Moskevské noci Antonína Kratochvíla

3. červen 2010

V horním sále pražského Mánesa je od včerejška k vidění výstava Antonína Kratochvíla (63), českého dokumentárního a portrétního fotografa žijícího v New Yorku. V roce 1998 jej časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů světa.

Expozice, nesoucí název Moskevské noci, představuje Kratochvílovy barevné a černobílé fotografie nasnímané před čtyřmi lety během dvou týdnů v exkluzívní společnosti mladých ruských boháčů v nejznámějších nočních klubech v centru Moskvy a také na Stalinově jachtě Maxim Gorkij. Výstavu připravila pražská Galerie Pecka.

K výstavě vydává Galerie Pecka knihu fotografií Moscow nights s brilantní úvodní esejí mladého anglického novináře Michaela Perssona nazvanou Vláda partaje, ve které k tématu strhujících Kratochvílových fotografií podotýká: „Chladnokrevná touha vystihuje Matičku Rus v její nekrutější podobě. Emoce bývá někdy krutá, jindy hravá. To, co je dnes tak zřetelně patrné ve zbohatlických kruzích její Zlaté mládeže, je chladná netečnost. Potomkům nových ruských carů je vlastní dokonalá lhostejnost, která je skutečnou povahou Matičky Rusi a jejích elit....“

Antonín Kratochvíl

Souběžně s výstavou Moscow nights je ve spodním sále Mánesa představena osobnost Antonína Kratochvíla jako pedagoga. Návštěvníci si budou moci prohlédnout expozici skupiny 28 - volného sdružení fotografů z celé Evropy, absolventů Kratochvílova workshopu v moravské Lednici.

Antonín Kratochvíl: Moskevské noci (Moscow nights)
2. 6. - 30. 6. 2010
Výstavní síň Mánes
Praha 1, Masarykovo nábřeží 250
otevřeno denně mimo pondělí 10 - 18 hodin


Spustit audio