ČRo Plus

  00:00 Zprávy (10 min)
  00:10 Den podle... Německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře ostře kritizovala Rusko a syrský režim kvůli náletům na syrské město Halab. Zdravotnické odbory požadují platové tabulky ve všech nemocnicích, které fungují ve veřejném zdravotnictví a péči v nich hradí zdravotní pojišťovny. KLDR navzdory sankcím odpálila raketu, OSN slibuje důrazné kroky. Dnes (8.2.) již podesáté začíná Národní týden manželství. Düsseldorf kvůli orkánu Ruzica zrušil dnešní průvod masek, který je tradičním závěrem karnevalové sezony. Moderuje Barbora Tachecí. (Repríza) (50 min)
  01:00 Zprávy (5 min)
  01:05 Zaostřeno Co bude dál s nevyužívaným Dolem Frenštát? To je otázka, která už desítky let trápí obyvatele Pobeskydí a teď se dostala znova do popředí. Měl by stát tuto zakonzervovanou šachtu převzít, aby pomohl těžební společnosti OKD a oddálil propouštění horníků? Dění kolem dolu, který nikdy nebyl funkční, je pro obyvatele v okolí jednou velkou nejistotou. Připravil Martin Knitl. (Repríza) (20 min)
  01:25 Zajímavost z vědy a techniky
  01:30 Zprávy v půl (5 min)
  01:35 Pro a proti Agrární komora navrhuje, aby měli nájemci hospodařící na zemědělské půdě přednostní právo k jejímu nákupu. Je to návrat do 50.let, nebo cesta k šetrnějšímu nakládání se zemědělskou půdou a ochrana před spekulanty? Tomáš Pavlíček se na to zeptá v Pro a proti bývalého předsedy Agrární komory a senátora za Stranu práv občanů Jana Veleby a senátorky ODS Veroniky Vrecionové. (Repríza) (25 min)
  02:00 Zprávy (5 min)
  02:05 Magazín Leonardo Nejsilnější laser na světě najdeme v Česku, v Dolních Břežanech. Jmenuje se Krakatit. Stavba a provoz tak silného zařízení obnáší celou řadu úskalí a problémů. Investice má však smysl, protože supervýkonné lasery nám pomáhají pochopit třeba to, co se děje v nitru hvězd. Další typy laserů naopak zase umí vrtat díry o tloušťce lidského vlasu. Více se dolnobřežanských laserových centrech dozvíte z příspěvku , který připravil Ondřej Novák. (Repríza) (20 min)
  02:25 Zajímavost z vědy a techniky
  02:30 Zprávy v půl (5 min)
  02:35 Hovory Proč nemá Libeňský most z architektonického pohledu ve světě srovnání? Přišli Češi o vkus, když tu vzniká spousta nehezkých staveb? A jak líp pečovat o veřejný prostor? I o tom bude řeč v dnešních Hovorech s architektkou a historičkou Lenkou Burgerovou. Připravila Naděžda Hávová. (Repríza) (25 min)
  03:00 Zprávy (5 min)
  03:05 Interview Plus Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský bude odpovídat na otázky Interview Plus. Stává se Ústavní soud třetí komorou Parlamentu? Jsou v Česku ohroženy ústavní principy? Funguje soud podle představ svého šéfa? A hrozí Evropě konec demokracie? Zeptá se Michael Rozsypal. (Repríza) (20 min)
  03:25 Zajímavost z vědy a techniky
  03:30 Zprávy v půl (5 min)
  03:35 Jak to bylo doopravdy I po několika desetiletích může dojít k tomu, že je třeba přepsat dějiny. A takse stalo i v případě historie zcela nedávné a toto "přepsání" se týkalo roku úmrtí spisovatele Karla Poláčka. Dnešní pořad začínáme v roce 1936, ocitneme se v pražské redakci proslulých Lidových novin. Připravila Ivana Denčevová. (Repríza) (25 min)
  04:00 Zprávy (5 min)
  04:05 Svět ve 20 minutách Severní Korea vypustila dopředu hlášenou raketu dlouhého doletu. Ze severosyrského města Aleppo prchají kvůli silné ofenzivě armády Bašára Asada desetitisíce lidí. Britská vláda se snaží nově uspořádat základy svého členství v Evropské unii. Zakladatel organizace WikiLeaks Julian Assange (džulien asándž) je podle komise OSN ve Velké Británii zadržován neoprávněně. A je lepší chovat psy nebo kočky? Psy, tvrdí vědci. A mají pro to hned několik argumentů. Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Šárka Daňková. (Repríza) (20 min)
  04:25 Zajímavost z vědy a techniky
  04:30 Zprávy v půl (5 min)
  04:35 Názory a argumenty Ve Spojených státech amerických pokračuje prezidentská volební kampaň. O víkendu žila Praha několika demonstracemi, při kterých došlo i násilnostem. Pražští taxikáři protestují proti radnici. Vražda v Polné 1899 a její současné konotace. Proč přes sto let stará vražda ožívá i v politice. Vládní koalice chce definitivní hlasování o elektronické evidenci tržeb. Jaké jsou vztahy Francie a Kuby, po návštěvě francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Před 90 lety poprvé spolu hráli Jiří Voskovec a Jan Werich v divadle na Slupi. To byl zárodek pozdějšího superpopulárního Osvobozeného divadla. Moderuje Petr Hartman. (Repríza) (25 min)
  05:00 Zprávy (5 min)
  05:05 Den v 60 minutách K čemu dospěje koaliční rada, která má dnes na pořadu i návrh ministra financí Andreje Babiše na snížení DPH u piva a dalších vybraných nápojů? Našimi hosty je vicepremiér za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a předseda sněmovního hospodářského výboru za hnutí ANO Ivan Pilný. Proč ministr spravedlnosti vytýká policistům, že nezasáhli důrazněji proti maskovaným výtržníkům, kteří o víkendu napadli pod Pražským hradem skupinu levicových radikálních demonstrantů? Ptáme se přímo Roberta Pelikána - a o komentář požádáme i zástupce ČSSD, která má ve vládě odpovědnost za rezort vnitra. A jak vážnou humanitární krizi představuje útěk desetitisíců běženců ze syrského města Aleppa - před stupňujícími se útoky vládních sil? Otázka pro Petra Kostohryze, který řídí v Jordánsku humanitární operaci organizace Norwegian Refugee Council. Moderuje Veronika Sedláčková.(Repríza) (55 min)
  06:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  06:10 Ranní Plus Český podíl na evropské pomoci Turecku bude v přepočtu asi 10 miliónů korun. Do jaké míry jsou "utajené" klinické studie léků na lidech? V Polsku se obnovuje vyšetřování letecké katastrofy politických špiček země u ruského Smolensku. Na rezistenci antibiotik upozorňují opakovaně lékaři už několik let. Český vývoz loni pokořil dosavadní rekordy. Dosáhl téměř 4 bilionů korun. Moderují Martin Matějka a Jan Bumba. (50 min)
  06:30 Zprávy v půl
  07:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  07:10 Ranní Plus Novým ředitelem Státní veterinární správy je Zbyněk Semerád, který se do čela úřadu posunul z pozice vedoucího odboru. Před čtyřmi lety zabavila policie v domě exposlance Davida Ratha přes 8 milionů korun. Čeští vědci ve spolupráci s firmami vyvíjejí nové ekologické způsoby čištění vody. Myšlenka hasičské přípravky pro děti z mateřských škol se zrodila před 20ti lety v Domažlicích. Rozšířila se po celém Česku a dnes hasiči registrují na 3 tisíce Soptíků. Země V4 stmelil odpor k migrační politice EU. V České republice ubývá už delší dobu orná půda. Moderují Martin Matějka a Jan Bumba. (50 min)
  07:30 Zprávy v půl
  08:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  08:10 Ranní Plus Dnes se země z celého světa zapojují do mezinárodního dne bezpečnějšího internetu. V Polsku se obnovuje vyšetřování letecké katastrofy politických špiček země u ruského Smolensku. Celiakií neboli nesnášenlivostí na lepek trpí v Česku podle odhadů až stovky tisíc lidí. Většina z nich ale o tom, že jsou nemocní, neví. Zlatou barvou září památky po celé republice. A nad hlavním městem můžete ještě vidět zlatý kužel světla. Proč? Moderují Martin Matějka a Jan Bumba. (50 min)
  08:10 Téma dne Význam Turecka pro Evropu neustále stoupá. Už před několika měsíci začali evropští politici hodně nahlas mluvit o tom, že pokud někdo může pomoci Evropě zvládnout migrační krizi, je to právě Ankara. Německá kancléřka Angela Merkelová, která slíbila občanům své země, že se zasadí o snížení počtu migrantů hledajících v Německu azyl, po jednání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem slíbila, že Německo pomůže Turecku zvládnout další vlnu syrských běženců, které z domovů vyhání ruská letecká ofenzíva a postup jednotek loajálních Bašáru Asadovi. Hovoříme s europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička, dobrý den! (8 min)
  08:30 Zprávy v půl
  09:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  09:10 Ranní Plus Zůstane Adriana Krnáčová ve funkci pražské primátorky nebo bude muset odsoupit v zájmu nové pražské koalice? Česká vláda bude nově udělovat cenu za popularizaci vědy. Půlmilionovou odměnu a cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace mohou získat vědci, podnikatelé nebo třeba učitelé, kteří se zaslouží o předávání vědeckých poznatků široké veřejnosti. Moderují Martin Matějka a Jan Bumba. (20 min)
  09:26 Adam's Mish Mash Povídáme si v češtině... a angličtině! We talk in English... and in Czech! (4 min)
  09:30 Zprávy v půl
  09:35 Pro a proti Diskuse o uprchlících se v Česku vyostřuje. Je to nebezpečný trend, který by měli zastavit zejména politici? A pomohlo by, kdyby se debaty o imigraci rozšířily i do škol? V Pro a proti se na to Tomáš Pavlíček zeptá poslankyně ODS a starostky Prahy 2 Jany Černochové a ředitele vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karla Strachoty. (25 min)
  10:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  10:10 Dopolední Plus Význam Turecka pro Evropu neustále stoupá, pokud někdo může pomoci starému kontinentu zvládnout migrační krizi, je to právě Ankara. Akcie na americkém trhu se propadají. Dolů je táhnou obavy ze zpomalení růstu ekonomiky. Nad Prahou září zlatý kužel světla. Nebe totiž osvětluje velký reflektor, který stojí na balkónu Národního divadla. Fotografie původně určené pro facebook mají dnes vernisáž v pražské Jindřižské věži. Na rezistenci antibiotik upozorňují opakovaně lékaři už několik let. Jak to vypadá, když se karneval dostane do rukou hipsterů? Moderuje Michael Rozsypal. (20 min)
  10:20 Byznys dnes (5 min)
  10:30 Zprávy v půl
  10:35 Trendy Čeští vědci ve spolupráci s firmami vyvíjejí nové ekologické způsoby čištění vody. Děje se tak v rámci centra NANOBIOWAT, které spojuje kapacity tří akademických a šesti průmyslových subjektů. Výzkum, který vede Univerzita Palackého v Olomouci, probíhá s finanční podporou Technologické agentury České. Připravil Ondřej Ševčík. (20 min)
  10:55 Aktualita
  11:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  11:10 Dopolední Plus Jak to vypadá na pražském magistrátu? O nové koalici se stále jedná a stále není úplně jasno kdo bude hlavnímu městu vládnout, ani kdy bude známa nová vláda nad metropolí. České hotely a penziony loni ubytovaly větší počet hostů. Nejvíc klientů přespalo v Královehradeckém a Libereckém kraji. Na jevišti bude Miroslav Táborský vystupovat sám a v představení nazvaném Blázinec by měl předvést všech 15 postav hry. Moderuje Michael Rozsypal. (20 min)
  11:20 Byznys dnes (3 min)
  11:30 Zprávy v půl
  11:35 Interview Plus Senátor za ČSSD František Bublan: Jak v Česku fungují a komunikují tajné služby? Opoziční ODS chce, aby poslanci projednali okolnosti propuštění pětice Čechů v Libanonu. Moderátor Michael Rozsypal se bude v Interview Plus ptát bývalého ministra vnitra a exšéfa civilní rozvědky Františka Bublana, jestli české tajné služby v kauze Fajád selhaly a jestli je ohrožena bezpečnost a důvěryhodnost České republiky. (20 min)
  11:55 Aktualita
  12:00 Hlavní zprávy Zpravodajský souhrn. (10 min)
  12:10 Hlavní zprávy - rozhovory, komentáře Informace v souvislostech - výstižné zpravodajské šoty reportérů, telefonáty zahraničních i regionálních zpravodajů. (20 min)
  12:30 Zprávy v půl
  12:33 Radiofórum Igelitky zdarma by měly letos definitivně skončit. Počítá s tím novela zákona o obalech, od které si Ministerstvo životního prostředí slibuje výrazné snížení spotřeby plastových tašek. Stát musí novelu podle evropské směrnice uvést v platnost do konce listopadu. Opatření má zpoplatnit igelitky v nepotravinových řetězcích, kde se ještě tašky k nakoupenému zboží stále rozdávají zdarma. A my se ptáme: Souhlasíte se zpoplatněním igelitek? A berete si na nákupy svoji vlastní tašku? Anebo zejména v obchodech s oděvy počítáte s tím, že nějakou dostanete? Hostem je odborník na odpady z Hnutí Duha Ivo Kropáček. Moderuje Helena Šulcová. (27 min)
  13:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  13:10 Odpolední Plus Nejméně 9 mrtvých a na 100 zraněných. Taková je poslední bilance čelní srážky dvou vlaků na jihu Bavorska. Pozůstalí po Ratmíru Rathovi podle soudu nemají nárok na peníze zabavené v domě jeho syna - exposlance Davida Ratha. Na východním pobřeží Spojených států znovu zuří sněhová bouře a také úporný boj o stranické nominace do prezidentských voleb. Renesanční památka u Dolních Studének stále chátrá. Kdysi slavný zámek dnes slouží jako ubytovna a obec zoufale hledá prostředky na jeho opravu. České penziony a hotely ubytovaly loni o desetinu lidí více. Bývalý bosenskosrbský generál Zdravko Tolimir, který byl obviněn za zločiny spáchané v roce 1995 mimo jiné ve Srebrenici a Žepě na východě Bosny, zemřel v Haagu. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  13:30 Zprávy v půl
  13:35 Svět v zahraničních médiích Přehled aktuálních témat, o kterých referují etablovaná světová média. Výběr z komentářů, analýz a reportáží z míst, kam se čeští novináři jen stěží dostanou. (10 min)
  13:45 Odpolední Plus Reportáže, rozhovory a analýzy nejnovějších událostí doma a ve světě i specializované pořady. (7 min)
  13:52 Adam's Mish Mash Povídáme si v češtině... a angličtině! We talk in English... and in Czech! (3 min)
  13:55 Aktualita
  14:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  14:10 Odpolední Plus Zemědělská půda v Česku je vážně ohrožena erozí. Stav chce změnit ministerstvo zemědělství tzv. Protierozní kalkulačkou. Dnešek je Dnem bezpečnějšího internetu Jak velké sociální sítě chrání děti a mladistvé? EU poskytne Turecku tři miliardy eur na zmírnění uprchlické krize. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  14:30 Zprávy v půl
  14:35 Studio Leonardo Jak se dělá věda v mikro rozměrech. Nové elektronické struktury a materiály. Mikroelektronika a ekonomika. O tématech bude mluvit host vědeckého rozhovoru prof. Miroslav Husák, vedoucí Katedry mikroelektroniky Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze v repríze pořadu Studio Leonardo. (20 min)
  14:55 Aktualita
  15:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  15:10 Odpolední Plus Mezinárodní měnový fond neposkytne další finanční pomoc Ukrajině dříve, než bude jasné, že v případě kolapsu současné vlády bude nová vláda pokračovat ve slíbených reformách. Jednání o nové pražské vláda jsou i o třech měsících od rozpadu magistrátní koalice v mrtvém bodě. Více jak 100 zemí se dnes zapojilo do mezinárodního dne bezpečnějšího internetu. Výjimkou není ani Česká republika. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  15:30 Zprávy v půl
  15:35 Zaostřeno Na rezistenci antibiotik upozorňují lékaři už několik let. V poslední době ale stále intenzivněji. Odolnost bakterií vůči lékům začíná být velkým problémem a někteří z odborníků dokonce mluví o tom, že by se mohly vrátit některé nebezpečné choroby, které už lidstvo dávno vymýtilo. Vědci proto intenzivně pracují na odolnějších lécích. Před lety s tím začali také na olomoucké univerzitě. A mají první výsledky. Zaostřeno se zaměří na vývoj nových léků a rezistenci antibiotik obecně. Připravila Petra Benešová. (20 min)
  15:55 Aktualita
  16:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  16:10 Odpolední Plus Právní názor odvolacího soudu je pro soud prvního stupně závazný, rozhodl dnes Ústavní soud. Americký stát New Hampshire hlasuje v prvních primárkách. Ty by měly rozhodnout o prezidentských kandidátech Republikánské a Demokratické strany. Tchajwanské úřady zatkly stavitele výškové budovy, která se zřítila při sobotním zemětřesení. Zprávy o srážce dvou vlaků na jihu Bavorska při které zemřelo nejméně 9 lidí dnes ovládly také sociální sítě. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  16:30 Zprávy v půl
  16:35 Interview Plus Senátor za ČSSD František Bublan: Jak v Česku fungují a komunikují tajné služby? Opoziční ODS chce, aby poslanci projednali okolnosti propuštění pětice Čechů v Libanonu. Moderátor Michael Rozsypal se bude v Interview Plus ptát bývalého ministra vnitra a exšéfa civilní rozvědky Františka Bublana, jestli české tajné služby v kauze Fajád selhaly a jestli je ohrožena bezpečnost a důvěryhodnost České republiky. (Repríza) (20 min)
  16:55 Aktualita
  17:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  17:10 Den podle Libora Dvořáka Ministr zahraničí, Lubomír Zaorálek, slíbil v tureckém Izmiru finanční pomoc - a právě v těchto chvílích je na cestě do další nárazníkové země, jíž prochází migrantský proud - Makedonie. V jižním Rusku nedaleko ukrajinských hranic probíhá vojenské cvičení, patřící do kategorie nenadálých. V Rio de Janeiru končí tradiční karneval, tentokrát ve stínu viru zika. NESEHNUTÍ odstartovalo stáž pro deset mladých novinářů a novinářek z regionálních redakcí ukrajinské internetové televize. Berlínská prokuratura šetří případ ruského televizního novináře Ivana Blagoje. Pražské kino Lucerna uvede slavný japonský snímek Kurosawovy sny na počest nedávno zesnulé Věny Hrdličkové. (50 min)
  18:00 Hlavní zprávy Zpravodajský souhrn. (10 min)
  18:10 Hlavní zprávy - rozhovory, komentáře Informace v souvislostech - výstižné zpravodajské šoty reportérů, telefonáty zahraničních i regionálních zpravodajů. (20 min)
  18:30 Zprávy v půl
  18:33 Názory a argumenty Stranické primárky v symbolickém státě New Hampshire zřejmě vyhráli Donald Trump a Bernard Sanders. Turecko a Německo kritizují Rusko za nálety, které podle nich situaci nepomáhají, naopak vyhánějí ze země další utečence, kteří míří do Evropy. Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude Národní bezpečnostní úřad vyšetřovat únik informací z Bezpečnostní rady státu ohledně placení výkupného za unesené dívky v Pákistánu. To jsou témata pro naše komentátory v pořadu Názory a argumenty. Moderuje Petr Schwarz. (27 min)
  19:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  19:10 Svět ve 20 minutách Severoatlantická aliance nedokáže ochránit své východní členy. Na Ukrajině hrozí vážná politická krize. Budoucnost jednání o míru v Sýrii je nejistá. Ruský režim opět posílá umělce do psychiatrických léčeben. Reforma francouzského pravopisu rozhněvala tradicionalisty. Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  19:30 Zprávy v půl
  19:35 Pro a proti Diskuse o uprchlících se v Česku vyostřuje. Je to nebezpečný trend, který by měli zastavit zejména politici? A pomohlo by, kdyby se debaty o imigraci rozšířily i do škol? V Pro a proti se na to Tomáš Pavlíček zeptá poslankyně ODS a starostky Prahy 2 Jany Černochové a ředitele vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karla Strachoty. (Repríza) (25 min)
  20:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  20:05 Knihy, na které vám nezbyl čas Podle jedné staré pravdy existují otázky, které jsou tak dobré, že je snad lepší nekazit je odpověďmi. A to je i případ otázky tvořící název knihy Jima Holta Proč existuje svět, s podtitulem Existenciálně detektivní pátrání. Další díl pořadu o knihách připravil Jiří Mejstřík. (25 min)
  20:30 Zprávy v půl
  20:35 Zprávy v angličtině/News in English Stručný přehled o dění v České republice v oblasti politiky, ekonomiky a kultury v anglickém jazyce. News in English offers a concise, English-language overview of events in the Czech Republic in the areas of politics, the economy and culture. (5 min)
  20:40 Magazín Leonardo Do jaké míry jsou "utajené" klinické studie léků na lidech? Jaká pravidla musí splňovat nemocnice či další instituce, aby se mohla do výzkumu zapojit? Různé stránky klinických studií představíme s prof. Karlem Pavelkou z Revmatologického ústavu. V dalším příspěvku se pak pozastavíme nad zdánlivě bezvýchodnou situací: nemocný člověk potřebuje podstoupit snímkování, ale určitá zobrazovací metoda je pro něj zapovězena, protože má v těle implantovaný přístroj. Hranice použitelnosti se ovšem v poslední době posouvají k lepšímu, jak objasní radiolog Zbyněk Tüdös a kardiolog prof. Miloš Táborský. Připravil Martin Srb. (20 min)
  21:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  21:05 Den v 60 minutách Pomáháme vysvětlovat svět, ve kterém žijeme. (55 min)
  22:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  22:05 Hovory Jak se projevovala normalizace po roce 1970 v Československu, mnozí pamětníci zažili na vlastní kůži. Jiní tohle období pamatujeme díky zkušenosti svých rodičů. A ti docela nejmladší si mohou udělat obrázek třeba z filmového Pupenda. Co normalizace přinesla právě v socialistickém sochařství? O tom jsou dnešní Hovory. David Šťáhlavský si pozval Pavla Karouse, sochaře a autora mezinárodně uznané knihy na toto téma Vetřelci a volavky. (25 min)
  22:30 Zprávy v půl
  22:35 Zprávy v angličtině/News in English Stručný přehled o dění v České republice v oblasti politiky, ekonomiky a kultury v anglickém jazyce. News in English offers a concise, English-language overview of events in the Czech Republic in the areas of politics, the economy and culture. (5 min)
  22:40 Zaostřeno Na rezistenci antibiotik upozorňují lékaři už několik let. V poslední době ale stále intenzivněji. Odolnost bakterií vůči lékům začíná být velkým problémem a někteří z odborníků dokonce mluví o tom, že by se mohly vrátit některé nebezpečné choroby, které už lidstvo dávno vymýtilo. Vědci proto intenzivně pracují na odolnějších lécích. Před lety s tím začali také na olomoucké univerzitě. A mají první výsledky. Zaostřeno se zaměří na vývoj nových léků a rezistenci antibiotik obecně. Připravila Petra Benešová. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  23:05 Názory a argumenty Stranické primárky v symbolickém státě New Hampshire zřejmě vyhráli Donald Trump a Bernard Sanders. Turecko a Německo kritizují Rusko za nálety, které podle nich situaci nepomáhají, naopak vyhánějí ze země další utečence, kteří míří do Evropy. Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude Národní bezpečnostní úřad vyšetřovat únik informací z Bezpečnostní rady státu ohledně placení výkupného za unesené dívky v Pákistánu. To jsou témata pro naše komentátory v pořadu Názory a argumenty. Moderuje Petr Schwarz. (Repríza) (25 min)
  23:30 Zprávy v půl
  23:33 Radiokniha Pošesté v Radioknize otevíráme vzpomínky Františka Bašíka "Vyučil jsem se u Kafků". Příručí, který začínal v obchodě Hermanna Kafky, otce slavného spisovatele, nám předkládá autentické svědectví o životě a práci obyčejných lidí, učňů, prodavaček, příručích a podomků v Praze a později i v Mladé Boleslavi na konci 19-tého století. Pořad v Českém rozhlase Plzeň připravila Petra Hynčíková. V režii Miroslava Buriánka účinkuje Martin Stránský. (27 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas