Adam Gebrian: S vynálezem buldozeru se přestaly stavět domy respektující terén

6. srpen 2016

Jsou pro architekty domy důležitější než lidi? A jaký vliv může mít architektura na naše životy, nebo dokonce na životy architektů samotných?

„S vynálezem buldozeru se přestaly stavět domy respektující terén. Dnes se terén přizpůsobuje domu,“ upozorňuje Adam Gebrian. I když je držitelem titulu Architekt roku 2014, sám o sobě skromně tvrdí, že je pouze fanouškem architektury.

Ještě v pěti letech chtěl být hajným. V sedmi už bylo jasné, že jeho osudem bude architektura. Dlouho si myslel, že domy jsou důležitější než lidi. Dnes už ale ví, že to tak není. (Hlavně potom, co se mu před několika měsíci narodil syn.)

Architektura ale zůstává neodmyslitelnou součástí jeho života. „Je jako kapka padající na vězňovu hlavu,“ glosuje. Vliv architektury na naše životy totiž prý vypadá jako nepatrný, ve výsledku je ale velmi významný. Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu.

02162331.jpeg

Poslechněte si pořad Stříbrný vítr ze záznamu v Archivu pořadů. Názory Adama Gebriana může číst a poslouchat i na stránce pořadu Bourání Radia Wave.

autor: Filip Lukeš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.