Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?

Vláda splnila slib, platy učitelů rostou. „Žáci se neučí propojovat obory,“ kritizuje přesto Špicar

„České školství je těžkopádné, pomalé, nestíhá připravovat absolventy na to, co je v tomto měnícím se světě po ukončení jednotlivých typů škol čeká,“ stýská si viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. „Tím přicházíme o hodně. Jsou to, tuším, miliardy korun ročně. Prioritou by pro nás mělo být snažit se v každém žákovi na základní škole objevit to, co mu jde, na co má talent a neudusit ho, jak se často děje.“

„Cílem vzdělávacího procesu není pouze připravit absolventy na trh práce. Ale i tak školství selhává. Vývoj v ekonomice je v posledních letech překotný a české školství nestíhá,“ shrnuje Špicar.

Čtěte také

Studenti a žáci se zájmem o techniku by podle Špicara měli už ze škol mít základy polytechnické výuky, programování, měli by umět pracovat s 3D tisky nebo drony. Nedostatky ale mají i absolventi humanitních oborů: 

„Jednou z velkých problémů nejen českého vzdělávacího systému je, že obory jsou si vzdálené, nespolupracují. Studenti humanitních škol nepřijdou do kontaktu s exaktními obory. A s tím my máme jako zaměstnavatelé velký problém.“

Hosty Ekonomické inventury jsou:
Daniel Münich, ekonom a specialista na analýzy vzdělávání, výzkumné centrum IDEA
Radek Špicar, viceprezidnet Svazu průmyslu a dopravy
Ondřej Šteffl, zakladatel ScioŠkol
Pavel Vacek, psycholog a pedagog z Univerzity Hradec Králové

„V praxi se nám stává, že najmeme špičkového absolventa technické vysoké školy, který má zvládnutý svůj obor, ale naprosto mu chybí měkké dovednosti. To znamená umět se dorozumět alespoň jedním světovým jazykem, něco napsat, obhájit si svou práci, vystupovat před ostatními. Je potřeba ty světy propojit. Jestli něco vidíme v globálním byznysu, tak je to právě nutnost propojovat světy. V tom je budoucnost.“

Splněný slib: platy učitelů rostou

Jedním ze splněných slibů končící menšinové vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM byl růst platů učitelů, vyzdvihuje ekonom a specialista na analýzy vzdělávání Daniel Münich z výzkumného centra IDEA:

Čtěte také

„Po těch špatných zkušenostech tomu už nikdo nevěřil. Platy českých učitelů budou letos téměř na úrovni zemí Evropské unie.“

Českému školství by expert doporučil ještě více umenšit takzvaný věková automat, který znamená, že učitel s delší praxí si vydělá více než začínající pedagog.

„Vedení škol by mělo dostat větší pravomoci, aby mohlo peníze správně a efektivně rozdělit. Když potřebuje, tak mladému učiteli nebo staršímu, a to v závislosti na jeho spolehlivosti, náloži práce a podobně. Na každé škole se to tak liší, že není možné předpokládat, že ministerstvo nějakým zákonem dohlédne až do detailu.“

Jaké investice tuzemský vzdělávací systém především teď potřebuje? Poslechněte si další díl Ekonomické inventury, ptá se Jan Burda.

autor: Jan Burda
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.