ČRo Plus

  15:10 Názory a argumenty Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odmítl výzvu prezidenta Miloše Zemana k ozbrojené akci proti Islámskému státu, a Hrad kontroval. Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška čelí další žalobě. Při volbách v Řecku se prosadily dosud málo známé, těžko předvídatelné politické formace. Rok Andreje Babiše ve funkci místopředsedy vlády a ministra financí. Islamisté mají na svědomí další mrtvé, tentokrát na Sinaji. V USA se vede debata o tom, zda by Ukrajina měla dostat zbraně. Moderuje Jan Bednář. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Účastníci mezinárodního fóra Let My People Live! si připomněli tento týden v Praze a Terezíně oběti holocaustu a uctili jejich památku. Vyrovnala se česká společnost s následky holocaustu? Letos se má v Česku spustit databáze odškodnění za nemovitý majetek a databáze sociální péče pro přeživší holocaustu. Některé otázky kolem holocaustu ale zůstávají dosud nezodpovězeny. Pořad připravila Magdaléna Trusinová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus Vědci přečetli kompletní dědičnou informaci 48 ptačích druhů. To jim dovolilo nahlédnout do mnoha oblastí ptačího života. V evolučním stromu se jim podařilo najít větve, na které usadili některé ptáky s doposud záhadnou evoluční minulostí. Odhalili taje ptačího zpěvu a zjistili, že se se vyvinul mezi opeřenci nezávisle na sobě hned třikrát, a také odpověděli na otázku, jak přišli ptáci o zuby. To všechno nás bude zajímat také v Cestopisu přírody, na slyšenou se těší Tamara Urválková a biolog Jaroslav Petr. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Sobota a neděle by se daly nazvat velkým rukopisným víkendem. V Národní knihovně si budeme moci po více než půl století prohlédnout originál nejcennější rukopisné památky Česka - Vyšehradský kodex a na Pražském hradě zase originál Budyšínského rukopisu, který byl v novodobé historii vystavený dvakrát. Koho rukopisy nelákají, může si prolistovat novou publikací o dějinách českého komiksu. Kulturní souhrn připravila Michaela Vetešková. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Novou řeckou vládu tvoří radikálně levicová Syriza s podporou radikálně pravicové strany Anel. Premiér Alexis Tsipras bude žádat Evropskou unii o odpuštění dluhů. Jestli je to reálný požadavek a jestli se touto cestou obnoví řecká prosperita, uslyšíte v novém vydání Ekofóra, které připravil Petr Holub. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Britský Economist nabízí reportáž z východní Ukrajiny, která se propadá do války. Americký National Review se domnívá, že v arabských státech na Blízkém východě vzrůstá vliv Íránu, jenže nejde už jen o íránský jaderný program. Výročí holokaustu se věnuje moskevská výstava Člověk a katastrofa. Londýnská Královská akademie přibližuje život a dílo barokního malíře a diplomata Petra Paula Rubense. Přehled ze světových médií připravil Jan Černý. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus V rámci cyklu Dobrá vůle Plus uvádíme rozhlasový dokument Lenky Svobodové Hidden Child - Ukrývané dítě. Během holocaustu zahynulo více než jeden a půl milionu židovských dětí. Stejně jako jejich rodičům i jim se v protektorátu jejich životní prostor postupně zmenšoval: byly vyloučeny ze škol, ze sportovních klubů, nesměly na koupaliště, sportoviště, nesměly vlastnit psa ani papouška, to vše na ně čekalo před "konečným řešením". Přežila hrstka těch, s nimiž se matky odhodlaly rozloučit a svěřily je cizím lidem, ochotným poskytnout jim úkryt. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Před pětašedesáti lety nařídil komunistický režim v Československu církvím, aby odevzdaly své matriky národním výborům. Co se za ta léta změnilo a co je dnes možné z matrik vyčíst, to vám v pořadu Historie Plus přiblíží David Hertl. (30 min)
  21:40 Média Plus Internet jak známo hýbe světem. Jedním z hlavních problémů, které rozvoj této vymoženosti přinesl jako nevítaný vedlejší produkt je tzv. kyberšikana. Prostřednictvím internetu a chytrých mobilních telefonů si zejména děti a mladiství vyřizují účty. O tomto relativně novém fenoménu budou v dnešním vydání pořadu Média plus s Tomášem Procházkou diskutovat senátorka a ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová a psycholog doktor Petr Beroušek. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Bohumír Štědroň je vysokoškolský pedagog, prognostik, autor publikací o politickém marketingu, a také šéf týmu, který připravuje návrhy reformy veřejné správy. Moderátor Petr Žantovský se ho v pořadu Hovory zeptá na návrh přechodu na prezidentský systém, na trestání poslanců za absence na jednání i na znovuzavedení povinné vojenské služby a další součásti reformy. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Britský Economist nabízí reportáž z východní Ukrajiny, která se propadá do války. Americký National Review se domnívá, že v arabských státech na Blízkém východě vzrůstá vliv Íránu, jenže nejde už jen o íránský jaderný program. Výročí holokaustu se věnuje moskevská výstava Člověk a katastrofa. Londýnská Královská akademie přibližuje život a dílo barokního malíře a diplomata Petra Paula Rubense. Přehled ze světových médií připravil Jan Černý. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas