíc bál, aby mi policajti nerozbili fotoaparát

Český fotograf v roce 1989 zachytil demonstrace v Praze. Bylo mu 25 let a fotil teprve 4 roky na malou černou Leicu. Nejvíc se tehdy bál, že mu policie fotoaparát rozbije. To se naštěstí nestalo a snímky jsou dnes slavné. „Nedostal jsem ani jednu ránu obuškem.“ Lidé, které tam zachytil, se na fotografiích doteď poznávají. Během své práce procestoval svět a přinesl záběry z válečných zón i uprchlických táborů: „Když cítím, že by z toho mohla být fotka, tak vstanu kdykoliv.“

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Jan Pokorný , had
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.