Janek Ledecký: Církve považuji za politické partaje, které jsou jen obohacené iracionálním prvkem

18. duben 2019

Janek Ledecký patřil v devadesátých letech mezi čelní hvězdy popové scény. Hudbou se živí celý život „Hned od státnic, které jsem udělal na právech, jsme odjeli se Žentourem na turné. Takže jsem nikdy nenastoupil do nějakého zaměstnání,“ říká.

„Poslední doba, kdy jsem měl nějaké zaměstnání, byla v nultém ročníku. To jsem myl 8,5 hodiny denně černé nádobí na koleji Větrník. Od té doby mám nepřetržitou dovolenou. Když nemáte týden rozdělený na pracovní dny a dny volna a děláte, co vás baví, tak je to dobré, ne?“ dodává dnes především tvůrce muzikálů.

Janek Ledecký je zpěvák, kytarista a skladatel. Po studiu na gymnáziu Sladkovského vystudoval Právnickou fakultu UK. Od roku 1982 hrál ve skupině Žentour. Od roku 1992 působí sólově. Účinkoval také v muzikálech (Pěna dní, Hamlet, Galileo), muzikál Hamlet sám složil. Je ženatý a má dvě děti. Jeho dcera Ester je úspěšná sportovkyně, syn Jonáš komiksový tvůrce, výtvarník a hudebník.

Všichni máme vítr ze smrti

Janek Ledecký inicioval v roce 2012 petici proti církevním restitucím. K tématu se opět vrací a vyjasňuje svůj postoj k církvím i obecně.

„Psal jsem to proto, že církve považuji za politické partaje, které jsou jen obohacené iracionálním prvkem. Právě proto fungují tak skvěle a tak dlouho. Všichni máme vítr ze smrti a z toho, co bude potom. Církve oproti komunistům nebo socanům nabízejí pěkné řešeníčko, to je prima, ne?“ komentuje velmi přímo.

Šoubyznys je ze všech byznysů ten, kde je nejvyšší převis nabídky nad poptávkou. Zcela bezkonkurenčně.
Janek Ledecký

K tématu restitucí katolické církve pak říká, že většinu majetku považuje za ukradený. „Před bitvou na Bílé hoře bylo 80 % české populace protestantů a v roce 1625 bylo 80 % české populace katolíků. Takhle to je. Celá historická interpretace vpádu českých vojsk je mylná. Byla to ve skutečnosti vojska placená hrabětem Kolowratem a šli si jen pro to, co tady katolíci zabavili,“ dodává vystudovaný, ale nikdy nepraktikující doktor práv.

Lukáš Lhoťan: Historie ukázala, že dlouhodobé soužití lidí různých náboženství a národností nefunguje

Lukáš Lhoťan, publicista, bloger, zakladatel Česko-muslimského institutu a ex-muslim a konvertita ke křesťanství

Odpůrce multikulturalismu, bývalý muslim a dnes křesťanský katolík Lukáš Lhoťan patří mezi čelní kritiky muslimů v Česku. „K islámu jsem kritický, protože má jiný přístup k duchovnu než křesťanství," říká.

Nikdy to nevzdám

Ledecký se obrací zpět k sobě a vyvrací, že by skončil se sólovými projekty. „Traduje se, že jsem opustil sólovou dráhu. Přitom jsem právě teď uprostřed akustického turné. Včera jsem hrál v Karlových Varech, dnes hraji v Písku a ročně odehraji minimálně osmdesát koncertů,“ uvádí.

Je ještě i dnes stejně úspěšný hitmaker? „Například ústřední písnička z muzikálu ‚Nikdy to nevzdám‘ byla jedna z neúspěšnějších v rádiích,“ odpovídá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Janek Ledecký bude mimo jiné hovořit také o svém vztahu ke sportům.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.