Oscarový Přelet nad kukaččím hnízdem dostává poprvé rozhlasovou podobu. Radiožurnál vás vezme na natáčení

Neseděli jsme před pultíkem. Představení jsme „rozchodili“ a užívali jsme si to, usmívá se Jiří Vyorálek

Když dramaturgyně Lenka Veverková před několika měsíci nabízela režisérovi Aleši Vrzákovi, aby zinscenovali Přelet nad kukaččím hnízdem, netušila, jak téma hry bude vzhledem k událostem na Ukrajině aktuální. Nabídku zahrát si McMurphyho Jiří Vyorálek přijal bez váhání: „Máme to za hranicemi: je to systém moci, zneužití moci a rozhodování o lidských osudech. Je to o svobodě, strachu ze svobody i touze po svobodě. To všechno tam je a bohužel to máme pořád na talíři.“

„Točili jsme ne systémem, že se sedí před pultíkem, ale v podstatě jsme to rozchodili. To pro mě byla nová zkušenost. Užívali jsme si to hodně. S náčelníkem jsme vytírali podlahu, štětky jsme tahali dovnitř oknem, za mnou je výdejní okýnko, bedna, která se pak prohazuje oknem... Kdybyste to točili celé, tak máme další film,“ popisuje Jiří Vyorálek.

Jeho postava je výstřední outsider, který se nechce nechat spoutat konvencemi. V psychiatrické léčebně brání sám sebe i ostatní pacienty před neomezenou mocí vrchní sestry. Nejenom němého indiána učí znovu toužit po svobodě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.