ČRo Plus

  02:20 Archiv Plus Komentované ukázky z rozhlasového archivu k výročím daného týdne nebo měsíce. (30 min)
  02:50 Zaostřeno
  03:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  03:40 Pro a proti Diskuse respondentů zastávajících opačný názor. (30 min)
  04:10 Magazín Leonardo Technika, medicína, svět, příroda a civilizace. (20 min)
  04:30 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  04:50 Hovory
  05:20 Zaostřeno
  05:40 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (19 min)
  06:00 Zprávy
  06:10 Knížky Plus Po výběru z nových knih promluví Libuše Koubská o své novince Volnomyšlenkář a Zuzana Sílová, která se zabývá teorií divadelní tvorby, přijde už podruhé s novým svazkem časopisu DISK - o tragickém osudu režiséra Jiřího Frejky. Jako tradičně bude soutěž. Připravila Jana Klusáková. (30 min)
  06:40 Za hranou Na první pohled to vypadá jako porušení všech zásad zdravé výživy. Přesto tatodieta má tisíciletou tradici a dodnes ji masově ctí miliony lidí. David Šťáhlavský se vypraví s laiky i duchovními za hranu půstu, tedy odříkání jako důkazu pravé víry a pokání před největší křesťanským svátkem. Proč je v pravoslaví půst tak přísný a protestanti ho téměř nepraktikují? A dokážete si také vy výrazně odříkat? (20 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Ranní Plus
  08:00 Zprávy
  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Laboratoř Kde se vzalo antibiotikum v koňském trusu? Kolik vody máme v mozku? Co si zapamatujeme z reklamy? Kolik zubů měl druhohorní velemlok? Žije víc Keltů ve Skotsku nebo v Doudlebech? V rozhlasové Laboratoři účinkují imunolog Jan Černý, zoolog Evžen Kůs a herci Ivanka Devátá a Kajetán Písařovic. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Konvoj americké armády projede v následujících dnech Českou republikou, chystají se demonstrace odpůrců i příznivců. Příčiny pádu letadla Germanwings šokovaly svět, druhý pilot ho zřejmě úmyslně navedl do skály. Kubánský režim chce normalizovat vztahy s Evropskou unií. Prezident Miloš Zeman kritizoval intervence České národní banky. Ruský prezident Vladimír Putin oslaví letos 15 let v nejvyšších státních funkcích Ruska. Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  10:40 Zaostřeno Osobní identitu má každý, ale ne všichni ji umíme popsat. Je to něco, co nás provází celý život, nebo se mění v závislosti na okolnostech? Lehčí to je, když potkáme cizince, anebo se sami staneme cizinci. V kontrastu s nimi víme, co chceme, co umíme a jaké hodnoty máme. Téma identity si vybral letos na jaře mezinárodní festival pohybového divadla Identity Bazaar v Praze. Pořad Zaostřeno připravila Daniela Vrbová. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory : České ženy mají o politiku stejný zájem jako muži. Veřejnost jejich zapojení do politického a veřejného dění podporuje. Vyplývá to z reprezentativního výzkumu veřejného mínění, který boří společenské mýty a stereotypy. Více objasní ředitelka obecně prospěšné společnosti Fórum 50%, Jana Smiggels Kavková. K mikrofonu ji pozvala Jana Šmídová. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Dnešní Svět ve 20 minutách přinese především podrobnosti o vyhroceném konfliktu v Jemenu, který začíná přerůstat v regionální válku. Rovněž se zamyslíme nad velkým počtem Tunisanů, kteří bojují po boku džihádistů, a nad situací v ukrajinské armádě. Seznámíme vás i s polskými a litevskými kroky na ochranu před případnou ruskou agresí a s nečekaným sporem, který řeší redakce francouzského týdeníku Charlie Hebdo. Pořad připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Reklama nás obklopuje na každém kroku. Jako konzumenti a spotřebitelé ji vnímáme a učíme se ji filtrovat. Studio Leonardo se ale na reklamu podívá z opačného úhlu pohledu. Michael Rozsypal se zaměří na to, jak reklama vzniká a s jakými technikami pracuje. Hostem bude odborník na komerční komunikace a bývalý ředitel Asociace komunikačních agentur Jiří Mikeš. (30 min)
  12:40 Trendy Jaro začalo, a tak je nejvyšší čas zjistit, co se bude nosit na podzim. Pro tyto účely se konají jarní přehlídky módy, v Česku to byl ve třetím březnovém týdnu Prague Fashion Week. Veronika Ruppert se na něj vypravila, aby zjistila, jaké světové trendy v podzimní kolekci letos využívají i čeští návrháři, a na co se tedy od letních výprodejů těšit. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Archiv Plus "Drancování, odsun a vězeňský syndrom" - takto s jistou symbolickou nadsázkou nazval svůj pořad Archiv Plus jeho autor Pavel Hlavatý. Vrátíme se o čtvrt století zpět, do března roku 1990, kdy probíhal odchod sovětských vojsk z tehdejšího Československa. V březnu 1990 se také vysílaly první Hovory z Lán s Václavem Havlem. Prahu navštívil německý spolkový prezident Richard von Weizsäcker. Zprostředkujeme vám i další rozhlasové zprávy a zvukové záznamy. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Dnešní Svět ve 20 minutách přinese především podrobnosti o vyhroceném konfliktu v Jemenu, který začíná přerůstat v regionální válku. Rovněž se zamyslíme nad velkým počtem Tunisanů, kteří bojují po boku džihádistů, a nad situací v ukrajinské armádě. Seznámíme vás i s polskými a litevskými kroky na ochranu před případnou ruskou agresí a s nečekaným sporem, který řeší redakce francouzského týdeníku Charlie Hebdo. Pořad připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Zakladatel gymnázia PORG Ondřej Šteffl od září otevře základní školu budoucnosti - nebudou v ní třídy, lavice, učitelé ani známky. Naučí tak lépe než současné základní školy dnešní děti čelit v dospělosti výzvám 21. století? Ondřej Šteffl o tom bude v Pro a proti mluvit s ředitelem Základní školy na pražském Lyčkově náměstí Janem Kordou. Do studia je pozvala Renata Kalenská. (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo V Magazínu Leonardo se vypravíme do Kostnice. V jejím historickém centru najdete mnoho připomínek a odkazů na mistra Jana Husa i koncil, který před 600 lety rozhodl o jeho upálení na hranici. Už v loňském roce odstartovali ve městě projekt, který kulturními, vědeckými i zážitkovými pořady vytváří pomyslný most z minulosti přes přítomnost do budoucnosti. Letošní rok patří připomínce mistra Jana Husa a Jeronýma Pražského. Na závěr pořadu se zastavíme u tématu politické perzekuce, kterou mnohdy dokreslují až překvapivé detaily. Připravila Adriana Krobová. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Konvoj americké armády projede v následujících dnech Českou republikou, chystají se demonstrace odpůrců i příznivců. Příčiny pádu letadla Germanwings šokovaly svět, druhý pilot ho zřejmě úmyslně navedl do skály. Kubánský režim chce normalizovat vztahy s Evropskou unií. Prezident Miloš Zeman kritizoval intervence České národní banky. Ruský prezident Vladimír Putin oslaví letos 15 let v nejvyšších státních funkcích Ruska. Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Osobní identitu má každý, ale ne všichni ji umíme popsat. Je to něco, co nás provází celý život, nebo se mění v závislosti na okolnostech? Lehčí to je, když potkáme cizince, anebo se sami staneme cizinci. V kontrastu s nimi víme, co chceme, co umíme a jaké hodnoty máme. Téma identity si vybral letos na jaře mezinárodní festival pohybového divadla Identity Bazaar v Praze. Pořad Zaostřeno připravila Daniela Vrbová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus Hlavním tématem Leonarda Plus bude chůze zvířat, ale také chůze lidská. A od chůze není daleko k běhu. Několik zajímavých adaptací umožnilo lidem stát se vynikajícími vytrvalci. Mexičtí Indiáni Tarahumarové dokáží prý dokonce uštvat jelena. Budeme mluvit také o nich. A i když vytrvalostní běh v naší městské civilizaci často opomíjíme, člověk mu ve svém vývoji za mnohé vděčí. Mimo jiné se zaměříme také na to, do jaké míry zohledňují krok čtvernožců malíři, sochaři nebo filmoví animátoři. Na slyšenou se těší Tamara Urválková a biolog Jaroslav Petr. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Uznávaná operní pěvkyně Dagmar Pecková představila tento týden své nové CD s názvem Hříšnice. Vyrovnává se v něm se syndromem vyhoření. Uslyšíte také rozhovor s ředitelkou Muzea hlavního města Prahy Zuzanou Strnadovou o nových plánech muzea nebo s herečkou Vilmou Cibulkovou o představení Kalifornská mlha, které sama v pražském Divadle v Řeznické režírovala. Nebude chybět ani rozhovor s anglickým spisovatelem Simonem Mawerem - přijel do Prahy představit svou novou knihu. Pořad připravila Michaela Vetešková. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty vás provede Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Už je to skoro rok a půl, co Česká národní banka rozhodla, že kurz koruny k euru nesmí překročit hranici 27 korun. Tento krok kritizuje prezident republiky Miloš Zeman, guvernér České národní banky Miroslav Singer však trvá na tom, že pevný kurz koruny Česká republika potřebuje. Co znamená přetlačování obou ekonomů pro korunu a tuzemskou ekonomiku, o tom uslyšíte v novém vydání Ekofóra, které připravil Petr Holub. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách V současné diskusi, zda Rusko ohrožuje Evropu, si připomeneme, že tamní propaganda vytváří staronový kult boje dobra a zla, kde jsou na jedné straně Rusové a na druhé Západ. Ve střední a západní Evropě, která se vyprošťuje z hospodářské krize, nehrají roli jen čísla, ale i optimismus nebo pesimismus veřejnosti. Dovíme se také amerických potížích s vyzbrojováním spojenců a nakonec zamíříme do Britského muzea na výstavu umění antického Řecka. Svět ve 20 minutách připravil Jan Černý. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus Michal Klíma, syn spisovatele Ivana Klímy, chtěl na konci devadesátých let v šumavském pohraničním prostoru koupit chalupu. Namísto rekreačního objektu pro rodinu nakonec zakoupil zdevastovanou synagogu v Hartmanicích u Dobré Vody. Za pouhé tři roky z ní vybudoval památník spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, jehož hlavním posláním je podpora tolerance mezi národy. Hosty Lenky Svobodové v následné diskuzi budou Arno Pařík z Židovského muzea v Praze a Jan Kindermann, odborný garant projektu Deset hvězd. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Před 660 lety byl Karel IV. v Římě korunován císařskou korunou, byla to nejvýznamnější ze čtyř, které za svůj život získal. Autorka dvoudílného dokumentu Michaela Krčmová sleduje Karlovu první římskou jízdu na autentických místech v Německu a Itálii, která jsou spojena s Karlovým pobytem. První část končí milánskou korunovací železnou korunou Lombardie v lednu roku 1355. (30 min)
  21:40 Média Plus Hosty mediálního týdeníku jsou tentokrát nejmladší konzumenti zpráv. Pěti studentek a studentů jednoho pražského gymnázia se David Šťáhlavský ptal na to, odkud přijímají nejčastěji informace a nakolik věří tomu, co slyší, vidí a čtou. Které medium vyhraje? A které má, podle názoru nastupující generace, nejmenší šance udržet se v konkurenci digitálního věku? Dozvíte se také, jak mladí lidé od 16 do 18 let vidí své rodiče jako mediální konzumenty. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Hostem Petra Žantovského v Hovorech bude spisovatel a scénárista Josef Urban. Promluví o své sportovni minulosti a filmařské současnosti a také o aktuálním projektu filmu Tenkrát v ráji s tématikou nacistické okupace v režii Lordana Zafranoviče. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách V současné diskusi, zda Rusko ohrožuje Evropu, si připomeneme, že tamní propaganda vytváří staronový kult boje dobra a zla, kde jsou na jedné straně Rusové a na druhé Západ. Ve střední a západní Evropě, která se vyprošťuje z hospodářské krize, nehrají roli jen čísla, ale i optimismus nebo pesimismus veřejnosti. Dovíme se také amerických potížích s vyzbrojováním spojenců a nakonec zamíříme do Britského muzea na výstavu umění antického Řecka. Svět ve 20 minutách připravil Jan Černý. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty vás provede Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas