ČRo Plus

  01:30 Studio Leonardo Setkání s osobností ze světa vědy. (30 min)
  02:00 Trendy Pořad o tom, co hýbe společností. Životní styl, urbanismus, kultura a média, nové technologie, byznys. (20 min)
  02:20 Archiv Plus Komentované ukázky z rozhlasového archivu k výročím daného týdne nebo měsíce. (30 min)
  02:50 Zaostřeno
  03:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  03:40 Pro a proti Diskuse respondentů zastávajících opačný názor. (30 min)
  04:10 Magazín Leonardo Technika, medicína, svět, příroda a civilizace. (20 min)
  04:30 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  04:50 Hovory
  05:20 Zaostřeno
  05:40 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (19 min)
  06:00 Zprávy
  06:10 Knížky Plus Po tradičním výběru z knižních novinek připomeneme nadcházející 80. narozeniny spisovatelky Evy Štolbové. K poslechu literárního magazínu zve Jana Klusáková. (30 min)
  06:40 Za hranou Politika - špína. Politika - lhář. Politická morálka - mizerná. Typické asociace, které nazančují, že smýšlení Čechů o politice není nijak růžové. Máme špatné politiky, nebo jen vágní zákony, které chyby dovolují? Proč tu neplatí, že kdo zklame, okamžitě končí? Tématu se věnuje Markéta Budrmanová. (20 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Ranní Plus
  08:00 Zprávy
  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Laboratoř Co pomáhá papouškům napodobovat lidskou řeč? Jak vypadá milostná architektura australských ptáků - lemčíků? Můžou potkani snít? Díky čemu mravenec na Sahaře vydrží horko? Jak se krajtě nevyplatilo sníst dikobraza. V rozhlasové Laboratoři účinkují zoolog Evžen Kůs, nanochemik a hudebník Petr Cígler, herci Petra Špindlerová a Kajetán Písařovic. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Blíží se referendum v Řecku - to ukáže, zda si země chce uchovat euro, anebo se vrátit k drachmě. Německo si stěžuje, že Česko zadržuje vodu ve vodních tocích. Advokátka bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude požadovat odložení procesu. Platforma Stop nenávisti se chce aktivně postavit zastrašování, vylučování a šíření paniky - je reakcí na středeční demonstraci proti imigraci. Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  10:40 Zaostřeno Jak pokračovalo reformační hnutí, které v českém království inspiroval Jan Hus? Co působilo největší rozkol mezi jednotlivými reformačními větvemi sto let po Husově smrti? A jak jeho odkaz rezonoval mezi německými a švýcarskými reformátory? Na vztah teologie a politiky v reformaci zaostříme v pořadu, který připravila Magdaléna Trusinová. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Hostem bude politik ČSSD, bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček. V minulých dnech na sociálních sítích zasáhl do vyhrocené debaty o imigrantech. Zveřejnil fotku z dob před čtyřiceti lety, kdy byl sám uprchlíkem, a mezi odpadky v Rakousku si pral tričko. Rouček říká: "Pes by si ode mne kůrku nevzal. Rakousko si ji vzalo. Dalo mi šanci vystudovat a pomoci získat svobodu pro svou zemi." Svého hosta se bude ptát Jana Šmídová. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Hlavním tématem bude krachující Řecko a nadcházející referendum. Přineseme také informace o kontroverzním postoji Turecka k syrským Kurdům a sílící krajní pravici v Chorvatsku. Rovněž vás seznámíme s výsledkem dlouholeté bitvy státu Izrael o pozůstalost Franze Kafky a rozebereme vědeckou zprávu o katastrofálním ničení naší planety. Připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Hostem bude Štěpán Černoušek, rusista, publicista, cestovatel, předseda občanského sdružení Gulag.cz. V minulých letech organizoval tři expedice na takzvanou Mrtvou trať - opuštěnou a takřka nezdokumentovanou železnici Salechard - Igarka o délce 1200 km na severu Sibiře za polárním kruhem, kterou stavěli za Stalina vězňové Gulagu a kde se dodnes dochovaly desítky pracovních táborů. Moderuje Jan Burda. Pořad vysíláme v repríze. (30 min)
  12:40 Trendy Shibari je netradiční sport kombinující performanci na veřejnosti a velice intimní atmosféru mezi účinkujícími. Ti si musejí plně důvěřovat, když se různě svazují a pouští z lan. Shibari se dnes lze naučit na workshopech. Na jeden takový vás zavede Dalibor Zíta. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Archiv Plus V pořadu z archivu si připomeneme možná nejznámější a politicky nejvytříbenější text spisovatele Ludvíka Vaculíka. Byl zveřejněn v červnu 1968 v Literárních listech. Šlo o manifest Dva tisíce slov, jeden ze symbolů pražského jara. Připravil Pavel Hlavatý. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Hlavním tématem bude krachující Řecko a nadcházející referendum. Přineseme také informace o kontroverzním postoji Turecka k syrským Kurdům a sílící krajní pravici v Chorvatsku. Rovněž vás seznámíme s výsledkem dlouholeté bitvy státu Izrael o pozůstalost Franze Kafky a rozebereme vědeckou zprávu o katastrofálním ničení naší planety. Připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Letošním lednem skončila pro učitele doba výjimek z povinného vysokoškolského pedagogického vzdělání. Jaké jsou zkušenosti z prvních měsíců platnosti školského zákona a komplikují nová pravidla ředitelům přípravu na příští školní rok? Jak se vůbec pozná dobrý učitel a zvyšuje vysokoškolský diplom z pedagogické fakulty automaticky kvalitu českého školství? O těchto otázkách budou diskutovat František Dobšík, předseda školských odborů a Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. Moderuje Lucie Vopálenská. (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Ve vědeckém magazínu se vydáme po stopách mistra Jana Husa v zahraničí. Mluvit budeme nejen o málo známé anglické antihusitské kampani, ale také o stopách Janových myšlenek na Ukrajině. Připravila Adriana Krobová. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Blíží se referendum v Řecku - to ukáže, zda si země chce uchovat euro, anebo se vrátit k drachmě. Německo si stěžuje, že Česko zadržuje vodu ve vodních tocích. Advokátka bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude požadovat odložení procesu. Platforma Stop nenávisti se chce aktivně postavit zastrašování, vylučování a šíření paniky - je reakcí na středeční demonstraci proti imigraci. Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Jak pokračovalo reformační hnutí, které v českém království inspiroval Jan Hus? Co působilo největší rozkol mezi jednotlivými reformačními větvemi sto let po Husově smrti? A jak jeho odkaz rezonoval mezi německými a švýcarskými reformátory? Na vztah teologie a politiky v reformaci zaostříme v pořadu, který připravila Magdaléna Trusinová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus Mohl by vesmír vypadat jinak? Co určuje, jaký je vesmír? Co kdyby byla jinak veliká rychlost světla? Nebo jinak silná gravitace? Mohou vůbec existovat vesmíry s jinými konstantami? Jak dobře známe ty naše konstanty? Které jsou ty nejdůležitější? Nejen na tyto otázky odpovíme v Nebeském cestopise. Připravil Petr Sobotka. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Hlavním tématem kulturního magazínu bude karlovarský filmový festival. Uslyšíte, proč se letošní ročník počítá jako padesátý, když tradice mezinárodní akce začala už po válce. Kromě pozvánek k filmovému plátnu si také představíme výhledy našich předních operních scén pro nadcházející sezónu a upoutáme třeba i na výstavu umělce, který se pohybuje mezi galeriemi a streetartem. Připravila Zuzana Vlčková. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony názorové rubriky vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Výstavba nových silnic je dlouhodobým selháním českého státu. Teď však dostáváme 130 miliard korun od Evropské unie, s jejichž pomocí se začne nová kapitola výstavby dálnic, rychlostních silnic a železnic. Jestli to už bude s dálnicemi lepší, uslyšíte ve vydání ekonomického pořadu, který připravil Petr Holub. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Lidé jsou nejspokojenější opět na Islandu - tvrdí to aktuální statistika Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Španělské levicové hnutí Podemos slibuje vítězství tam, kde řecká radikální Syriza kapitulovala. V Rusku začíná vadit cvičení jógy. Velké části Nepálu pořád ještě čekají po dubnovém zemětřesení s tragickými následky na pomoc. Radikální organizace Islámský stát dokázala vyhnat z velkých částí východního Afghánistánu bojovníky hnutí Taliban. A italští lékaři už nesmějí psát "škrabopisem". Připravil Rostislav Matulík. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus K ukončení školního roku uvádíme zvukový portrét Hany Pacíkové, vítězky ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR Zlatý Ámos. S pedagožkou policejní školy v Holešově a jejími studenty práva a kriminalistiky se setkal Tomáš Černý. O tom, zda současný školský systém umožňuje růst učitelských osobností, promluví v diskusní části pořadu Jaroslav Mervínský, ředitel gymnázia Na vítězné pláni v Praze a Ivan Smolka, ředitel pražského waldorfského lycea. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Jak je možné, že se komunistickým ideologům tak snadno podařilo udělat z katolického kněze Jana Husa spisovatele, sociálního reformátora a bojovníka za jakousi obecnou pravdu? O zneužití Husova odkazu budeme mluvit v pořadu, který připravil David Hertl. (30 min)
  21:40 Média Plus Přes veškerou techniku je základním médiem, které nám umožňuje se navzájem dorozumět, jazyk. Není tu sám od sebe, vznikl v určité historické etapě a stále se rozvíjí. U jeho zrodu na našem území stáli Cyril a Metoděj, jejichž svátek si zítra připomeneme. Jak souvisela cyrilometodějská misie se vznikem staroslověnštiny a později češtiny, o tom bude pořad, který připravil Jakub Šiška. Hostem je teolog Martin Chadima. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Hostem je Jan Blahoslav Lášek, děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Mluvit bude o vztahu katolíků i jiných církví k mistru Janu Husovi, o významu Husova odkazu, ale také o studiích teologie za komunismu. Ptát se bude Petr Žantovský. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Lidé jsou nejspokojenější opět na Islandu - tvrdí to aktuální statistika Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Španělské levicové hnutí Podemos slibuje vítězství tam, kde řecká radikální Syriza kapitulovala. V Rusku začíná vadit cvičení jógy. Velké části Nepálu pořád ještě čekají po dubnovém zemětřesení s tragickými následky na pomoc. Radikální organizace Islámský stát dokázala vyhnat z velkých částí východního Afghánistánu bojovníky hnutí Taliban. A italští lékaři už nesmějí psát "škrabopisem". Připravil Rostislav Matulík. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony názorové rubriky vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas