ČRo Plus

  11:10 Hovory 15. března 1990, tedy před 25 lety, navštívil Prahu německý prezident Richard von Weizsäcker. Do Československa přijel na pozvání Václava Havla a osobně se omluvil za německou okupaci českých zemí z roku 1939. Jaké byly česko-německé vztahy na počátku devadesátých let minulého století? A jaké jsou nyní? Téma pro exulanta, posléze poslance Německého spolkového sněmu a Evropského parlamentu Milana Horáčka. Moderuje Ivana Denčevová. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Svět ve 20 minutách přináší analýzy a komentáře k následujícím tématům: Havárie airbusu nízkonákladových aerolinek Germanwings, který se 150 lidmi na palubě zřítil v jihofrancouzských horách. Námluvy evropské krajní pravice s izraelským premiérem Netanjahuem a jeho stranou Likud. A pád mocného ukrajinského oligarchy Kolomojského. Připravila Jana Šmídová. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Tématem Studia Leonardo budou současná rizika a podoby kybernetických útoků. Pozvání přijal přední odborník na tuto problematiku Michal Pěchouček z ČVUT v Praze, který vede výzkumné a vývojové centrum, do kterého se zapojili i odborníci z USA. Jsou útoky na internetu součástí tzv. hybridní války? Jaká místa a obory současné společnosti jsou nejvíce zranitelné? Jak se vyvíjí programy, které dokáží možný útok rozpoznat dříve, než se skutečně stane? Zeptá se Jan Burda. (30 min)
  12:40 Trendy Veřejná instituce má být přístupná logicky co nejširší veřejnosti. Pod tím si většina lidí představí hlavně bezbariérový přístup pro vozíčkáře. Jenže evropským trendem poslední doby je zpřístupňovat instituce i pro jinak tělesně znevýhodněné občany, pro lidi s nižším IQ, cizince a děti. Co to znamená pro veřejné instituce? Jak takový proces zpřístupňování probíhá a jaká je situace v Česku? Tomu se věnuje pořad, který připravila Daniela Vrbová. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Portréty Slíbili napsat pravdu o Sovětském svazu. Dva čeští cestovatelé, Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, mohli tuto pravdu nakonec říci až po více než dvaceti letech. Zvláštní osud autorů takzvané Zvláštní zprávy vám přiblíží publicista Pavel Hlavatý a David Hertl. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Svět ve 20 minutách přináší analýzy a komentáře k následujícím tématům: Havárie airbusu nízkonákladových aerolinek Germanwings, který se 150 lidmi na palubě zřítil v jihofrancouzských horách. Námluvy evropské krajní pravice s izraelským premiérem Netanjahuem a jeho stranou Likud. A pád mocného ukrajinského oligarchy Kolomojského. Připravila Jana Šmídová. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Zakladatel gymnázia PORG Ondřej Šteffl od září otevře základní školu budoucnosti - nebudou v ní třídy, lavice, učitelé ani známky. Naučí tak lépe než současné základní školy dnešní děti čelit v dospělosti výzvám 21.století? Ondřej Šteffl o tom bude v Pro a proti mluvit s ředitelem Základní školy na pražském Lyčkově náměstí Janem Kordou. Do studia je pozvala Renata Kalenská. (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Kopretina, begónie nebo maceška. Ve váze vypadají krásně a co teprve na talíři. Na jedlé květy jako kuchařský hit dneška se zaměříme s vědeckým magazínem. Začneme ale u permakultury a skončíme u rodokmenů rostlin. Při šlechtění hrají důležitou roli a úctyhodným rodokmenem se pyšní například pšenice. Připravila Tamara Urválková. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Ve vládní koalici pokračuje diskuse o připravovaném registru smluv. Praha najala za milióny korun firmu, která má opět zkontrolovat kontroverzní projekty - Opencard a tunel Blanka. Proč se nad francouzskými Alpami zřítil airbus společnosti Germanwings? Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili vojenskou operaci v Jemenu. Proti průjezdu kolony americké armády Českem se připravují četné demonstrace. Moderuje Jan Fingerland. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Škola chůze - tak se jmenuje speciální program. Díky němu se učí na jedné z pražských klinik chodit pacienti, kteří přišli o svou končetinu po amputaci. Tým lékařů a zkušených fyzioterapeutů vede své svěřence k tomu, aby se zapojili do normálního života a vrátili se třeba i ke svému oblíbenému sportu. Významně jim pomáhají i moderní protetické pomůcky. Téma zpracovala Eva Rajlichová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Studio Leonardo Reklama nás obklopuje na každém kroku. Jako konzumenti a spotřebitelé ji vnímáme a učíme se ji filtrovat. Studio Leonardo se ale na reklamu podívá z opačného úhlu pohledu. Michael Rozsypal se zaměří na to, jak reklama vzniká a s jakými technikami pracuje. Hostem bude odborník na komerční komunikace a bývalý ředitel Asociace komunikačních agentur Jiří Mikeš. (30 min)
  16:40 Trendy Jaro začalo, a tak je nejvyšší čas zjistit, co se bude nosit na podzim. Pro tyto účely se konají jarní přehlídky módy, v Česku to byl ve třetím březnovém týdnu Prague Fashion Week. Veronika Ruppert se na něj vypravila, aby zjistila, jaké světové trendy v podzimní kolekci letos využívají i čeští návrháři, a na co se tedy od letních výprodejů těšit. (20 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Den podle...
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  18:40 Zaostřeno Osobní identitu má každý, ale ne všichni ji umíme popsat. Je to něco, co nás provází celý život, nebo se mění v závislosti na okolnostech? Lehčí to je, když potkáme cizince, anebo se sami staneme cizinci. V kontrastu s nimi víme, co chceme, co umíme a jaké hodnoty máme. Téma identity si vybral letos na jaře mezinárodní festival pohybového divadla Identity Bazaar v Praze. Pořad Zaostřeno připravila Daniela Vrbová. (20 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Radiofórum Téměř 120 vozidel a 520 amerických vojáků projede během následujících dnů přes české území. Vláda průjezd amerického 2. mechanizovaného pluku z Pobaltí do Německa přes Česko schválila v pondělí 16. března. Konvoj pojede třemi trasami, které se spojí v Praze-Ruzyni. Odtud bude kolona pokračovat přes Plzeň na armádní základnu v bavorském Vilsecku. Každou skupinu bude doprovázet česká vojenská policie, která bude řešit případné konflikty, například s odpůrci konvoje. Souhlasíte s průjezdem amerického konvoje přes území České republiky? Hostem Zuzany Burešové bude Jan Gazdík, reportér Aktualne.cz. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Archiv Plus "Drancování, odsun a vězeňský syndrom" - takto s jistou symbolickou nadsázkou nazval svůj pořad Archiv Plus jeho autor Pavel Hlavatý. Vrátíme se o čtvrt století zpět, do března roku 1990, kdy probíhal odchod sovětských vojsk z tehdejšího Československa. V březnu 1990 se také vysílaly první Hovory z Lán s Václavem Havlem. Prahu navštívil německý spolkový prezident Richard von Weizsäcker. Zprostředkujeme vám i další rozhlasové zprávy a zvukové záznamy. (30 min)
  20:40 Trendy Jaro začalo, a tak je nejvyšší čas zjistit, co se bude nosit na podzim. Pro tyto účely se konají jarní přehlídky módy, v Česku to byl ve třetím březnovém týdnu Prague Fashion Week. Veronika Ruppert se na něj vypravila, aby zjistila, jaké světové trendy v podzimní kolekci letos využívají i čeští návrháři, a na co se tedy od letních výprodejů těšit. (Repríza) (20 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Pro a proti Zakladatel gymnázia PORG Ondřej Šteffl od září otevře základní školu budoucnosti - nebudou v ní třídy, lavice, učitelé ani známky. Naučí tak lépe než současné základní školy dnešní děti čelit v dospělosti výzvám 21.století? Ondřej Šteffl o tom bude v Pro a proti mluvit s ředitelem Základní školy na pražském Lyčkově náměstí Janem Kordou. Do studia je pozvala Renata Kalenská. (Repríza) (30 min)
  21:40 Magazín Leonardo V Magazínu Leonardo se vypravíme do Kostnice. V jejím historickém centru najdete mnoho připomínek a odkazů na mistra Jana Husa i koncil, který před 600 lety rozhodl o jeho upálení na hranici. Už v loňském roce odstartovali ve městě projekt, který kulturními, vědeckými i zážitkovými pořady vytváří pomyslný most z minulosti přes přítomnost do budoucnosti. Letošní rok patří připomínce mistra Jana Husa a Jeronýma Pražského. Na závěr pořadu se zastavíme u tématu politické perzekuce, kterou mnohdy dokreslují až překvapivé detaily. Připravila Adriana Krobová. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory České ženy mají o politiku stejný zájem jako muži. Veřejnost jejich zapojení do politického a veřejného dění podporuje. Vyplývá to z reprezentativního výzkumu veřejného mínění, který boří společenské mýty a stereotypy. Více objasní ředitelka obecně prospěšné společnosti Fórum 50%, Jana Smiggels Kavková. K mikrofonu ji pozvala Jana Šmídová. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  23:40 Zaostřeno Osobní identitu má každý, ale ne všichni ji umíme popsat. Je to něco, co nás provází celý život, nebo se mění v závislosti na okolnostech? Lehčí to je, když potkáme cizince, anebo se sami staneme cizinci. V kontrastu s nimi víme, co chceme, co umíme a jaké hodnoty máme. Téma identity si vybral letos na jařemezinárodní festival pohybového divadla Identity Bazaar v Praze. Pořad Zaostřeno připravila Daniela Vrbová.(Repríza) (20 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas