Lukáš Houdek: Můžeme zachránit životy lidí. Byl by hřích to nezkusit
Lukáš je koordinátorem vládního projektu Hate Free Culture. Sám o sobě na stránkách projektu píše: Narodil jsem se v říjnu roku 1984 do dělnické rodiny v pohraničním Stříbře. Vystudoval jsem romistiku na FFUK v Praze. Několik let jsem šéfredaktoroval časopis Romano voďori, vedl nakladatelství romské literatury KHER.
Aktivně se věnuji fotografii, jejímž prostřednictvím reflektuji témata identity, násilí a nenávisti nebo bezpráví. Součástí Hate Free Culture jsem proto, že se mě téma násilí z nenávisti dotýká osobně. V HFC působím od samotného začátku.
Romistika pro mě byla skvělá škola. Učili nás jazyk, historii, ale především nás učili přemýšlet, nemuseli jsme se biflovat.
V Ghaně, kam odjel pro tamní českou ambasádu mapovat osudy ghanských studentů, kteří získali vzdělání v Československu, se setkal s problémy albínů a rozhodl se jim pomoci. Celý příběh najdete tady. Ve zkratce se spolu s českými chemiky a ghanskými albíny pokusí přímo na místě rozjet udržitelnou výrobu levných opalovacích krémů z lokálních surovin, které jsou pro albíny fatálně důležité, leč prozatím finančně nedostupné. Pro rozjezd však bude potřeba trocha peněz – ty se snad podaří získat prostřednictvím portálu HitHit. Kampaň by měla startovat 17. března. Získat můžete nejen krémy na opalování z ghanského bambuckého másla, ale třeba také med či klíčenky od albínů z Ghany.
Zjistili jsme, že můžeme - a vlastně úplně snadno - zachránit životy lidí. Byl by hřích to nezkusit.
Rozhlasový dokument Lukáše Houdka o ghanských albínech bude vysílat ČRo Dvojka pod názvem Bílá nosí smrt ve čtvrtek 21. března v 18.30. Původně hodinový dokument musel být zkrácen na polovinu. Proč? I o tom je řeč v rozhovoru. A také zjistíte, co si Lukáš Houdek jako romista myslí o seriálu Most! či jak vnímá změny, kterými právě prochází Český rozhlas. A také přemýšlí o nenávisti na sociálních sítích a o změnách naší citlivosti. V rozhovoru doporučil americký televizní seriál Pose (a knihu Niny Špitálníkové Mezi dvěma Kimy.)
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.