Do Ruska po stopách legionářů

Před sto lety opanovali Českoslovenští legionáři transsibiřskou magistrálu. Co tam po nich zůstává dnes?

Před sto lety opanovali Českoslovenští legionáři transsibiřskou magistrálu. Co tam po nich zůstává dnes? Pátrat po tom budou redaktoři Českého rozhlasu. Reportáže a živé vstupy z Ruska zazní každý den od 27. srpna do 14. září na Českém rozhlasu Plus a Radiožurnálu.

Letošní červenec strávil na převážně evropské straně Ruska Tomáš Vlach. Navštívil Kazaň, Leninovo rodiště Uljanovsk a Bugulmu se stále živým odkazem působení Jaroslava Haška. Zavítal do gulagu v Permu a do někdejšího centra bolševiků Penzy. V Samaře hledal rozhlasový reportér důvody, proč tamní samospráva už několik let zdánlivě bojkotuje stavbu legionářského pomníku. Odskočil si i na asijskou část země, aby v Čitě vyzpovídal Taťánou Kovalevskou, jejíž dědeček působil jako legionář. Ne vždy se povídání neslo v příjemném duchu. „Ukazuje se, že jsou dodnes v lidové paměti některé špatné věci, které tam legionáři dělali,“ podotýká Vlach.

Otevírání zasutých témat a připomínání sto let starých událostí se neobešlo bez komplikací. „Překvapil mě zájem tajné policie, která za námi dokonce vtrhla do kanceláře ředitele muzea v Kunguru během rozhovoru,“ líčí Vlach. Někteří lidé měli strach ze schůzky s českým reportérem a báli se mluvit, jiní dostali ex post upozornění, že nemají právo cokoli ukazovat zahraničním novinářům.

Sibiřskou trasu legionářů od Jekatěrinburgu až po Vladivostok na přelomu srpna a září zmapují Martina Pouchlá, Ivan Studený a Alex Maximov. Svezou se transsibiřskou magistrálou i Krugobajkalkou, nahlédnou i do současného života Sibiřanů včetně Čechů, kteří si Sibiř vybrali za svůj domov. Neodpustí si ani návštěvu pivního baru U Švejka v Irkutsku, kde je podle Jaroslava Haška pojmenovaná ulice. „Zážitkem bude rekonstrukce bitvy o Nižnij Tagil, kterou organizuje tamní jednota Československé obce legionářské. Právě Československé obci legionářské patří velký dík za řadu zprostředkovaných kontaktů,“ uvádí Martina Pouchlá.

První objevy nabídla chystaná expedice už v období příprav. „Když jsem se o legionáře začal intenzivně zajímat, objevil jsem jednoho ve vlastním příbuzenstvu,“ svěřuje se dokumentarista Ivan Studený. Mezi materiály doslova vylovenými ze staré truhly je i unikátní lodní deník mapující den po dni návrat legionářů na lodi Logan z Vladivostoku. „Budeme v Rusku sbírat materiál pro rozhlasový dokument a téma zapomínání a znovuobjevování vlastní historie, které má najednou pro mě zcela osobní rovinu, bude v dokumentu důležitou linkou,“ dodává Studený.