ČRo Plus

  02:50 Zaostřeno
  03:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  03:40 Pro a proti Diskuse respondentů zastávajících opačný názor. (30 min)
  04:10 Magazín Leonardo Technika, medicína, svět, příroda a civilizace. (20 min)
  04:30 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  04:50 Hovory
  05:20 Zaostřeno
  05:40 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (19 min)
  06:00 Zprávy
  06:10 Knížky Plus Jana Klusáková po výběru z nových knih dokončí rozhovor s Martinem Putnou o jeho Obrazech z kulturních dějin ruské religiozity. A před soutěží o poutavé knihy k mikrofonu pozve Milana Pokorného, šéfredaktora Týdeníku rozhlas. (30 min)
  06:40 Za hranou Omega3 mastné kyseliny, koenzym Q10 nebo probiotika. Za módní potravinové doplňky zaplatí Češi ročně miliardy. Utrácejí za skutečný zázrak nebo za podvod? Téma pro experta na výživu Pavla Suchánka z IKEMu a Bohumila Hlavatého, předsedu Asociace výrobců a dovozců potravinových doplňků. Vyzpovídala je Markéta Bidrmanová. (20 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Ranní Plus
  08:00 Zprávy
  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Laboratoř Jak pomáhá železo zpevňovat zuby bobrů a mořských mlžů? Jak často se stěhuje zlatý stafylokok? Jak může jed pavouka pomoci řešit mužské problémy? Proč uživatelé marihuany nepoznají, že už nemají hlad? Proč evoluce zvýhodňuje větší těla? V rozhlasové Laboratoři účinkují neurofyziolog František Vyskočil, biolog Pavel Stopka, herci Martina Hudečková a Richard Trsťan. Debatu vědců a herců moderuje Martina Mašková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Hnutí ANO čeká volební sjezd - bude se diskutovat o programu, který prý toto uskupení žádný nemá? Jakou šanci má ANO prosadit se ve vládě? Z čeho pramení protievropské postoje českých občanů? Kolem koncepcí české energetiky panují nejrůznější pochybnosti. Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  10:40 Zaostřeno V pořadu Zaostřeno sledujeme osudy několika žen - muslimek, které se díky projektu na podporu zaměstnanosti pokusily najít si v České republice zaměstnání. Uslyšíme, proč si přály začít pracovat, co od projektu očekávaly a s jakými bariérami se setkaly. Zjistíme také, co si myslí o projektu po jeho ukončení - splnil jejich očekávání? Našly si práci? V pořadu mluví ženy z Maroka a Kazachstánu, autorka výzkumné studie, která byla součástí projektu, a ředitelka Poradny pro integraci. Připravila Goranka Oljača. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Už v pondělí začíná 17. ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni. A jako v minulých letech se můžeme těšit nejen na zajímavé a unikátní snímky, například na Oscarem čerstvě ověnčený film o Edwardu Snowdenovi, ale i na řadu doprovodných akcí. Jana Šmídová pozvala k mikrofonu dramaturgyni festivalu Evu Rybkovou. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Dnešní pořad přinese informace o předem připravené ruské invazi na Ukrajinu a o ruských provokacích na Západě. Přiblížíme také výskyt tajemných bezpilotních letadel ve Francii a totožnost britského džihádisty Islámského státu, který brutálně zavraždil několik zajatců. K dalším tématům patří nová evropská bezpečnostní opatření proti džihádistům a situace ve Venezuele. Připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Jak vznikla molekula RNA, která je schopná uchovat a rozmnožovat genetickou informaci a je tedy předchůdkyní DNA? A leží v poznání tohoto procesu klíč k pochopení života na Zemi? Přišel z Vesmíru? Hosty Studia Leonardo budou Svatopluk Civiš a Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Moderuje Michael Rozsypal. (30 min)
  12:40 Trendy Obliba výběrové kávy je jasným trendem v evropských městech, říká v pořadu Trendy majitel známé německé pražírny Barn. S oblibou kávy roste i zájem o povolání barista. A tak vznikají i soutěže baristů a prodejců kávy. Kdo je nejlepším baristou roku 2015 v Česku? A jak by letos měla správně chutnat dobrá káva? Na soutěž Barista roku vás zavede Dalibor Zíta v Trendech. Pořad vysíláme v repríze. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Archiv Plus V pořadu Archiv Plus se vrátíme pětadvacet let proti proudu času - Pavel Hlavatý pro vás připravil exkurzi do československého parlamentu v únoru 1990. Dočkáte se mimo jiné zprávy o stavu Československa, poetických proslovů o slovenské krajině i střízlivé analýzy politologa Bohumila Doležala. (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Dnešní pořad přinese informace o předem připravené ruské invazi na Ukrajinu a o ruských provokacích na Západě. Přiblížíme také výskyt tajemných bezpilotních letadel ve Francii a totožnost britského džihádisty Islámského státu, který brutálně zavraždil několik zajatců. K dalším tématům patří nová evropská bezpečnostní opatření proti džihádistům a situace ve Venezuele. Připravila Gita Zbavitelová. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Čtyři z pěti poslanců a senátorů jsou podle čerstvého průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy přesvědčeni, že média podrývají důvěru lidí v politiky a v demokracii. Jsou česká média skutečně tak vlivná, když velkou část z nich vlastní významný politik? A jsou čeští novináři hlídacími psy demokracie, nebo na tuhle roli už rezignovali? Renata Kalenská se zeptá dvou novinářů - Václava Moravce a Erika Taberyho. (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Magazín Leonardo Civilizace tentokrát věnujeme polním vojskům husitů, pro které se válka stala řemeslem. Na jedné straně najdeme vojsko vycvičené Janem Žižkou ve východních Čechách, na straně druhé máme vojska kolem nově vzniklého Tábora. V čem všem byla jiná? Jak takové vojsko fungovalo, cestovalo, bojovalo? Nejen o tom si budeme povídat s Robertem Novotným, jedním z editorů monografie Husitské století. Připravila Adriana Krobová. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Hnutí ANO čeká volební sjezd - bude se diskutovat o programu, který prý toto uskupení žádný nemá? Jakou šanci má ANO prosadit se ve vládě? Z čeho pramení protievropské postoje českých občanů? Kolem koncepcí české energetiky panují nejrůznější pochybnosti. Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  15:40 Zaostřeno V pořadu Zaostřeno sledujeme osudy několika žen - muslimek, které se díky projektu na podporu zaměstnanosti pokusily najít si v České republice zaměstnání. Uslyšíme, proč si přály začít pracovat, co od projektu očekávaly a s jakými bariérami se setkaly. Zjistíme také, co si myslí o projektu po jeho ukončení - splnil jejich očekávání? Našly si práci? V pořadu mluví ženy z Maroka a Kazachstánu, autorka výzkumné studie, která byla součástí projektu, a ředitelka Poradny pro integraci. Připravila Goranka Oljača. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus V cestopisném vědeckém magazínu vás zavedeme do pražského Bubenče. Kousek od dnešní stanice metra Hradčanská vznikly na přelomu 19. a 20. století úchvatné a významné stavby. Projdeme se například ulicemi Suchardovou, Slavíčkovou či Pelléovou kolem vil architekta Dušana Jurkoviče, Jana Kotěry, Vítězslava Maška či Jana Kouly. Navštívíme také Lannovu vilu, která dnes patří Akademii věd. Historika architektury Zdeňka Lukeše se bude ptát Michael Rozsypal. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Jak moc těžké je stát se uznávaným ilustrátorem dětských knížek anebo přestavět zchátralý jihočeský statek v moderní kulturní centrum? Odpověď zazní v kulturním magazínu. Jeho autorka Michaela Vetešková dala prostor plánům divadelníků ze spolku Continuo, kteří budují nové zázemí nazvané Švestkový dvůr. Dozvíte se také o výtvarníkovi Tomáši Pernickém z Valašského Meziříčí. Odvysíláme i rozhovor o dosud nevydaných spisech Egona Bondyho. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty vás provede Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Dalších šest set miliard korun od Evropské unie má pomoci České republice, aby se v kvalitě veřejných služeb přiblížila úrovni vyspělých zemí evropského západu. O rozdělení těchto peněz je již rozhodnuto a státní úřady se chystají vypsat první výzvy, po kterých budou moci o peníze požádat veřejné instituce, soukromé firmy i sdružení občanů. Jak se Česko díky šesti stům miliardám změní, to uslyšíte v novém vydání Ekofóra od ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové. Zeptá se Petr Holub. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Výzkumy ruského veřejného mínění podávají obraz absurdního světa. Na obzor Blízkého východu se vrací jaderně vyzbrojený Írán. Řecko se zmítá mezi pobouřenou veřejností a nutností splácet vlastní dluhy. Uklidní vás článek o londýnské Národní galerii, kam chodí daleko více cizinců než domácích návštěvníků. Souhrn ze světových médií připravil Jan Černý. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus Hlas není pouhým nosičem slov. Není jen sluhou procesu myšlení. Jeho zvuk o nás pravdivě vypovídá. Slovem umíme lhát velmi zručně, hlasem nikdy. Hlas sám o sobě je schopen obsáhnout všechno naše bytí: radost, smutek, nářek, zamilování. Dokument Petry Hynčíkové pozoruje účastníky hlasového semináře Ivany Vostárkové na jejich obtížné cestě do vlastního nitra. Odhazují předsudky i konvence a k sebepoznání docházejí skrze nejpřirozenější lidský projev - vlastní hlas. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Praha se pyšní nejstarším podlahovým kolotočem v Evropě, který by měl být po rekonstrukci uveden do provozu v roce 2016. Podrobnosti se k této zajímavosti dozvíte v pořadu Historie Plus. Unikátní památku představí se svými hosty Milena Štráfeldová. (30 min)
  21:40 Média Plus V poslední době vzniká na české mediální scéně několik nových projektů. V čem mají výhodu a kde zůstává výhoda na straně médií už zavedených? O tom budou diskutovat šéfredaktoři deníku Mladá Fronta Dnes Jaroslav Plesl a internetového deníku a tištěného týdeníku Echo 24 Dalibor Balšínek. Pořad Média Plus moderuje Radko Kubičko. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Hostem je Jaroslav Jeřábek, lékař Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Mluvit budeme o nemocích páteře a vůbec celého pohybového aparátu, kterými platíme daň za civilizační vymoženosti. Moderátor Petr Žantovský se zeptá i na to, proč se docent Jeřábek stal právě neurologem, a proč ve společnosti zrovna teď rezonuje diskuse o zařazování handicapovaných dětí mezi ostatní. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Výzkumy ruského veřejného mínění podávají obraz absurdního světa. Na obzor Blízkého východu se vrací jaderně vyzbrojený Írán. Řecko se zmítá mezi pobouřenou veřejností a nutností splácet vlastní dluhy. Uklidní vás článek o londýnské Národní galerii, kam chodí daleko více cizinců než domácích návštěvníků. Souhrn ze světových médií připravil Jan Černý. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty vás provede Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas