Syndrom vyhoření se nevyhýbá ani rodičům

22. říjen 2019
Dopolední host

Syndrom vyhoření si spojujeme především s náročným zaměstnáním, čím dál častěji se ale objevuje také v domácí sféře. Vyhořením jsou ohroženi lidé, kteří mají od své práce velké emoční očekávání, rodiče se tak mohou stát jednou z jeho obětí. O problematice vyhoření promluvila ve vysílání psycholožka PhDr. Eva Labusová.

Psycholožka PhDr. Eva Labusová byla hostem v Českém rozhlase Region

Mezi hlavní příznaky vyhoření patří zejména fyzické i duševní vyčerpání, náladovost, ztráta sebeovládání, pocit prázdnoty a odcizení. Mezi první varovné známky můžeme zahrnout také klesající výkonnost. Obvyklé aktivity, které jsme dříve hravě zvládali, jsou nyní problém a chybějící energii nedokážeme doplnit ani regenerací.

V případě rodičů hrozí syndrom vyhoření především v situacích, kdy jsou rodiči zaskočeni náročností výchovy a intenzitou času, kterou dítě potřebuje, nebo se jedná o neplánované těhotenství. Náchylní jsou také perfekcionisté a úzkostné povahy. Syndrom vyhoření se u rodičů často projevuje ve vypjatých situacích, mezi které patří dětský pláč nebo vzdor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.