ČRo Plus

  00:00 Den podle...
  00:50 Radiofórum Diskuse s posluchači na vybrané téma. (30 min)
  01:20 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (10 min)
  01:30 Studio Leonardo Setkání s osobností ze světa vědy. (30 min)
  02:00 Trendy Pořad o tom, co hýbe společností. Životní styl, urbanismus, kultura a média, nové technologie, byznys. (20 min)
  02:20 Archiv Plus Komentované ukázky z rozhlasového archivu k výročím daného týdne nebo měsíce. (30 min)
  02:50 Zaostřeno
  03:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  03:40 Pro a proti Diskuse respondentů zastávajících opačný názor. (30 min)
  04:10 Magazín Leonardo Technika, medicína, svět, příroda a civilizace. (20 min)
  04:30 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  04:50 Hovory
  05:20 Zaostřeno
  05:40 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (19 min)
  06:00 Zprávy
  06:10 Knížky Plus Po výběru z nových knih prozradí Ivana Svobodová z Ústavu pro jazyk český, díky čemu je novinka "Akademická příručka českého jazyka" nečekaně úspěšná. Skončíme jako obvykle soutěží. K poslechu zve Jana Klusáková. (30 min)
  06:40 Za hranou Profesionální voják - práce jako každá jiná, nebo spíše poslání? Jsou vojáci menší hrdinové jen proto, že pobírají plat? A co je víc - rozkaz, nebo svědomí? Markéta Bidrmanová se zaměřila na etiku vojenského povolání. (pořad vysíláme v repríze) (20 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Ranní Plus
  08:00 Zprávy
  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Laboratoř K čemu se hodí kuře s dinosauřím zobákem? Co vám poví genetik o ranním vstávání? Proč mají hyeny neprávem špatnou pověst? Jak se dá hrát s nigerijskými kozami na schovávanou? Lehli byste si na pláž z rybího trusu? V rozhlasové Laboratoři účinkují zoolog Evžen Kůs, molekulární genetik Jan Pačes a herci Martina Hudečková a Richard Trsťan. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty V lotyšské metropoli Rize začalo hlavní jednání summitu Východního partnerství, tedy společného projektu zemí Evropské unie a šesti postsovětských republik z východu kontinentu. Opozice se chce pokusit o sesazení vlády kvůli hlasování koalice o biopalivech. Vládní KDU-ČSL čeká o víkendu volební sjezd. Jak velké jsou šance Evropské unie působit proti kremelské propagandě? Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  10:40 Zaostřeno V Evropě přibylo v posledních letech politických stran, které se zřetelně, a také mnohem radikálněji než dřív, vymezují vůči cizincům. Co jsou jejich hlavní argumenty a s jakými informacemi pracují? Na to se zaměří pořad Zaostřeno. Uslyšíte také rozhovor s autorem ekonomické studie o dopadech většího přílivu cizinců na národní sociální systémy. Je pravda, že na migraci do Evropy vydělávají především cizinci, zatímco Evropané a veřejné rozpočty kvůli nim tratí? Odpovědi bude hledat Daniela Vrbová. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Rusko a Spojené státy na sebe kvůli ukrajinské krizi cení zuby, mluví se dokonce o nové studené válce. To se děje tady na planetě Zemi. Pokud se ale na vztahy obou velmocí podíváme z kosmické perspektivy, nabízí se jiný obrázek. Spolupráce Moskvy a Washingtonu je intenzívní a vědci a vesmírné agentury přicházejí se smělými plány. Jana Šmídová pozvala proto do studia spisovatele a popularizátora vědy Pavla Toufara. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Dnešní pořad přinese varování před chystanou ruskou ofenzivou na Ukrajinu a informace o dalším kroku k umlčení nevládních organizací v Rusku. Zamyslíme se také nad americkou strategií v boji proti takzvanému Islámskému státu a rozpory, které panují v jeho řadách. Dalšími tématy bude agresivní počínání Íránu v Perském zálivu a nové poznatky o dopadení Usámy bin Ládina. Připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Vnímání a prožívání sexuality se v průběhu celého života mění a vyvíjí. V médiích je hojně prezentována sexualita lidí mladých a pohledných, její prožívání u lidí staršího věku zůstává stále poměrně tabu. Máme-li vůbec nějaké, jsou naše představy o sexualitě seniorů reálné? Co nás jednou čeká? Ve Studiu Leonardo se Michael Rozsypal Elišky Steklíkové z Filozofické fakulty UK v Praze. (30 min)
  12:40 Trendy Pořad o tom, co hýbe společností. Životní styl, urbanismus, kultura a média, nové technologie, byznys. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Archiv Plus Pořad Archiv Plus přinese koláž nazvanou Hovory s Vilémem Závadou. Váže se ke 110. výročí narození básníka, který patřil k několika málo talentovaným tvůrcům, uznávaným komunistickým režimem i v době normalizace. Závada mluví o své tvorbě, dětství a rodném kraji a nevyhnul se ani politice. Připravil Pavel Hlavatý. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Dnešní pořad přinese varování před chystanou ruskou ofenzivou na Ukrajinu a informace o dalším kroku k umlčení nevládních organizací v Rusku. Zamyslíme se také nad americkou strategií v boji proti takzvanému Islámskému státu a rozpory, které panují v jeho řadách. Dalšími tématy bude agresivní počínání Íránu v Perském zálivu a nové poznatky o dopadení Usámy bin Ládina. Připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Před 70 lety bylo oficiálně obnoveno Československo, z exilu se vrátil prezident Beneš a na Staroměstském náměstí vyzval občany, aby zůstali věrni družbě s ruským národem. Bylo už tehdy, pár dní po skončení nacistické okupace, rozhodnuto o naší budoucnosti vazala Sovětského svazu? V Pro a proti se na to Renata Kalenská zeptá historika Jana Urbana a publicisty a právníka Víta Zvánovce. (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Ve vědeckém pořadu se ohlédneme za letošním ročníkem mezinárodního veletrhu Svět knihy. Čestným hostem byl tentokrát Egypt a v magazínu si budeme proto povídat s českými egyptology. Do zahraničí se vypravíme také s historikem Jaroslavem Šebkem, který ze své poslední cesty do Vatikánu přinesl zajímavou novinku o sv. Anežce. A pokračujeme též v seriálu o folku v době normalizace. Připravila Adriana Krobová. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty V lotyšské metropoli Rize začalo hlavní jednání summitu Východního partnerství, tedy společného projektu zemí Evropské unie a šesti postsovětských republik z východu kontinentu. Opozice se chce pokusit o sesazení vlády kvůli hlasování koalice o biopalivech. Vládní KDU-ČSL čeká o víkendu volební sjezd. Jak velké jsou šance Evropské unie působit proti kremelské propagandě? Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  15:40 Zaostřeno V Evropě přibylo v posledních letech politických stran, které se zřetelně, a také mnohem radikálněji než dřív, vymezují vůči cizincům. Co jsou jejich hlavní argumenty a s jakými informacemi pracují? Na to se zaměří pořad Zaostřeno. Uslyšíte také rozhovor s autorem ekonomické studie o dopadech většího přílivu cizinců na národní sociální systémy. Je pravda, že na migraci do Evropy vydělávají především cizinci, zatímco Evropané a veřejné rozpočty kvůli nim tratí? Odpovědi bude hledat Daniela Vrbová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus Tématem pořadu Leonardo Plus s podtitulem Cestopis přírody je rodičovství. Jde o složitý vztah, do kterého promlouvá pestrá škála signálů - od zrakových, přes čichové až po tajemné feromony. Mnohé vazby a vztahy mezi rodiči a potomky pro nás zůstávaly dlouho tajemstvím a na kloub jim vědci přicházejí až dnes. Pořad připravili Tamara Urválková a Jaroslav Petr. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Zatímco jaro v hudebním světě má přívlastek pražské, srdce kinematografie bije v Cannes. Na rytmy obou prestižních přehlídek se naladíme v pořadu Týden v kultuře, který moderuje Zuzana Vlčková. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Přidat či nepřidat zdravotníkům ze státního rozpočtu v příštím roce pět miliard, tak zní hamletovská otázka, kterou teď řeší vládní koalice. Běžný daňový poplatník nechápe, jaký je v tom problém, protože zvýšit výdaje na zdravotnictví o dvě procenta přece není nic významného. Co se tedy skrývá za koaličním sporem o zdravotnictví, uslyšíte v novém vydání Ekofóra, které moderuje Petr Holub. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Blízkému východu hrozí závody ve zbrojení. Spojené státy budou příští rok a půl "ujišťovat" evropské spojence v NATO svou přítomností a pomocí. Ale pokud to nezabere, odejdou. Běženci, kteří neuspěli, varují před nástrahami cesty do Evropy. Z Makedonie je nová fronta rusko-amerického propagandistického klání. Pořad připravil Rostislav Matulík. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus Českobudějovická Nová ulice ožila díky literární kavárně Měsíc ve dne a podnikatelce Elišce Štěpánové, která s dobrovolníky organizuje kulturní akce i sousedská posezení. Hana Soukupová sledovala aktivity spojené s kavárnou od podzimu loňského roku až po letošní dubnový festival Literatura žije. Jak se daří oživit ospalé město a zapojit místní lidi do různých projektů? Dozvíte se v dokumentu z cyklu Dobrá vůle. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Když před časem objevil v Píseckých horách amatérský hledač pomocí detektoru kovů unikátní středověký meč, vzbudil jeho objev nejednu otázku. Především - nakolik jsou lidé s detektory kovů pomocníky profesionálních archeologů a nakolik jim působí spíše problémy? Na podobné otázky se pokusí odpovědět i dnešní pořad Historie Plus, který připravil David Hertl.(Repríza) (30 min)
  21:40 Média Plus Elektronická média v posledních letech zcela ovládla naše životy. Děti táhne k monitoru, tabletu nebo mobilu i jeden speciální fenomén: počítačové hry. Lze je rozdělit na prospěšné a škodlivé, nebo v sobě všechny skrývají určitá rizika? Dá se získat na počítačových hrách závislost? Máme děti v jejich zaujetí elektronikou brzdit nebo nechat věcem volný průběh? Moderuje Jakub Šiška. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Ředitel nakladatelství Galén Lubomír Houdek už 3 roky vydává klenoty českého folku 70. až 80. let - Mertu, Třešňáka, Marsyas a další. O významu této neziskové činnosti pro kulturní paměť národa a o tom, jak tvorbu umělců minulosti přijímá současné publikum, s ním bude mluvit Petr Žantovský. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Blízkému východu hrozí závody ve zbrojení. Spojené státy budou příští rok a půl "ujišťovat" evropské spojence v NATO svou přítomností a pomocí. Ale pokud to nezabere, odejdou. Běženci, kteří neuspěli, varují před nástrahami cesty do Evropy. Z Makedonie je nová fronta rusko-amerického propagandistického klání. Pořad připravil Rostislav Matulík. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Sobotními fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede moderátor Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas