Když Reinhard Heydrich přijížděl do Prahy, Češi jeho jméno neznali. Nestál o medializaci

17. září 2021

Záznamy o příjezdu Reinharda Heydricha do Prahy se dochovaly i v archivu Českého rozhlasu. V době, kdy Heydrich nastupoval do funkce zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě, jeho jméno protektorátní obyvatelstvo neznalo, zatímco v Londýně se objevovalo v zahraničním exilovém vysílání.

Státní prezident Hácha se dozvěděl o nástupu Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě dle záznamu své prezidentské kanceláře dne 27. září 1941 v 17:30.

Čtěte také

Háchu na Pražském hradě navštívil SS-Standartenführer Horst Böhme a požádal ho, aby Heydricha následující den přijal k rozhovoru. Návštěva se uskutečnila za přítomnosti Karla Hermanna Franka a přednosty Kanceláře státního prezidenta Dr. Popelky a trvala jen 15 minut. O osudu Čech a Moravy bylo rozhodnuto a nikdo ještě netušil, co se odehraje za necelý rok.

Jaký byl kariérní začátek a konec nacisty, pohlavára, který se zapsal do dějin jako jeden z architektů takzvaného konečného řešení židovské otázky?

Vybrané ukázky sledují oslavný průvod, vzestup, tragický pád i pochybnosti příčiny Heydrichovy smrti.

autor: Lenka Kopecká
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.