„Američan nikdy neřekne, že se pohádal. Kdykoli se ale zeptá na váš intimní život,“ říká bývalý zpravodaj Martin Řezníček

14. květen 2020

„USA se mohou zdát povrchní, ale když získáte blízkého přítele, zjistíte, že je to země rozličná a barevná,“ přibližuje bývalý zahraniční zpravodaj České televize.

„Přílišné stěžování není v Americe společensky přípustné. Když se vás někdo zeptá, jak se máte, nemůžete mu říct, že jste se ráno pohádal s manželkou a dítě přineslo pětku. Ale můžou se vás zeptat na kvalitu vašeho intimního života. Na to Evropan není připraven.“

Rozpojené státy

Martin Řezníček

Martin Řezníček v USA působil jako zpravodaj České televize pět let. Po návratu vydal knihu Rozpojené státy. „Amerika je velká země, kde jsou stovky zahraničních zpravodajů. Je proto komplikované dostat se k velkým hvězdám,“ přibližuje.

„Vzpomínám na rozhovor s Henry Kissingerem. Setkal jsem se s herečkou Kim Novak, která má český původ. Třetina knihy je o českých kořenech v USA.“ Jedno setkání mu ale prý zůstane v paměti navždy. 

Čechoslovák šije obleky pro prezidenty

„Potkal jsem rodáka z Československa Martina Greenfielda. Prošel koncentračními tábory a po osvobození mu podal ruku budoucí prezident Eisenhower. Díky zkušenostem z tábora se po emigraci do USA stal krejčím. A Eisenhower byl jedním z jeho prvních zákazníků. Dodnes šije obleky pro drtivou většinu amerických prezidentů. I pro Trumpa.“

Jaké psal v mládí povídky a detektivky? Jaké byly jeho začátky v pražské redakci BBC?

autoři: Tereza Kostková , zk

Související