ČRo Plus

  06:40 Za hranou Umí Česko chránit práva dětí? Kdo určuje, co je v zájmu dítěte? A kdo pomáhá dětem, kterým jsou jejich práva upírána? Nad tím se v souvislosti s 25. výročím přijetí Úmluvy o právech dítěte zamyslí pořad Za hranou, který připravila Magdalena Trusinová. (20 min)
  07:00 Zprávy
  07:10 Ranní Plus
  08:00 Zprávy
  08:10 Ranní Plus
  09:00 Zprávy
  09:10 Laboratoř Jak podpatky působí na ochotu mužů pomoci? Dokáže člověk šplhat jako gekon? Máme si hýčkat své viry? Nahradí mateřská náruč léky proti bolesti? A jak pomáhá průhledná rybka k léčbě tuberkulózy? Hosty neurofyziolog František Vyskočil, molekulární genetik Jan Pačes a herci Jana Boušková a Bohumil Klepl. Moderuje Martina Mašková. (50 min)
  10:00 Zprávy
  10:10 Názory a argumenty Soud prý uznal nezákonné sestavení kandidátní listiny ČSSD pro loňské sněmovní volby v Olomouckém kraji. Přidejme poslancům - nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levnou demokracii. Proč je prezident Miloš Zeman každý den v titulcích zpráv. Komentáři vás provede Jan Bednář. (30 min)
  10:40 Zaostřeno Kam se pousunla azylová politika Evropské unie? V říjnu 2013 se u břehů italského ostrova Lampedusa potopila loď s 366 lidmi. Tragická událost vyvolávala silná prohlášení, v podstatě všechna se shodovala v tom, že stávající azylová politika Evropské unie je neudržitelná. Co se změnilo třináct měsíců poté? Jak to posunulo současné italské předsednictví EU, které si migrační a azylovou politiku vzalo jako prioritu? A jak na uprchlíky u bran Evropské unie reaguje Česká republika? Na to se ptá Daniela Vrbová. (20 min)
  11:00 Zprávy
  11:10 Hovory Vlci u Máchova jezera? Fikce nebo pohádka? Nikoli. V tamní krásné a neporušené přírodě byla - prostřednictvím fotopastí, ale i podle očitých svědků - zaregistrována vlčí rodinka. S Janou Šmídovou hovoří ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky František Pelc. (30 min)
  11:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  12:00 Zprávy
  12:10 Studio Leonardo Jak vypadá každodenní život v Libérii, v zemi zasažené epidemií eboly? Proč mají někteří vyléčení pacienti potíže s návratem domů? Co musí vědět západní humanitární pracovník, aby jeho pomoc byla co nejúčinnější? Hostem Martiny Maškové Petr Macek, logistik organizace Lékaři bez hranic. (30 min)
  12:40 Trendy Kam se vyvíjí umělá inteligence? Budou se brzy počítače programovat samy? Jak budou vypadat a co bude jejich používání vyžadovat od lidí? O vývoji umělé inteligence v 21. století budou Tamaře Urválkové vyprávět Ivan M. Havel a Roman Neruda. (20 min)
  13:00 Zprávy
  13:10 Archiv Plus Druhý týden revoluce aneb On se toho nebál ani soudruh Gottwald! Pád Jakešova vedení komunistické strany, statisícové demonstrace v Praze na Letné, generální stávka, ale také zmatení komunisté a sháňka po vánočních dárcích. Takový byl druhý týden listopadové revoluce v roce 1989. To nejzajímavější z pětadvacet let starého rozhlasového vysílání vybral David Hertl (30 min)
  13:40 Svět ve 20 minutách Zajímavé články ze světových médií. (20 min)
  14:00 Zprávy
  14:10 Pro a proti Ekonomickou krizi, která vypukla v roce 2008, předpověděla jen hrstka ekonomů. Tisíce dalších, včetně nositelů Nobelovy ceny, byly krizí zaskočeny. Jak se to odrazilo na kredibilitě ekonomů? Mají ekonomické prognózy smysl? A měla by se ekonomie jako vědní obor zásadně přehodnotit? Renata Kalenská o tom bude mluvit s ekonomem žijícím v Německu Petrem Robejškem a ředitelem Centra pro sociální a ekonomické strategie Martinem Potůčkem. (pořad vysíláme v repríze) (30 min)
  14:40 Magazín Leonardo Zapomenuté portréty: Příběh Evy Duškové. Tentokrát výjimečný nejen tím, že jdeo osud ženy, ale současně o rozsudek vyřčený nad mladistvou. Zlom nastal ve chvíli jejího zatčení, které se nakonec týkalo celé rodiny. Sourozenci byli sice nakonec propuštěni, ale její maminka dostala patnáct let vězení, ač o ničem neměla tušení. Sama Eva byla vězněna pět let, přestože se chovala vzorně, byla postřelena. Připravila Adriana Krobová. (20 min)
  15:00 Zprávy
  15:10 Názory a argumenty Soud prý uznal nezákonné sestavení kandidátní listiny ČSSD pro loňské sněmovní volby v Olomouckém kraji. Přidejme poslancům - nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levnou demokracii. Proč je prezident Miloš Zeman každý den v titulcích zpráv. Komentáři vás provede Jan Bednář. (30 min)
  15:40 Zaostřeno Kam se pousunla azylová politika Evropské unie? V říjnu 2013 se u břehů italského ostrova Lampedusa potopila loď s 366 lidmi. Tragická událost vyvolávala silná prohlášení, v podstatě všechna se shodovala v tom, že stávající azylová politika Evropské unie je neudržitelná. Co se změnilo třináct měsíců poté? Jak to posunulo současné italské předsednictví EU, které si migrační a azylovou politiku vzalo jako prioritu? A jak na uprchlíky u bran Evropské unie reaguje Česká republika? Na to se ptá Daniela Vrbová. (19 min)
  16:00 Zprávy
  16:10 Leonardo Plus Ochránci i nepřátelé, pomocníci i sabotéři, rádci i zrádci. Takové jsou mikroorganismy v našem těle. Hrají na nás přesilovku deset ku jedné a spolurozhodují nejen zda budeme zdraví či nemocní, ale třeba také tlustí nebo hubení.V Cestopisu přírody. se na slyšenou těší Tamara Urválková a prof. Jaroslav Petr. (50 min)
  17:00 Zprávy
  17:10 Týden v kultuře Jak se zachraňuje Braunův Betlém v Kuksu? A rovná se australský film jen Krokodýl Dundee? Patricie Polanská vás také pozve na výstavu o historii pražských Holešovic a představí novou knihu o inspirující a přitom neznámé osobnosti Josefíny Náprstkové, manželky Vojty Náprstka. A zavítáte s ní do pražského Divadla v Dlouhé, kde připravili novou inscenaci na motivy povídek Bohumila Hrabala. (50 min)
  18:00 Zprávy
  18:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (50 min)
  19:00 Zprávy
  19:10 Ekofórum Každým rokem vydává ministr zdravotnictví úhradovou vyhlášku, která určuje minimální ceny, které musí zdravotní pojišťovny platit lékařům za jejich výkony. Každým rokem je kolem ministerského rozhodnutí řada sporů a letos tomu není jinak. Jak hodlá český stát utratit v příštím roce 250 miliard korun za léčení svých občanů, uslyšíte v ekonomickém týdeníku Petra Holuba. (30 min)
  19:40 Svět ve 20 minutách Američané jsou často nespokojeni s vládou, přestože se jejich ekonomice daří. Dozvíme se, proč Rusku vadí Severoatlantická aliance, o souboru, který se snaží na jevišti předvést dějiny čínské kultury, a zajdeme na film o pokladech vatikánských muzeí. Vybíral Jan Černý. (20 min)
  20:00 Zprávy
  20:10 Dobrá vůle Plus Příběh Ladislava Dohnala, letošního laureáta Ceny Olgy Havlové. Nevidomý hudebník musel mít noty přepsané do Braillova písma, přesto působil půl století jako pedagog. I v osmdesáti letech stále hraje na několik nástrojů, zdokonaluje se v práci na počítači a vystupuje na koncertech pro seniory. Připravila Hana Soukupová. (50 min)
  21:00 Zprávy
  21:10 Historie Plus Železná opona rozdělila nejen státy, jejich obyvatele, ale také rodiny. Rozděleni železnou oponou - přiběhy otců a synů, díl třetí: filosof a psycholog Jiří Němec a David Němec. S historikem Michalem Stehlíkem připravila Ivana Denčevová. (30 min)
  21:40 Média Plus Skupina novinářů, současných i bývalých, založila občanské sdružení, které by se chtělo vyjadřovat ke stavu českého mediálního prostředí. Vyžaduje to současná situace? Jaké jsou její současné charakteristiky? Mohou získat důvěru odborné i laické veřejnosti, když také nesou za situaci odpovědnost? Radko Kubičko diskutuje s Pavlem Šafrem, Petrem Fischerem a Karlem Hvížďalou. (20 min)
  22:00 Zprávy
  22:10 Hovory Edita Adlerová je mezzosopranistka, její manžel Václav Česák je sochař, ale také bubeník. Pojí je vztah k víře a samozřejmě také láska k umění. Připravili společný projekt George Gershwin - Muž, který neodešel. Nejen o tom si s nimi bude povídat Vladimír Kroc. (30 min)
  22:40 Svět ve 20 minutách Američané jsou často nespokojeni s vládou, přestože se jejich ekonomice daří. Dozvíme se, proč Rusku vadí Severoatlantická aliance, o souboru, který se snaží na jevišti předvést dějiny čínské kultury, a zajdeme na film o pokladech vatikánských muzeí. Vybíral Jan Černý. (Repríza) (20 min)
  23:00 Zprávy
  23:10 Názory a argumenty Víkendovými fejetony pořadu Názory a argumenty Vás provede Alexander Tolčinský. (Repríza) (50 min)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas