Lubomír Tyllner, etnomuzikolog

19. červenec 2017

Hostem Telefonotéky byl Lubomír Tyllner, ředitel Etnologického ústavu Akademie věd ČR, odborník na etnomuzikologii.

S docentem Lubomírem Tyllnerem nejen o folkloru hovořil Ilja Šmíd.

Když se profesionálně připravený hudebník stane muzikologem, je to pro vědeckou práci to nejlepší spojení. Když etnomuzikolog folklor nejen zkoumá, ale také jej prakticky provozuje, je to báječné.

A když navíc takový odborník svoji práci miluje, je to prostě ideální. To všechno se spojuje v osobnosti doc. Lubomíra Tyllnera, dlouholetého ředitele Etnologického ústavu Akademie věd ČR, zakladatele jeho etnomuzikologického oddělení.

Povídali jsme si o tom, jakou roli hrála lidová píseň a lidové umění roli v životě našich předků, a jakou roli by mohly sehrávat dnes, kdybychom si jich uměli více vážit.

Hlavním zaměřením Lubomíra Tyllnera je tradiční hudba a etnomuzikologie v prostoru Evropy.

Provázejí ho bohaté pedagogické zkušenosti, vlastní hudební aktivity a především muzikologické a ediční projekty.

Archiv odvysílaných pořadů.

autor: Ilja Šmíd
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.