Smutná zpráva z Ameriky. Na Nový rok 1942 zemřel Jaroslav Ježek
Počátkem roku 1942 přišla přes oceán z Ameriky neuvěřitelná zpráva: na Nový rok zemřel nejbližší spolupracovník dvojice V + W, hudebník Jaroslav Ježek.
Pro Ježka byl už samotný odchod do exilu tragický. K rozhlasovému vysílání se všichni tři protagonisté dostali v exilu poměrně záhy, ale Ježek byl na rozdíl od obou herců po vytržení ze svého přirozeného prostředí poměrně nešťastný.
Jako kapelník a skladatel se už nikdy neuchytil tak, jak byl z Prahy jako šéf orchestru Osvobozeného divadla zvyklý. Ke slabozrakosti se přidaly i další nemoci. Jeho chronické onemocnění ledvin se postupně zhoršovalo až k neodvratnému konci.
Mezi poslední písně pro dvojici V + W patřila parodie na Beethovenovu Devátou symfonii pod názvem Vítězné V, což byla jedna z nejslavnějších scének populární dvojice z válečných dob.
Zneužívání Ježkovy hudby
V Praze se mezitím Ježkův odkaz připomínal mimořádně surovým způsobem - zneužíváním motivů z jeho hudby například v antisemitských skečích pražského rozhlasu.
Čtěte také
Ježkova hudba se přes oceán ve výstupech V + W nesla dál až do posledních válečných měsíců a po válce v nakrátko obnoveném divadle V + W v Praze spolupracovali se skladatelem Slávou Emanem Nováčkem. Tato spolupráce ale, stejně jako samotné divaldo, už neměla dlouhého trvání.
Jaroslava Ježka a válečné vysílání V + W připomíná s teatrologem Vladimírem Justem Milena Štráfeldová.
Související
-
Sport za protektorátu jako ventil pro lidi. Vítězství nad Německem ale nebylo žádoucí
Sport často nahrazuje politiku. V našich dějinách najdeme mnoho příkladů. Tím nejznámějším jsou hokejové zápasy Československa se SSSR z jara 1969. Jak to bylo za války?
-
Navrátit pražské Rudolfinum německému umění. Reportáž z přestavby budovy okupační správou
Místo hudby se tu ozývala kakofonie politických bojů. Touto větou okomentoval německý rozhlasový reportér minulost pražské budovy pojmenované po princi Rudolfovi.
-
Divadlo za protektorátu: Poslechněte si úryvky z Manon Lescaut
Manon Lescaut byla jednou z nejslavnějších inscenací českého divadla za druhé světové války. Poslechněte si, jak zněla v roce 1940.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.