Ta hodina ponížení a žalosti. Poslechněte si Souzvuk básníka a spisovatele Rudolfa Matyse

4. září 2023

Barokní úzkost z nepřátelského světa i vyhlížení věčné spásy duše v pobělohorských dílech Jana Amose Komenského a Jiřího Třanovského. Reprízu, kterou uvádíme jako vzpomínku na právě zesnulého Rudolfa Matyse, dlouholetého redaktora literární redakce Českého rozhlasu, spisovatele a básníka, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Ivan Řezáč, Rudolf Matys
Připravili: Petr Gojda, Rudolf Matys
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 21. 6. 2021

Dne 21. června 1621 vyústilo dění po Bitvě na Bílé hoře exemplární veřejnou popravou sedmadvaceti českých pánů na pražském Staroměstském náměstí. Konec nadějím stavovského povstání i protestantismu v českých zemích znamenal také úvodní dějství krvavého třicetiletí náboženské války, při které Evropou z jedné strany na druhou táhla soldadeska po desetitisících, sváděla bitvy, plenila města i venkov.

Barokní pocity marnosti a zmaru všeho časného rostou právě z tohoto světa. O to víc pak u protestantských věřících, které z jejich domovského prostředí vytrhl útěk před novými pořádky Obnoveného zřízení zemského. Mezi nimi byly i nejvýznamnější postavy naší inteligence a literatury. Jiří Třanovský stál za vznikem kancionálu Cithera, ze kterého v pořadu představujeme jednu z Třanovského vlastních písní. Jan Amos Komenský, poslední biskup Jednoty bratrské, se v pásmu představí hned několika písňovými texty, ale také úryvkem z dialogu mezi Truchlivým a Rozumem, psaným ještě před autorovým exilem roku 1623, a sugestivním vyprávěním o prožité námořní bouřce, ve kterém se odráží celá pohnutá doba.

autoři: Rudolf Matys , Petr Gojda
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.