Sting slaví 70 let. Vydejte se po jeho jazzových stopách
Britský zpěvák Sting oslavil 2. října sedmdesátiny. Jeho písně představují velký zdroj inspirace pro muzikanty různých žánrů a existují v mnoha cover verzích – jak se otiskly do světa jazzu?
„Pokaždé, když hrajete skladbu, musíte jí vdechnout nový život. Význam písní jako je ‚Fragile ‘ se tak každoročně mění,“ říká Sting o písni inspirované tragickým osudem inženýra Bena Lindera, který byl v roce 1987 zavražděn členy Contras v Nikaragui. Na albu Glamoured ji v roce 2003 nahrála také zpěvačka Cassandra Wilson.
Text slavného hitu Englishman In New York často vybízí k různým variacím jako metafora kulturní jinakosti a pocitu odcizení. „Píseň je o tom, jak je důležité být sám sebou a nikdy se nepřizpůsobit,“ říká Sting. Peter Lipa o sobě zpíval, že je „Slovakman in Praha“, kapela King Chango zpívá o tom, jaké to je být v New Yorku Venezuelanem a sám Sting píseň letos v březnu znovu nahrál jako duet „Englishman / African in New York“ s beninským zpěvákem Shirazeem. O této verzi tvrdí, že je „poselstvím pozitivity a naděje v temných časech“.
V pořadu ke Stingovým sedmdesátinám nemůže chybět hit Roxanne z repertoáru skupiny The Police. Zpěváka k jejímu napsání inspirovala návštěva čtvrti červených luceren v Paříži v roce 1978: „Bylo to poprvé, co jsem viděl prostituci v ulicích. Představoval jsem si, jaké by to bylo se do některé z těch dívek zamilovat,“ vzpomíná Sting. Je zábavné sledovat, jak původní groove inspirovaný rytmy reggae dekonstruoval Grzegorz Karnas, enfant terrible polské vokální jazzové scény.
V pořadu dále zazní píseň Tea in Sahara v podání zpěvačky Anny Marie Jopek a tuniského zpěváka Dhafera Youssefa a duet Stinga a basisty Christiana McBridea v písni Consider Me Gone.
JAZZOVÉ POŘADY NA VLTAVĚ
11:00 JAZZOVÉ DOPOLEDNE (Všední dny a sobota)
18:00 JAZZOVÝ PODVEČER (Každý den)
21:00 KONCERT JAZZ (Čtvrtky)
23:30 JAZZOVÝ PODVEČER (Repríza toho dne)
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.