Dan Moravec: "Vůně Indie je velmi specifická a okamžitě ji poznáte"

31. říjen 2013

Hostem v dopoledním vysílání Dvojky byl ve čtvrtek kolega Dan Moravec z Tvůrčí skupiny publicistiky a dokumentu, který nám poutavě vyprávěl o svých cestách do Indie.

Hostem, který měl původně do dopoledního vysílání přijít byl Václav Šorel, autor unikátní publikace věnované generálu Františku Fajtlovi, dlouholetý redaktor „abíčka“ a také autor slavného komiksu Vzpoura mozků. Protože ze zdravotních důvodů nedorazil, hovořili jsme s kolegou Danem Moravcem o jeho cestách do Indie.

Indie není drahá
Kdy se poprvé vydal na cestu do Indie? „To bylo v r. 2006, protože mě zajímá východní filozofie. S kamarády jsme o tom mluvili, ale pořád jsme o tom pouze mluvili. Pak jsme zjistili, že všichni naší známí počítají s tím, že se tam vypravíme. A tak jsme vyrazili, abychom nevypadali hloupě. Odjeli jsme na měsíc, protože cesta je dlouhá a náročná. Není ale kupodivu tak drahá, stejně jako pobyt.“

První dojmy
Co je překvapilo jako úplně první? „Ta země úplně jinak voní a je to velmi intenzivní. Vůně je těžko specifikovatelná a připomíná saunu, kde je pára, voní tam shnilé listí, koření, všude je cítit jasmín a možná trochu moč. Tohle všechno dohromady je vůně Indie. Když ji cítíte podruhé, okamžitě ji poznáte a uvnitř se zatetelíte, protože je vlastně příjemná.“

Indické slavnosti Kumbh Mela

Indové jsou soudržní
Indie má více než miliardu obyvatel a nás zajímalo, jak místní obyvatelé žijí a jak chápou tělesný kontakt. „V každém případě mnohem pospolitěji, než my tady. My jsme individualističtí. Rodiny, klany, cechy, všichni tam drží při sobě. Lidé tam na sebe sahají, otírají se o sebe v tom dobrém slova smyslu, a vlastně vůbec nechápou, proč by něco takového, jako osobní prostor, měli respektovat. Oni to neznají.“

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.