Scénárista Petr Hudský: Diváci mi nabízeli i pět tisíc za jméno vraha

7. říjen 2018

Vystudoval speciální pedagogiku a léta se věnoval zrakově postiženým dětem a také dětem a mládeži s poruchami chování. Ostatně v diagnostickém ústavu působí dodnes. Jeho hlavní pracovní náplní je ale psaní. Na svém kontě má řadu knih pro malé i velké čtenáře a je podepsán mimo jiné pod scénáři k seriálům Kriminálka Anděl či Labyrint.

Spoluautor scénáře k detektivnímu seriálu Labyrint mohl být o pár tisíc bohatší, kdyby vyslyšel prosby diváka, který mu nabízel peníze za jméno vraha v seriálu Labyrint. „To bych ho ale připravil o napínavou podívanou. Jméno vraha nezná ani moje žena. Nicméně mě těší, že diváci v diskusích opravdu velmi intenzivně seriál řeší. Díky seriálu se lidé zajímají o apoštoly a také o obrazy Hieronyma Bosche. Takže jsme i osvětoví, “ říká s úsměvem Petr Hudský.

Psát začínal vystudovaný speciální pedagog velmi brzy. „Když je vám dvacet a začínáte psát, tak můžete napsat buď něco o lásce, něco ze života, nebo nějakou pitomost. Já napsal to třetí – tehdy to byl takový pokus o akční film.“

Řízením osudu většinou Petr Hudský píše detektivku a pohádku zároveň. Změnu žánru si prý užívá. „Kolegové se občas diví, jak může jeden člověk vymyslet hrůzostrašný Labyrint a současně pohádky pro děti,“ vypráví Hudský. „Jen bych chtěl říct, že jsem celkem normální člověk. Nespíme doma v rakvích ani nemáme černé záclony.“

Úspěšný scénárista stál už několikrát i před kamerou. Herecké ambice ale rozhodně nemá. „Mám za sebou tři role. Jednou jsem hrál opilého rytíře, pak opilého popeláře a potom dealera. Natáčení pro mě bylo trochu traumatizujícím zážitkem a obdivuji všechny herce, že to zvládají.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.