ČRo Plus

  15:10 Názory a argumenty Prezident Ruské federace Vladimír Putin vystoupil na pravidelné tiskové konferenci. Dekrety novým profesorům předával ministr školství, prezident se omluvil. Co bude pro Kubu znamenat oteplení vztahů se Spojenými státy americkými? Před třemi lety zemřel Václav Havel - o čem vypovídá zpochybňování jeho myšlenek? Hamás vypadl na základě rozhodnutí soudu ze seznamu teroristických organizací. Moderuje Radko Kubičko. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Co mají společného Frank Zappa, Velvet underground, Rolling Stones, Joan Baez nebo třeba Pink Floyd? Všichni hráli v Praze a přijeli tam především kvůli Václavu Havlovi. Dnes už nikomu nepřijde neobvyklé, když se v Česku objeví významná světová kapela, ovšem těch několik měsíců a let po sametové revoluci byl československý prezident velkým tahákem i pro muzikanty, kteří by jinak v Československu zřejmě vůbec nehráli. A právě o tom je pořad, který připravil Lubomír Smatana. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Studio Leonardo O indickém kastovním systému v 21. století a tamní společnosti vůbec bude ve vědeckém interview mluvit Pavel Hons z Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Nejnižší a opovrhovanou kastou v Indii jsou dalitové, neboli nedotknutelní. Odhaduje se, že k nim náleží přes 160 miliónů Indů, mimo jiné většina indických muslimů. Jak se projevuje perzekuce těchto lidí? A přetrvává tedy stále v Indii dělení do kast? Zeptá se moderátor Jan Burda. (30 min)
  16:40 Trendy Polovina veškerého bydlení v Česku se odehrává v rodinných domech. Převažující formou je samostatně stojící dům uprostřed zahrady, jako protipol bydlení v bytovém domě. Vznikají tak satelitní města. Počet obyvatel za hranicemi Prahy se v nich během deseti let zvýšil o 130 tisíc. Odborníci ale tvrdí, že v takové zástavbě chybí srozumitelně členěné řešení veřejného prostoru. Pořad o problémech individuálního bydlení a veřejného prostoru připravil Dalibor Zíta. (20 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Den podle...
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  18:40 Zaostřeno Gugar pochází z Gruzie, Lu z Číny a Philipp ze Švýcarska. Každý rok slaví české Vánoce a do oslav míchají prvky své kultury. Každý z nich má své zaměstnání a všichni spolu hrají v dnes již známé kapele Allstar Refjúdží Band. V době, kdy Evropská unie řeší nový trend o řády silnější migrace ze třetích zemí a Česko je nuceno tyto změny předvídat a zavčas na ně politicky reagovat, ukazují Gugar, Lu a Philipp, že být cizincem je možná někdy obtížné, ale že cizinci rozhodně nemusejí být na obtíž. Moderuje Daniela Vrbová. (20 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Radiofórum Esperanto je nejrozšířenějším mezinárodním umělým jazykem, který používají ve sto dvaceti zemích světa zhruba dva miliony lidí. Má ale dnes ještě esperanto smysl, když za nejrozšířenější jazyk je obecně považovaná angličtina? Co by vás přimělo naučit se esperanto? Jaké výhody má? Ptát se budeme předsedy Pražského esperantského klubu Tomáše Břicháčka. Veřejnou debatu moderuje Petr Schwarz. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Svět ve 20 minutách připravila Jana Šmídová. Podrobněji dnes probereme vystoupení prezidenta Vladimíra Putina v kulisách ruské krize, znepokojivé informace o roli extrémní pravice v ukrajinské společnosti a rostoucí popularitu antiislámského hnutí Pediga v Německu. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Archiv Plus Dubček nebo Havel? Adamec nebo Císař? V prosinci 1989 se v Československu hledal nový prezident. A i když kandidáti byli čtyři, v podstatě šlo o jediné: jak prosadit na Hrad Václava Havla. Pětadvacet let starý "boj o prezidenta" vám přiblíží David Hertl. (30 min)
  20:40 Trendy Polovina veškerého bydlení v Česku se odehrává v rodinných domech. Převažující formou je samostatně stojící dům uprostřed zahrady, jako protipol bydlení v bytovém domě. Vznikají tak satelitní města. Počet obyvatel za hranicemi Prahy se v nich během deseti let zvýšil o 130 tisíc. Odborníci ale tvrdí, že v takové zástavbě chybí srozumitelně členěné řešení veřejného prostoru. Pořad o problémech individuálního bydlení a veřejného prostoru připravil Dalibor Zíta. (Repríza) (20 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Pro a proti Kuchařskou jedničkou v Česku je - alespoň podle počtu prodaných výtisků kuchařky - reportér televize Nova Láďa Hruška. Jeho knihy receptů se prodalo za tři měsíce rekordních více než 350 tisíc. Proč tento kuchař-amatér poráží v knihkupectvích i J. K Rowlingovou a jejího Harryho Pottera? Měl by stát pomoci s osvětou, aby lidé začali jíst zdravě? A co má plný talíř společného se sebeúctou? V pro a proti o tom bude Renata Kalenská mluvit s majitelkou firmy sushiqueen Barborou Rektorovou a šéfkuchařem Filipem Sajlerem. (Repríza) (30 min)
  21:40 Magazín Leonardo Husitství bylo dlouhá desetiletí jednostranně vyzdvihováno, po roce 1989 se více prosazovalo povědomí o kulturních škodách a náboženském fanatismu. Počátek 15. století přitom přinesl i pozitivní hodnoty - od intelektuálního přínosu husitských myslitelů až po vývoj v oblasti písemnictví a hudby. Kam pokročilo bádání za posledních 25 let? Dokážeme se dnes na husitství podívat reálně? A co se dočtete v právě vydané monografii Husitské století? Hosty vědeckého magazínu budou editoři knihy Pavlína Cermanová, Robert Novotný a Pavel Soukup z Centra medievistických studií. Pořad připravila Adriana Krobová. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory "Babička přežila vyhlazení Lidic a naše rodina se teď snaží o uctění památky dvou pozapomenutých letců, kteří z obce za války odešli do britské armády. I rodinné zázemí mě inspiruje." To říká v rozhovoru s Janou Šmídovou zakladatelka a ředitelka společnosti In IUSTITIA, pomáhající obětem zločinů z nenávisti, a také čerstvá laureátka ceny Alice Garrigue Masarykové, Klára Kalibová. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Svět ve 20 minutách připravila Jana Šmídová. Podrobněji dnes probereme vystoupení prezidenta Vladimíra Putina v kulisách ruské krize, znepokojivé informace o roli extrémní pravice v ukrajinské společnosti a rostoucí popularitu antiislámského hnutí Pediga v Německu. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Komentáře k domácím i zahraničním událostem. (30 min)
  23:40 Zaostřeno Gugar pochází z Gruzie, Lu z Číny a Philipp ze Švýcarska. Každý rok slaví české Vánoce a do oslav míchají prvky své kultury. Každý z nich má své zaměstnání a všichni spolu hrají v dnes již známé kapele Allstar Refjúdží Band. V době, kdy Evropská unie řeší nový trend o řády silnější migrace ze třetích zemí a Česko je nuceno tyto změny předvídat a zavčas na ně politicky reagovat, ukazují Gugar, Lu a Philipp, že být cizincem je možná někdy obtížné, ale že cizinci rozhodně nemusejí být na obtíž. Moderuje Daniela Vrbová. (Repríza) (20 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas