ČRo Plus

  00:00 Zprávy (10 min)
  00:10 Víkend podle... Ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že 5 lidí, které v sobotu v Rakousku zasypala 2 kilometry široká a až pět metrů vysoká lavina, byli Češi. Podcenili členové výpravy bezpečnostní rizika? - Lze na Ukrajině normálně dospět k obměně vládnoucích elit, bez níž jsou reformy nevyhnutelné? - V Polsku od tohoto týdne působí nová komise pro vyšetřování zkázy polského prezidentského speciálu na letišti v ruském Smolensku. - Severní Korea v noci vypustila vlastní umělou družici země - sousední země - velmoci se však obávají, že jde hlavně o zkoušku mezikontinentální balistické střely. A Česko o tomto víkendu žije ve znamení masopustu. (50 min)
  01:00 Zprávy (5 min)
  01:05 Hovory Jaké duchovní poselství nachází v textech irské rockové kapely U2 teolog Ladislav Heryán? Proč svoji knihu rozhovorů nad biblí nazval podle jednoho jejich alba "Země bez obzoru"? Se salesiánským knězem Ladislavem Heryánem si v Hovorech povídá Vladimír Kroc. (Repríza) (20 min)
  01:30 Zprávy v půl (5 min)
  01:35 Dokument Kapsářská brigáda - tak se jmenuje první díl nového dokumentárně - dramatického seriálu Historie českého zločinu. Připravila Bronislava Janečková. (Repríza) (25 min)
  02:00 Zprávy (5 min)
  02:05 Knížky Plus Pořad pro milovníky knih, orientace na knižním trhu. (20 min)
  02:25 Zajímavost z vědy a techniky
  02:30 Zprávy v půl (5 min)
  02:35 Natura Plus Jinak o krajině uvažují umělci, architekti, podnikatelé a vědci, jinak zemědělci, jinak poutníci a jinak lidé, kteří v ní žijí. Dnes krajina nejen v Česku prochází proměnami. Co se dnes s krajinou děje? Jak se člověk vůči starému konceptu krajiny vymezuje, kam se od něj vzdaluje? Naturu Plus na toto téma připravila Markéta Ševčíková. (Repríza) (25 min)
  03:00 Zprávy (5 min)
  03:05 Reportáže zahraničních zpravodajů Na řadě míst planety se v těchto chvílích slaví. Brazilci se oddávají rytmu samby. Číňané zase s napětím očekávají, co jim přinese rok ohnivé opice. Do Ria a Asie se s našimi zahraničními zpravodaji vydáme i my. A objevíme i méně vyhlášená místa jako jsou skalní kláštery v Moldavsku. Moderuje Klára Stejskalová. (Repríza) (20 min)
  03:30 Zprávy v půl (5 min)
  03:35 Portréty Před pětadevadesáti lety, 6. února 1921, se narodil pozdější spisovatel Josef Jelen - bývalý katolický kněz, také autor socialistické poezie a nakonec i spolupracovník Státní bezpečnosti. Připomenou vám ho dnešní Portréty. Připravil David Hertl. (Repríza) (25 min)
  04:00 Zprávy (5 min)
  04:05 Svět ve 20 minutách Pro statisíce běženců bylo Řecko jen tranzitní zemí. Dnes se může stát jejich nedobrovolným vězením. - Podaří se udržet Schengenský prostor volného pohybu? - Záhadné zmizení alžírského prezidenta ohrožuje vývoj v celé severní Africe. - Světová zdravotnická organizace chce cenzurovat "kuřácké" pohádky. - Dostane Londýn nejdelší tunel Blanka na světě? Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravil Rostislav Matulík. (Repríza) (20 min)
  04:25 Zajímavost z vědy a techniky
  04:30 Zprávy v půl (5 min)
  04:35 Týden ve vědě Proč se o vzácných věcech říká, že je jich jako šafránu? Jak se bude jmenovat nejsilnější laser na světě? A proč by nám slábnoucí sluneční vítr mohl zkomplikovat cesty na Mars? I to se dozvíte z výběru nejzajímavějších populárněvědeckých příspěvků ČRo Plus. Připravila Tereza Burianová. (Repríza) (25 min)
  05:00 Zprávy (5 min)
  05:05 Zajímavost z vědy a techniky (5 min)
  05:10 Víkend podle... Zavedený pořad novinářských osobností Den podle... má i své víkendové vydání. (50 min)
  06:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  06:10 Ranní Plus Vláda ČR má dnes řešit požadavky Velké Británie na reformu Evropské unie. Vzdělávání lékařů by se mělo zjednodušit a zrychlit. Když vás zasype lavina, tak jediný, kdo vás může zachránit, jsou kamarádi, se kterými tam jste. Nejsilnější laser na světě najdeme v Česku, v Dolních Břežanech - jmenuje se Krakatit. Těžební společnost OKD na severu Moravy bojuje o přežití. Česká republika se už po desáté připojuje k Národnímu týdnu manželství. Několik stovek taxikářů částečně blokuje dopravu na magistrále před hlavním nádraží v Praze. Moderují Vladimír Kroc a Jan Bumba. (50 min)
  06:30 Zprávy v půl
  07:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  07:10 Ranní Plus Rozbitá okna a zničená výloha - tak dopadlo pražské sociální centrum Klinika poté, co na něj v sobotu večer zaútočilo asi 20 maskovaných lidí se zápalnými lahvemi. Ministerstvo průmyslu navrhuje, aby vedení Energetického regulačního úřadu nespadalo pod služební zákon. Letos v červnu uplyne 16 let, kdy do centrály Investiční a poštovní banky vtrhlo policejní komando v čele s nuceným správcem. Lidé po celém světě oslavily příchod čínského nového roku, který je ve znamení ohnivé opice. Moderují Vladimír Kroc a Jan Bumba. (50 min)
  07:30 Zprávy v půl
  08:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  08:10 Ranní Plus Jak se česká vláda postaví k hrozbě odchodu Británie z Evropské unie? Czech Trade coby vládní agentura pro podporu exportu je přesvědčena o úspěchu svého počínání, když loni pomohla zprostředkovat obchody za1 miliardu a 300 milionů korun. Na dohodu o dorovnání platů nepřistoupilo přes 100 soudců, což jsou asi čtyři procenta. Obchodníci se připravují na vrchol sezony - svátek zamilovaných. Moderují Vladimír Kroc a Jan Bumba. (50 min)
  08:30 Zprávy v půl
  09:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  09:10 Ranní Plus Na plot bývalé školky na Praze 3 se dnes přivážou aktivisté - budou bránit demolici budovy. Jihočeská univerzita žije volbou rektora. I když se to může zdát neuvěřitelné, existuje skupina lidí, kteří upřímně milují Prahu. Dokonce hlavnímu městu založili facebookovou stránku - nazvanou Miluju Prahu - kde mohou všichni nadšenci sdílet fotky své oblíbené metropole. Moderují Vladimír Kroc a Jan Bumba. (20 min)
  09:26 Adam's Mish Mash Povídáme si v češtině... a angličtině! We talk in English... and in Czech! (4 min)
  09:30 Zprávy v půl
  09:35 Pro a proti Agrární komora navrhuje, aby měli nájemci hospodařící na zemědělské půdě přednostní právo k jejímu nákupu. Je to návrat do 50.let, nebo cesta k šetrnějšímu nakládání se zemědělskou půdou a ochrana před spekulanty? Tomáš Pavlíček se na to zeptá v Pro a proti bývalého předsedy Agrární komory a senátora za Stranu práv občanů Jana Veleby a senátorky ODS Veroniky Vrecionové. (25 min)
  10:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  10:10 Dopolední Plus Vláda na svém dnešním zasedání projedná mimo jiné postoj k plánovaným změnám britského členství v Evropské unii. Vzdělávání lékařů by se mělo zjednodušit a zrychlit. Sambodrom v brazilském Riu de Janeiru zněl podmanivou sambou - o titul šampionky karnevalu se tam utkaly nejlepší školy samby. Moderuje Michael Rozsypal. (20 min)
  10:20 Byznys dnes (5 min)
  10:30 Zprávy v půl
  10:35 Trendy Pozveme vás na výstavu studentských projektů na Fakultu architektury. Bude součástí významné konference OSN právě o architektuře, která se bude v polovině března konat v Praze. Připravil Martin Kuchařík. (15 min)
  10:55 Aktualita
  11:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  11:10 Dopolední Plus Dnes tedy v Česku už po desáté začíná Národní týden manželství 2016. Vznikl v Británii v roce 1997 a Česko byla jedna z prvních zemí, kam se tato iniciativa rozšířila. Ve Zlíně připravily pro Týden manželství výstavu. Tato výstava výtvarných a literárních prací dětí a jejich rodičů z Církevní základní školy a mateřské školy má název "RECEPT NA ŠTASTNÉ MANŽELSTVÍ ANEB JAK TO VIDÍ DĚTI". Český export rekordně roste. Jen loni se dostal na skoro čtyři biliony korun. Moderuje Michael Rozsypal. (20 min)
  11:20 Byznys dnes (3 min)
  11:30 Zprávy v půl
  11:35 Interview Plus Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský bude odpovídat na otázky Interview Plus. Stává se Ústavní soud třetí komorou Parlamentu? Jsou v Česku ohroženy ústavní principy? Funguje soud podle představ svého šéfa? A hrozí Evropě konec demokracie? Zeptá se Michael Rozsypal. (20 min)
  11:55 Aktualita
  12:00 Hlavní zprávy Zpravodajský souhrn. (10 min)
  12:10 Hlavní zprávy - rozhovory, komentáře Informace v souvislostech - výstižné zpravodajské šoty reportérů, telefonáty zahraničních i regionálních zpravodajů. (20 min)
  12:30 Zprávy v půl
  12:33 Radiofórum Tématem Radiofóra bude dnešní protest pražských taxikářů, kteří požadují vyšší sazbu za kilometr a protestují také proti alternativním taxislužbám. Hostem je novinář z televize Stream Janek Rubeš. Moderuje Helena Šulcová. (27 min)
  13:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  13:10 Odpolední Plus Taxikáři ukončili protest na pražské magistrále, někteří míří k magistrátu. Asi 200 aut blokovalo magistrálu téměř osm hodiní, průjezdný zůstal jen jeden pruh v každém směru. Co je pravdy na tom, že by Británie mohla uspořádat druhé unijní referendum, kdyby první hlasování nedopadlo "správně"? Nejrůznější náměty mají školy samby na karnevalové soutěži v Riu - jedna třeba přivezla fotbalisty ze Santosu, jiná vypráví příběh svatého Jiřího. Asi 200 aut taxi zastavilo u hlavního nádraží, průjezdný zůstal jen jeden pruh v každém směru. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  13:30 Zprávy v půl
  13:35 Svět v zahraničních médiích Přehled aktuálních témat, o kterých referují etablovaná světová média. Výběr z komentářů, analýz a reportáží z míst, kam se čeští novináři jen stěží dostanou. (10 min)
  13:45 Odpolední Plus Reportáže, rozhovory a analýzy nejnovějších událostí doma a ve světě i specializované pořady. (7 min)
  13:52 Adam's Mish Mash Povídáme si v češtině... a angličtině! We talk in English... and in Czech! (3 min)
  13:55 Aktualita
  14:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  14:10 Odpolední Plus Dělá Turecko v rámci migrační krize to, co slibuje svým evropských partnerům? A je v silách této země zmírnit proud uprchlíků mířících na starý kontinent? Nejméně 11 mrtvých migrantů dnes nalezli záchranáři v Egejském moři u tureckého pobřežního města Dikili. Ředitel Twitteru Jack Dorsey popřel informace, že Twitter bude řadit odběry podle algoritmu. Už jsme si zvykli, že se v českých lesích objevuje rys ostrovid. Nově zachytily fotopasti naši největší kočkovitou šelmu v Jizerských horách. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  14:30 Zprávy v půl
  14:35 Studio Leonardo Znamenal nástup počítačů revoluci v práci knižních grafiků? Jak by měla vypadat kniha, aby se čtenáři dobře četla? Proč a jak se v dnešní době vytváří nové písmo? Dozvíte se za okamžik v rozhovoru s typografem, sazečem a bohemistou Jakubem Krčem. (20 min)
  14:55 Aktualita
  15:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  15:10 Odpolední Plus Export tuzemských firem byl loni rekordní. V přeshraničním pojetí se meziročně zvýšil o 7,2 procenta na 3,89 bilionu korun, uvedl ČSÚ. Odpoledne se schází koaliční rada. Řešit by měla zavedení elektronické evidence tržeb a také případné snižování DPH. Ve východní Africe začne jezdit první solární autobus. Jmenuje se Koala a sestrojili ho ugandští inženýři, kteří věří, že jde o začátek revoluce na tamním automobilovém trhu. Mezzosopranistka Dagmar Pecková vystoupí ve středu a ve čtvrtek na koncertech ve Smetanově síni Obecního domu. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  15:30 Zprávy v půl
  15:35 Zaostřeno Co bude dál s nevyužívaným Dolem Frenštát? To je otázka, která už desítky let trápí obyvatele Pobeskydí a teď se dostala znova do popředí. Měl by stát tuto zakonzervovanou šachtu převzít, aby pomohl těžební společnosti OKD a oddálil propouštění horníků? Dění kolem dolu, který nikdy nebyl funkční, je pro obyvatele v okolí jednou velkou nejistotou. Připravil Martin Knitl. (20 min)
  15:55 Aktualita
  16:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  16:10 Odpolední Plus Jihočeská univerzita nezvolila nového rektora ani po třetí volbě. Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu sedm údajných členů radikální organizace Islámský stát, kteří měli chystat sérii atentátů. Věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku řeší, kde vezme nové dozorce a strážné. Indie zamítla plán Facebooku na internet zdarma. Moderují Renata Kropáčková a Jan Burda. (20 min)
  16:30 Zprávy v půl
  16:35 Interview Plus Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský bude odpovídat na otázky Interview Plus. Stává se Ústavní soud třetí komorou Parlamentu? Jsou v Česku ohroženy ústavní principy? Funguje soud podle představ svého šéfa? A hrozí Evropě konec demokracie? Zeptá se Michael Rozsypal. (Repríza) (20 min)
  16:55 Aktualita
  17:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  17:10 Den podle... Události dnešního dne očima odborníků a analytiků. (50 min)
  18:00 Hlavní zprávy Zpravodajský souhrn. (10 min)
  18:10 Hlavní zprávy - rozhovory, komentáře Informace v souvislostech - výstižné zpravodajské šoty reportérů, telefonáty zahraničních i regionálních zpravodajů. (20 min)
  18:30 Zprávy v půl
  18:33 Názory a argumenty Ve Spojených státech amerických pokračuje prezidentská volební kampaň. O víkendu žila Praha několika demonstracemi, při kterých došlo i násilnostem. Pražští taxikáři protestují proti radnici. Vražda v Polné 1899 a její současné konotace. Proč přes sto let stará vražda ožívá i v politice. Vládní koalice chce definitivní hlasování o elektronické evidenci tržeb. Jaké jsou vztahy Francie a Kuby, po návštěvě francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Před 90 lety poprvé spolu hráli Jiří Voskovec a Jan Werich v divadle na Slupi. To byl zárodek pozdějšího superpopulárního Osvobozeného divadla. Moderuje Petr Hartman. (27 min)
  19:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (10 min)
  19:10 Svět ve 20 minutách Severní Korea vypustila dopředu hlášenou raketu dlouhého doletu. Ze severosyrského města Aleppo prchají kvůli silné ofenzivě armády Bašára Asada desetitisíce lidí. Britská vláda se snaží nově uspořádat základy svého členství v Evropské unii. Zakladatel organizace WikiLeaks Julian Assange je podle komise OSN ve Velké Británii zadržován neoprávněně. A je lepší chovat psy nebo kočky? Psy, tvrdí vědci. A mají pro to hned několik argumentů. Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Šárka Daňková. (20 min)
  19:30 Zprávy v půl
  19:35 Pro a proti Agrární komora navrhuje, aby měli nájemci hospodařící na zemědělské půdě přednostní právo k jejímu nákupu. Je to návrat do 50.let, nebo cesta k šetrnějšímu nakládání se zemědělskou půdou a ochrana před spekulanty? Tomáš Pavlíček se na to zeptá v Pro a proti bývalého předsedy Agrární komory a senátora za Stranu práv občanů Jana Veleby a senátorky ODS Veroniky Vrecionové. (Repríza) (25 min)
  20:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  20:05 Jak to bylo doopravdy I po několika destiletích může dojít k tomu, že je třeba přepsat dějiny. A tak se stalo i v případě historie zcela nedávné a toto "přepsání" se týkalo roku úmrtí spisovatele Karla Poláčka. Dnešní pořad začínáme v roce 1936, ocitneme se v pražské redakci proslulých Lidových novin. Připravila Ivana Denčevová. (25 min)
  20:30 Zprávy v půl
  20:35 Zprávy v angličtině/News in English Stručný přehled o dění v České republice v oblasti politiky, ekonomiky a kultury v anglickém jazyce. News in English offers a concise, English-language overview of events in the Czech Republic in the areas of politics, the economy and culture. (5 min)
  20:40 Magazín Leonardo Nejsilnější laser na světě najdeme v Česku, v Dolních Břežanech. Jmenuje se Krakatit. Stavba a provoz tak silného zařízení obnáší celou řadu úskalí a problémů. Investice má však smysl, protože supervýkonné lasery nám pomáhají pochopit třeba to, co se děje v nitru hvězd. Další typy laserů naopak zase umí vrtat díry o tloušťce lidského vlasu. Více se o dolnobřežanských laserových centrech dozvíte z příspěvku, který připravil Ondřej Novák. (20 min)
  21:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  21:05 Den v 60 minutách Pomáháme vysvětlovat svět, ve kterém žijeme. (55 min)
  22:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  22:05 Hovory Proč nemá Libeňský most z architektonického pohledu ve světě srovnání? Přišli Češi o vkus, když tu vzniká spousta nehezkých staveb? A jak líp pečovat o veřejný prostor? I o tom bude řeč v dnešních Hovorech s architektkou a historičkou Lenkou Burgerovou. Připravila Naděžda Hávová. (25 min)
  22:30 Zprávy v půl
  22:35 Zprávy v angličtině/News in English Stručný přehled o dění v České republice v oblasti politiky, ekonomiky a kultury v anglickém jazyce. News in English offers a concise, English-language overview of events in the Czech Republic in the areas of politics, the economy and culture. (5 min)
  22:40 Zaostřeno Co bude dál s nevyužívaným Dolem Frenštát? To je otázka, která už desítky let trápí obyvatele Pobeskydí a teď se dostala znova do popředí. Měl by stát tuto zakonzervovanou šachtu převzít, aby pomohl těžební společnosti OKD a oddálil propouštění horníků? Dění kolem dolu, který nikdy nebyl funkční, je pro obyvatele v okolí jednou velkou nejistotou. Připravil Martin Knitl. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy Nejdůležitější události doma i ve světě. (5 min)
  23:05 Názory a argumenty Ve Spojených státech amerických pokračuje prezidentská volební kampaň. O víkendu žila Praha několika demonstracemi, při kterých došlo i násilnostem. Pražští taxikáři protestují proti radnici. Vražda v Polné 1899 a její současné konotace. Proč přes sto let stará vražda ožívá i v politice. Vládní koalice chce definitivní hlasování o elektronické evidenci tržeb. Jaké jsou vztahy Francie a Kuby, po návštěvě francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Před 90 lety poprvé spolu hráli Jiří Voskovec a Jan Werich v divadle na Slupi. To byl zárodek pozdějšího superpopulárního Osvobozeného divadla. Moderuje Petr Hartman.(Repríza) (25 min)
  23:30 Zprávy v půl
  23:33 Radiokniha V Radioknize dnes po páté otvíráme vzpomínky Františka Xavera Bašíka. Autentický dokument příručího z obchodu, který patřil otci Franze Kafky - Hermannu Kafkovi. Bystrý pozorovatel Bašík svůj text nijak nepřibarvuje, na rozdíl od jiných, kteří se dožili Kafkovy slávy. Pořad v Českém rozhlase připravila Petra Hynčíková. V režii Miroslava Buriánka účinkuje Martin Stránský. (27 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas