Jsem systematik a puntičkář. Kdo bude moderovat Události za čtvrt roku, zatím neřeším, naznačuje nový ředitel ČT Souček

20. září 2023

Nově zvolený generální ředitel České televize Jan Souček chce ve zpravodajství uvádět informace do kontextu. „Udělám pro to všechno, ale ČT je obrovská zaoceánská loď, kde když začnete otáčet kormidlem, změny poznáte až po čase,“ říká v Osobnosti Plus. „Jednou z dominant mého projektu je důraz na aktuální publicistiku, na aktuální publicistické formáty.“

„Chtěl bych například ČT24 trošku posunout od trvalé živé přítomnosti na mnoha místech, která ale v řadě případů nepřináší nové informace, k propracovanějším a editoriálně lépe poskládaným publicistickým formátům, které právě budou tyto věci uvádět do kontextu,“ naznačuje Souček.

Čtěte také

„Pokud se bavíme o uvádění věcí na pravou míru, o argumentaci, která je nepravdivá – ať už záměrně, anebo z neznalosti věci –, tak jsem už během letošních prázdnin, a jako přípravu na nástup do mandátu generálního ředitele, zahájil debatu s některými univerzitními týmy i neziskovkami, které se zabývají fact-checkingem. A s nastupujícím ředitelem zpravodajství a publicistiky ČT Petrem Mrzenou vedeme debatu, jaký by mohl být první formát, který by signalizoval náš příklon k důrazu na uvádění politických argumentů na pravou míru,“ vysvětluje.

Vyvažování zpravodajství by ale mělo zaznít v jediném pořadu, nemělo by se podle Součka téma přesunout například na večerní komentované události.

Čtěte také

Nastupující nový generální ředitel si také uvědomuje, že uřídit takovou masu lidí rozhodně není jednoduché.

„Televize má širokou škálu profesí – od dělnických až po výsostné intelektuály. Ale myslím, že se ČT zatím úplně nepodařilo překonat určitý resortizmus – takovéto toto je moje zodpovědnost a víc mne to nezajímá. A potom je tam ne úplně dobrá vnitřní atmosféra, která byla způsobována neřešením věcí, které televizí rezonují,“ naznačuje s odkazem na dvě kauzy moderátorů pořadů Reportéři a 168 hodin.

„To je ten příklad nedotažení těch záležitostí. To znamená, když už se začne otevřeně mluvit o tom, že tam nějaký problém je, tak to nakonec spadne pod koberec s tím: ,My jsme to nějak vyřešili a tím je hotovo.‘“

Mezilidské problémy se prý objevují i jinde než jen ve zpravodajství a publicistice. „Máte pravdu, občas se tato nedobrá atmosféra objeví i jinde. Tím chci říct, že se to nedotýká pouze jedné divize. To bychom zpravodajství křivdili.“

Čtěte také

„Nicméně – mediálním prostředím a zvlášť zpravodajstvím vždy prochází velké množství lidí a zpravodajská a publicistická výroba vzniká pod velkým tlakem. Je tam obrovská soutěživost, takže toto prostředí také logicky generuje největší počet konfliktních situací.“

Přestože se o jménech moderátorů, kteří by měli odejít z ČT, spekuluje od okamžiku Součkova zvolení, on prý o jménech zatím ani nedebatoval.

„Na jména jsme se s budoucím ředitelem zpravodajství a publicistiky Petrem Mrzenou zatím nedostali. Teď se bavíme o struktuře managementu a o jejich jménech, tedy o tom, jak budou následně vypadat relace, jakým způsobem je budeme inovovat, jakým směrem je posuneme k moderním trendům… Ale moderátorská jména zatím nepadají.“

Čtěte také

„Ti, kdo se mnou kdy v životě pracovali, vědí, že jsem puntičkář a systematik, pro mě debata o tom, kdo bude moderovat Události za čtvrt roku, je debata o třetím nebo čtvrtém kroku, který je potřeba udělat,“ doplňuje Souček.

„Typově“ by mělo jít o lidi zkušené v novinářské branži, kterých je podle něj v ČT až 80 procent. „O lidi, kteří nejsou jen ,tváří‘, ale kteří jsou schopni informacím, které divákovi předávají, dodávat i kontext, a tím pádem jsou schopni v živém vysílání vést na to téma debatu, která se může kdykoli otočit i úplně jiným směrem, než jak byla plánována.“

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související